Tańce
01.03.2019 - 03.03.2019

Tańce karnawałowe w Gdańsku i nad Bałtykiem

Co z karnawałem ma wspólnego królowa Bona? Czy można odtańczyć Odsiecz Wiedeńską? Co to znaczy, że Szwedzi tańczyli polskę? Tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można w piątek, 1 marca. O 18.00 dr Aleksandra Kajdańska zabierze nas w karnawałową podróż w czasie. Tancerka i historyczka tańca opowie o obyczajach tanecznych i karnawałowych w Gdańsku i regionie Bałtyku w czasach nowożytnych.

WYKŁAD: 1 marca, godz. 18.00

Warsztaty poświęcone będą tańcom popularnym w okresie świetności Gdańska (XVII–XVIII w.). Na zajęciach poznamy zasady etykiety obowiązujące w tańcach tego okresu, kroki oraz choreografię takich tańców jak Spagnoletta, branle, tańce polskie, menuety czy polonezy oraz najsłynniejsze tańce angielskie ze zbiorów Playforda i innych znanych mistrzów tańca. W większości tańce zostaną odtworzone ze źródeł historycznych. 

WARSZTATY TAŃCA HISTORYCZNEGO 2–3 marca 2019 r.
sobota, 2 marca 2019, 10.00–14.00 

Rozgrzewka, technika taneczna, tańce z XVII wieku: Moreska, Balletto Polacho, Spagnoletta, tańce angielskie – kontredanse. 

niedziela, 3 marca 2019, 10.00–14.00
Rozgrzewka,  technika taneczna, tańce z XVIII wieku: Menuet, Polonez, tańce angielskie – kontredanse. 

UWAGA: wybór tańców ćwiczonych podczas warsztatów zależny będzie od ilości biorących udział.

WSTĘP: wolny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy

Kolejne spotkania w ramach projektu edukacyjnego Kolory Bałtyku mającego na celu przybliżenie różnorodnych aspektów związanych z Morzem Bałtyckim.