25-31 07.2011

Swelina 2011 [Otwarty Kurort Kultury]

Sopot

Stowarzyszenie Swelina w ramach projektu Otwarty Kurort Kultury planuje udostępnienie swojej własnej siedziby, mieszczącej się na pierwszym piętrze starej kamienicy sopockiej (Sopot, ul. Dębowa 4). W przestrzeni tej odbędzie się cykl warsztatów dla młodzieży poświęconych zagadnieniom związanym ze współczesną praktyką artystyczną:
sztuka projektowania longboardów (wzbogacone o podstawy design, zajęcia praktyczne i naukę jazdy na longboardzie),
animacja (nauka tworzenia prostych animacji, spotkania z twórcami, pokazy i przeglądy filmów animowanych),
sitodruk (zajęcia praktyczne, pokazy twórców).

Siedziba będzie funkcjonować także jako otwarte miejsce spotkań. Jest tu przestrzeń na organizację wystaw, kameralnych koncertów i debat „na dywanie”. Dodatkowo w ramach „otwartego warsztatu” można będzie tam podglądać artystów przy pracy i wymienić poglądy na temat wykorzystywanych przez nich technik.Otwarty Dom Sztuki na Dębowej będzie czynny od poniedziałku do soboty. Na Dębowej wszystkich gości codziennie będzie zaskakiwał nowy program dnia, będzie to miejsce, do którego zawsze będzie można zajrzeć w poszukiwaniu ciekawych ludzi i zajęć.

 

Program:

PONIEDZIAŁEK 18 LIPCA

Estetyka w mieście – Kultura informacji w przestrzeni miejskiej - wystawa fotografii, debata, wykład

Maciej Czarnecki i Piotr Czyż

Wystawa oraz wykład poświęcone kulturze informacji w przestrzeni publicznej: Czym różni się reklama od informacji? Kiedy informacja staje się zanieczyszczeniem? Jak wygląda współczesna przestrzeń miasta bez reklam.

Debata poświęcona będzie możliwościom przekształcenia reklamy w informację wizualną i polskich doświadczeń na tym polu.

godz. 16.00 - projekcja filmu: Wall-e

godz. 18.00 - projekcja filmu: Home

godz. 20.00 - projekcja filmu: Helvetica

 

WTOREK 19 LIPCA

Pixel jako dekonstrukcja - instalacja Justyny Kuklo

W przestrzeń pokoju dziennego (w którym znajdują się krzesła, stół, szafki) artysta wprowadza elementy przestrzenne - duże „piksele” zainstalowane na ścianach, meblach, suficie. Są to sześciany wykonane ze styroduru (dochodzące do 10cm) obciągnięte materiałem w kolorach łąki, ziemi i wody – w pokoju powoli powstanie abstrakcyjny pejzaż, wdzierający się do mieszkania, zapraszając widza do środka instalacji.

Pikseli będzie można dotykać, w pokoju słychać będzie dźwięki zarejestrowane w naturze. Instalacja to przewrotny sposób patrzenia na przestrzeń obrazu jako płaskiej formy malarskiej; ma działać na wszystkie zmysły zaprosić widza do przekroczenia granic wyobrażani.

wykład / koncert

Projekcja filmu: Objectified

 

ŚRODA 20 LIPCA

Nieskończoność - instalacja świetlna Agnieszki Gajewskiej

W jednym z pokoi znajdujących się w dolnej części budynku, powstanie interaktywna instalacja. Widz za pomocą roweru podłączonego do instalacji produkował będzie energię, za pomocą której zostanie zasilona instalacja świetlna. Na „Nieskończoność” składać się będą setki małych diod LED które wypełniać będą ściany pomieszczenia niczym gwiazdy w kosmosie. W drugim z pomieszczeń zamieszczona zostanie druga część projektu. Po obu przeciwnych stronach zamieszczone będą lustra, a na środku, do kabla przewodzącego prąd, podłączona będzie dioda, która będzie się odbijać w nieskończoność. „Nieskończoność” jest instalacją świetlna przy minimalnym zużyciu energii, a jednocześnie dającej przyjemność z oglądania światła, do produkcji którego energia jest niezbędna.

projekcja filmu: Urbanized

wykład / koncert

 

CZWARTEK 21 LIPCA

warsztaty: Rzeźby kinetyczne

Podczas warsztatów realizowane będą konstrukcje przestrzennych struktur kinetycznych wykorzystujących energię wiatru, słońca, wody - sił natury.

ekipa - ‘Tabanda’ (Gdańsk) + opcjonalnie wykład

ekipa - ‘Adam Bućko + opcjonalnie wykład (Gdańsk)

ekipa - ‘Roland and crew’ (Gdańsk)

ekipa - ‘ Tamizo Architects ’ + wykład (Łódź)

wystawy:

instalacja video: Urszula Wasielewska

instalacja: Honorata Martin

pokaz filmu - ‘ruchome instalacje’ - źródło youtube.com i inne

 

PIĄTEK 22 LIPCA

drugi dzień warsztatów: Rzeźby kinetyczne

wystawy:

malarstwo, rysunek: Paulina Maksjan

malarstwo, rysunek: Miquel Pang Ly

koncert bez nagłośnienia

 

SOBOTA 23 LIPCA

2 miejsce: ujście rzeki Swelina, park i plaża, Sopot

godzina 11:00

JEDŹ CZYM CHCESZ - przejazd drogą rowerową wzdłuż plaży na rowerach, deskorolkach, longboardach, hulajnogach, rolkach.. Meta przy rzece Swelina. Tam też ogłoszone zostaną wyniki konkursu.

godzina 12:00

EKOPIKNIK na plaży - uczestnicy będą mogli przynieść w koszach swoje smakołyki lub spróbować poczęstunku przygotowanego z ekologicznych produktów.

POKAZ RZEŹB KINETYCZNYCH - Interaktywna EKO GRA

Na plaży pojawią się efekty pracy uczestników warsztatów – interaktywne ekoinstalacje tłumaczące zasady działania energii naturalnej. Uczestnicy spotkania będą mogli sprawdzić, dotknąć i przekonać się jak działają proste mechanizmy ekologicznego pozyskiwania energii.

Po zmroku na plaży – koncert zespołu Pogodno

Kurator projektu: Honorata Martin
Organizatorem projektu Swelina 2011 jest Stowarzyszenie Swelina.

Projekt odbędzie się w ramach koordynowanego przez NCK cyklu wydarzeń Otwarty Kurort Kultury.

Sprawdź szczegóły na oficjalnej stronie Otwartego Kurortu Kultury!