17.04.2023

Pod znakiem swastyki i w realiach wojny. Historia Gdańska w latach 1939-1945 - wykład

Termin: 17 IV 2023, godz. 18.00;
Bilety: bezpłatny;
Projekt: RadUNIA Kultury
Miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35       

Jakie mity pokutują do dziś na temat walk w Gdańsku we wrześniu 1939 r., a na jakie pytania nadal nie znamy odpowiedzi? Jakie znaczenie miał Gdańsk w latach II wojny światowej? Czy był miastem okupowanym? Jak wyglądało życie codzienne w tym czasie w Gdańsku? Jakie funkcje pełnił Wielki Młyn, co mieściło się w piwnicach Ratusza Staromiejskiego i jaka tragedia związana jest z kościołem św. Józefa? Na te i inne pytania związane z historią miasta nad Motławą w latach II wojny światowej odpowie podczas popularnonaukowego wykładu dr Jan Daniluk.

dr Jan Daniluk – historyk, badacz i publicysta, pasjonat dziejów przede wszystkim Gdańska i Sopotu oraz II wojny światowej, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu SWPS, autor m. in. Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939) /wyd. 2022/ i „Miasta skoszarowane”. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu /wyd. 2019/.

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.