Nekropolie Pomorza
Nekropolie Pomorza

Książka zawiera czterdzieści artykułów z konferencji naukowej, będącej częścią projektu "Nekropolie Pomorza", realizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w latach 2010-2012.

Problem trwałości pamięci o tych, co odeszli, pamięci o cmentarzach, należy do bardzo istotnych. Należy jednak podkreślić mocno, iż miejsca pochówku kolejnych ludów czy kolejnych pokoleń danego narodu, ulegają niemal zawsze nieuniknionej erozji. Stąd właśnie takie badania, które są przedmiotem omawianej publikacji, są szczególnie istotne dla dokumentacji stanu nekropolii dzisiejszych i dawniejszych, najczęściej znanych już tylko z pozostałej dokumentacji i nielicznych zazwyczaj śladów materialnych.

Omawiane materiały, zgodnie z tytułem, dotyczą generalnie różnych aspektów tematu "Nekropolie Pomorza", ale zawierają także istotne teksty o charakterze uniwersalnym z tej tematyki, przedstawianej z różnych punktów widzenia: teologia i filozofia, w tym semantyka, antropologia, etnologia, czy też historia sztuki.

Proponowany zbiór autorstwa specjalistów różnych dyscyplin, w tym autorów o autorytecie międzynarodowym, zasługuje na pełne uznanie.

Z recenzji Profesora Stanisława Salmonowicza

 

Wydanie(nr): pierwsze
Wydawca: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
                   ISBN 978-83-931394-0-8
                   Instytut Kaszubski w Gdańsku
                   ISBN 978-83-63368-04-3
Miejsce i rok wydania: Gdańsk, 2012
Stron: 698, Oprawa miękka

Cena z VAT
35,00 zł