25-31 07.2011

Out de Bicz! [Otwarty Kurort Kultury]

Sopot

Głównym założeniem projektu OUT de BICZ!, organizowanego w ramach Otwartego Kurortu Kultury jest oswojenie nieteatralnej przestrzeni miejskiej ze sztuką teatru. Bazując na przedstawieniach teatralnych stworzonych w Sopockiej Scenie Off de BICZ, artyści chcą „zaanektować” miasto i w wybranych przestrzeniach prezentować żywą sztukę teatru. Repertuar i miejsca prezentacji nie są wybrane przypadkowo. Łączy je temat – kondycja współczesnego człowieka, jego pytania o sens egzystencji w świecie wszechobecnej technologii i dehumanizacji kontaktów międzyludzkich.

Spektakle rezydującego w Sopockiej Scenie Off de BICZ, Teatru Stajnia Pegaza sięgają często po wysoką literaturę, adaptując niełatwy język prozy i poezji na scenę. Do niniejszego projektu wybrano adaptacje polskiej literatury, by podkreślić specyfikę i odrębną poetykę rodzimego pisarstwa i móc promować tę twórczość wśród odwiedzających Sopot gości z Polski i zagranicy. Artyści zdecydowali się na eksperyment – rezygnację z zacisza i bezpieczeństwa sceny i wyjście ze spektaklami w teren, wpisanie ich w przestrzeń miejską, by poszukać dla nich nowych zaskakujących kontekstów, stworzyć nowe miejsca spotkania z widzem i poprzez działania artystyczne je ożywić i przywrócić świadomości odwiedzających miasto.

Cztery wybrane spektakle Teatru Stajnia Pegaza będą pokazywane każdego dnia w przestrzeni publicznej Sopotu przez niemal tydzień – łącznie 28 przedstawień:

Była Żydówka, nie ma Żydówki na Dworcu PKP w Sopocie
Spowiedź w okolicach Urzędu Miasta w Sopocie – „strumyk”
A teraz JA! na ulicy Obrońców Westerplatte – „kładka”
Noel Wspak w wąwozie na przedłużeniu ulicy Majkowskiego
 

Organizatorem projektu OUT de BICZ! jest Scena Off de BICZ.

Projekt odbędzie się w ramach koordynowanego przez NCK cyklu wydarzeń Otwarty Kurort Kultury.

Sprawdź szczegóły na oficjalnej stronie Otwartego Kurortu Kultury!