01.10.2011 - 16.10.2011

"Tabu w sztuce dla dzieci"

Tematy śmierci, choroby i biedy przez długi czas nie były obecne w sztuce adresowanej do najmłodszych - podobnie seks, przemoc w rodzinie czy rozwody rodziców.  Ostatnia dekada przyniosła jednak zmiany i coraz częściej autorzy literatury dziecięcej sięgają po tematy tabu. Tendencje do poruszania trudnych tematów wykazują głównie skandynawscy autorzy i ilustratorzy, ale można je również zauważyć w sztuce artystów austriackich, szwajcarskich czy portugalskich.
Duński Instytut Kultury zainicjował projekt, ktory ułatwic ma odpowiedź na trudne pytanie: w jaki sposób poruszać tematy tabu w kontaktach z dziećmi.
Do współpracy zaprosiliśmy instytuty kultury europejskiej i ambasady zrzeszone w EUNIC oraz wydawnictwa w celu wspólnego stworzenia przestrzeni do rozmowy na ten temat oraz prezentacji dzieł artystów poruszających tematy tabu. Wydarzenia będą odbywać się kolejno w Gdańsku, Warszawie oraz Poznaniu i łącznie trwać będą ponad dwa miesiące.
Projekt opiera się na dwóch filarach: wystawie książek i ilustracji oraz na spotkaniach i warsztatach z autorami i ilustratorami, zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

W ramach wystawy będzie można obejrzeć prace pochodzące również z dotychczas niepublikowanych w Polsce książek, zaś warsztaty i wykłady umożliwią spotkanie autorów, którzy także u nas cieszą się dużą popularnością, na przykład Sveina Nyhusa, znanego dzięki książkom Tato!, Włosy mamy oraz Grzeczna (wyd. Ene Due Rabe), Pernilli Stalfelt, autorki serii Mała książka o… (wyd. Czarna Owca) czy Ulfa Starka, który sympatię polskich czytelników zdobył dzięki książkom Czy umiesz gwizdać, Joanno?, Jak tata pokazał mi wszechświat czy Jak mam została Indianką (wyd. Zakamarki).

Aby zapoznać się ze szczegółami projektu kliknij TU.
Serdecznie zapraszamy!


HARMONOGRAM

GDAŃSK
miejsce
: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35

wystawa książek i ilustracji Tabu w sztuce dla dzieci
1-16 października, czynna codziennie w godzinach 10.00-18.00. UWAGA! wystawa nieczynna w dniach 8-9 października.
Bilety: 1 zł

Spotkania i warsztaty
sobota, 15 października
13.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat,
prowadząca: Agnieszka Sikora.
13.00 - Książka jako sposób na rozmowę z dziećmi o trudnych tematach - wykład Pernilli Stalfelt
15.00 - Uroczysty finisaż wystawy
niedziela, 16 października

11.00 - Warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat, prowadząca: Agnieszka Sikora
11.00 - Wykład Ulfa Nilssona dla dorosłych
13.00 - Rzecz, której boję się najbardziej to...
- warsztaty dla dzieci z Ulfem Nilssonem
13.00 - Dzieciństwo a kultura i ideologia
- wykład dr Małgorzaty Cackowskiej o tym jak dzieciństwo jest społecznie konstruowane, jak w społeczeństwach zmieniają się koncepcje dziecka i dzieciństwa pod wpływem dominujących ideologii i co z tego wszystkiego może wynikać dla współczesnych dzieci, książek dla dzieci i rodziców

Udział w warsztatach i spotkaniach jest bezpłatny.
UWAGA!
Na warsztaty plastyczne w sobotę o godz. 13.00 i niedzielę o godz. 11.00 nabór ZAMKNIĘTY.
Na warsztaty z Ulfem Nillsonem (niedziela, godz. 13.00)
wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Prosimy o zgłoszenia na adres: weronika.uziak@nck.org.pl


WARSZAWA

miejsce
: Atelier Foksal, ul. Foksal 11, 2. piętro

sobota, 22 października
12.30 - Otwarcie wystawy książek i ilustracji Tabu w sztuce dla dzieci/wystawa potrwa do 20.11
15.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat
18.00 - Odpowiednie podejście do dzieci i młodzieży dotkniętych traumą - warsztat z Lisą Wustinger
niedziela, 23 października

11.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat
11.00 - Kradnij albo umrzesz/myśli i czyny młodego człowieka - spotkanie dla dorosłych z Louisen Jensenem
sobota, 5 listopada

