czarno biała abstrakcyjna grafika z napisem morze plakat promujący wystwę Jana Siekiery
23-14 02-03.2021

Rysunki autorstwa Jana Siekiery

NCK - Ratusz Staromiejski

Rysunki Jana Siekiery urzekły mnie od pierwszego spojrzenia. Jak to się dzieje, że prace nawet w dużym pomniejszeniu robią wrażenie monumentalnych? I jak artysta zdołał poprzez abstrakcyjne formy oddać tyle treści? Niemal czuje się ruch i pulsowanie wody, a może innych żywiołów – warto samemu poszukać skojarzeń.

Jan Siekiera brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W galerii NCK prezentujemy po raz pierwszy prace, które powstały w ostatnim czasie i nie były jeszcze wystawiane publicznie.

Monika Konca - kurator wystawy

 

Autor o sobie: W 1994 skończyłem Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W czasie studiów najbardziej byłem zainteresowany rysunkiem i zdałem sobie sprawę, że właśnie to chcę robić, dlatego... zacząłem pływać. Skończyłem Szkołę Morską w Gdyni i jestem nawigatorem na statkach handlowych. Jednak przez cały czas, rysowanie towarzyszyło mi na morzu i w domu.
Długo nie byłem zadowolony ze swoich prac, ale od kilku lat już ich nie wyrzucam. Najpełniej wyrażam się w abstrakcji, w której przeplatają się dwa najważniejsze elementy: moje emocje i zafascynowanie powierzchnią wody. Obserwowanie morza, horyzontu jest w moim zawodzie istotnym zajęciem, ale też źródłem niewyczerpanej inspiracji. 
Do budowania swojego świata używam najprostszych środków. Początkiem wszystkiego jest biała kartka papieru i zwykły ołówek.

 

Wystawa Jana Siekiery dostępna do zwiedzania w Galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim codziennie w godz. 9.00-18.00

WSTĘP: wolny


Osoby ze szczególnymi potrzebami, proszone są o zgłoszenie chęci udziału w wydarzeniu oraz przekazanie listy udogodnień, umożliwiających uzyskanie przez nie dostępności do wydarzenia, na minimum 10 dni przed rozpoczęciem wydarzenia, na adres mailowy: anna.piotrowska@nck.org.pl lub sekretariat@nck.org.pl, a także bezpośrednio w siedzibie organizatora (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) od pon. do pt., w godz. 9:00-14:00 lub pod numerem telefonu 58 326 10 10

 

Deklaracja dostępności

https://www.nck.org.pl/pl/deklaracja-dostepnosci