15.00 - Malowanie, rysowanie, brudzenie i darcie - ilustrować można wszystkim - warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat poprowadzi Paulo Galindro
15.00 - Czy literatura przekraczająca granice społecznych norm może przekraczać granice? - o norweskiej książce dziecięcej na świecie - prezentacja Diny Roll-Hansen dla dorosłych
18.00 - Tabu, przesądy i trudne tematy: kwestie zawsze delikatne... lecz dla kogo? - wykład Sylviane Angele Neves Rigolet dla dorosłych
niedziela, 6 listopada

11.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat
11.00 - Rozmowy z dzieckiem przy książce z obrazkami - wykład Caroline Sehested dla dorosłych
14.00 - Zilustrować tabu - warsztat dla dorosłych z Paulo Galindro
sobota, 19 listopada

15.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat poprowadzi Svein Nyhus
18.00 - Jak tabu w książkach dla dzieci ratują społeczeństwo? - spotkanie ze Sveinem Nyhusem
niedziela, 20 listopada

11.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat
11.00 - Dzieci to przecież nie idioci - spotkanie dla dorosłych z Dorte Karrebæk i Oscarem K.
13.00 - Jak rozmawiać z dziećmi chorymi na raka - wykład Michaela Grotzera dla dorosłych


POZNAŃ

miejsce
: Księgarnia Bookarest, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

czwartek, 24 listopada
18.00 - Dyskusja panelowa wokół książek Ulfa Starka oraz tabu w książkach dla dzieci. Udział wezmą: Ulf Stark, Janina Orlov, Barbara Gawryluk i Joanna Olech. miejsce: Centrum Kultury „Zamek”, Św. Marcin 80/82
piątek, 25 listopada

10.00 - Spotkanie autorskie z Ulfem Starkiem i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat
12.00 - Otwarcie wystawy książek i ilustracji Tabu w sztuce dla dzieci/wystawa potrwa do 11.12
18.00 - Dzieci to przecież nie idioci - spotkanie dla dorosłych z Dorte Karrebæk i Oscarem K.
sobota, 26 listopada

10.00 - Spotkanie autorskie z Ulfem Starkiem i warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat
15.00 - Lepsza czarownica w piecu niż cukierki po myciu zębów – o tabu w literaturze dla dzieci - wykład Janiny Orlov dla dorosłych
17.00 - Wyzwolić się pisaniem – refleksje o książkach i wolności - spotkanie dla dorosłych z Ulfem Starkiem


NOTY BIOGRAFICZNE

Dorte Karrebæk
ur. 1946, duńska ilustratorka i zarazem autorka ponad dwudziestu książek dla dzieci. Ilustrowała kolejnych ok. 130 książek. Laureatka wielu nagród, od 1990 na honorowej liście IBBY. Mieszka w Hiszpanii.
Oskar K.
(wł. Ole Dalgaard) ur. 1950, duński pisarz, dramaturg i reżyser, autor niemal pięćdziesięciu książek dla dzieci. Dużą część tych, które powstały w ostatnich latach, ilustrowała Dorte Karrebæk. Studiował teologię, filozofię, literaturę i języki obce. Mieszka w Hiszpanii.
Louis Jensen
ur. 1943, duński autor licznych książek dla dzieci i młodzieży, pisze także dla dorosłych. Z wykształcenia jest architektem. Jego najbardziej cenionym projektem jest cykl 1001 krótkich historii, które ukazują się w kolejnych tomach. Laureat licznych nagród, w 1996 otrzymał Nordic Children’s Book Prize.
Pernilla Stalfelt
ur. 1962, szwedzka autorka i ilustratorka, pedagog muzealny w Moderna Museet w Sztokholmie. Laureatka Nagrody im. Astrid Lindgren w 2004 r. Jest członkinią Szwedzkiej Akademii Książki Dziecięcej. Wydała serię „Małych książek”, m.in. o przemocy, śmierci, miłości.
Ulf Stark
ur. 1944, szwedzki autor książek dla młodszych dzieci oraz powieści i minipowieści dla starszych dzieci i młodzieży, a także wierszy. Z humorem i świeżością porusza tematy trudne, wplatając w swoje opowieści wiele wątków autobiograficznych.
Janina Orlov
ur. 1955, literaturoznawca, wykładowca na Uniwersytecie Sztokholmskim, tłumaczka głównie książek dla dzieci z fińskiego i rosyjskiego na szwedzki. Członkini grupy roboczej szwedzkiej Rady Kultury mającej za zadanie wybór współczesnego kanonu książek dla szkół.
Ulf Nillson
ur. 1948, szwedzki autor ponad 100 książek dla dzieci i młodzieży pełnych ciepła, humoru i wyobraźni. Podejmowane przez niego tematy mają charakter rozważań filozoficzno-egzystencjalnych podanych w przystępny dla młodych czytelników sposób.
Michael Grotzer
ur. 1964, szwajcarski wykładowca i specjalista w dziedzinie onkologii dziecięcej. Pełni funkcję dyrektora pracowni raka mózgu w Szpitalu Uniwersyteckim w Zurichu. Jest współautorem książki dla dzieci poruszającej temat choroby.
Svein Nyhus
ur. 1962, norweski autor i ilustrator książek dla dzieci. Dwukrotnie nominowany do medalu im. H.Ch. Andersena - nagrody nazywanej Małym Noblem i przyznawanej autorom i ilustratorom książek dla dzieci.
Lisa Wustinger
ur. 1950, psycholog, pedagog, superwizorka analityczna w Austriackim Stowarzyszeniu Psychologii Indywidualnej. W latach 1986-2010 dyrektorka w Instytucie Pomocy Wychowawczej w Wiedniu. Zajmują ją głównie praca z dziećmi i młodzieżą, superwizja, doradztwo dla rodziców, analiza indywidualna.
Paulo Galindro
ur. 1970, portugalski rysownik. Wykonał ilustracje do siedmiu książek, za jedną z nich otrzymał prestiżową nagrodę Portugalskiego Związku Pisarzy. W 2008 roku wyróżniony w konkursie Prémios Nacionais de Ilustração.
Caroline Sehested
ur. 1969, pedagog, wykłada w University College Capital w Kopenhadze. jest autorką książki: Pædagogens grundbog om børnelitteratur (Literatura dla dzieci. Podręcznik pedagoga). Realizowała projekty Przewodnik czytelnika i Żywa książka dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców, prowadzi wykłady otwarte nt. pracy z dzieckiem i książką.
Sylviane Rigolet
ur.1957, portugalska specjalistka w dziedzinie psycholingwistyki, pochodzi ze Szwajcarii. Studiowała na Uniwersytecie Genewskim m.in. psychopatologię komunikacji i języka, interesuje się zwłaszcza wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka. Autorka licznych publikacji z tych dziedzin, w tym sześciu książek.
Magdalena Grabarczyk-Bródka
ur. 1979, mediatorka. W 2005 współtworzyła sopocki oddział Polskiego Centrum Mediacji, a w 2007 r. założyła i do dziś prowadzi Fundację Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych (FISO).
Dina Roll-Hansen
ur.1968, specjalistka ds. literatury dziecięcej i młodzieżowej w Norweskim Instytucie Książki NORLA, tłumaczka z języka rosyjskiego.
Małgorzata Cackowska – pedagożka, studiowała na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ma tytuł doktora, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych. Interesuje się i prowadzi badania nad społecznymi i kulturowymi kontekstami edukacji, przede wszystkim społeczną i polityczną konstrukcją znaczeń w polu książki obrazkowej dla dzieci. Jest autorką licznych artykułów poświęconych zagadnieniom artystycznej i masowej książki obrazkowej dla dzieci w Polsce i na świecie. Współpracuje z wydawnictwem Hokus-Pokus i czasopismem o książkach dla dzieci i młodzieży Ryms jako konsultant książki. Wykłada metodologię badań pedagogicznych i wiedzę o książce dla dzieci.
Agnieszka Sikora - psycholog, trener, nauczyciel, twórczyni Akademii Pozytywnej Inspiracji. Prowadzi zajęcia dla dzieci plastyczno–ruchowe. Miłośniczka książek.

Kontakt z mediami:
Duński Instytut Kultury, Justyna Czechowska, kom. 665002138
Duński Instytut Kultury, Bogusława Sochańska, kom. 605436073

Koncepcja i koordynacja: Duński Instytut Kultury
Współorganizatorzy
:
Ambasada Finlandii w RP, Austriackie Forum Kultury, Instituto Camões, Szwajcarska Fundacja dla Kultury - Pro Helvetia, Bułgarski Instytut Kultury, Fundacja Atelier, Centrum Kultury „ZAMEK” w Poznaniu, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Partnerzy
:
Ambasada Norwegii, Ambasada Szwecji, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo EneDueRabe, Wydawnictwo Czarna Owieczka, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Media Rodzina, Fundacja FISO
Sponsorzy
:
Nordisk Kulturfond, Kunstrådet, Norla, Statens Kulturråd
Patroni medialni
:
Qlturka.pl, Ryms, Miasto dzieci