01-21 07.2016

Włodzimierz Cygan - Tkaninina - WYSTAWA

NCK - Ratusz Staromiejski

Nadbałyckie Centrum Kulturyw w Gdańsku zaprasza na wystawę

Włodzimierz Cygan
TKANINNA

 
Zestaw prac prezentowanych na wystawie to wybrane tkaniny powstałe w kilku ostatnich latach, na pewno po roku 2008, kiedy to zakończyła się moja praca w gdańskiej ASP. We wszystkich odnoszę się do relacji: tkanina – światło i tkanina – wnętrze. W niektórych przykładach jest to interpretacja światła, w innych – światło zaimplantowane niejako w żywą tkankę dzieła. Te ostatnie rozwiązania przywołują odwieczną funkcję tkanin artystycznych jako elementu aranżacji przestrzeni architektonicznej. Celem projektu jest próba przywrócenia tkaninie funkcji organizującej przestrzeń, przy zachowaniu jej artystycznej autonomii. 
Moja uwaga skupia się na relacji między zmaterializowaną tkanką, a niematerialnym światłem rozproszonym na ścianie (w tle), ujawniającym się w otwartych elementach płaszczyzn lub wręcz wplecionym w strukturę tkanin. Gra odbywa się między tym co jest i tym czego nie ma (ale jednak jest). 
W czasie współpracy z gdańską ASP wielokrotnie pokazywałem tu swoje realizacje. Można w nich było dostrzec zapowiedź interesujących mnie problemów. Na wystawie TKANINNA – oprócz widocznej kontynuacji, widz znajdzie też zupełnie inne prace...

Włodzimierz Cygan

Wernisaż 1 lipca 2016 (piątek), godz. 18.00. Wystawa czynna do 21 lipca 2016 w godzinach 10.00–18.00.

Wystawa towarzyszy 10. Nadbałtyckiemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni oraz 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.

Włodzimierz Cygan
Ur. 1953, studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w l. 1974–80.
W 1991 roku powołał do życia magazyn „Text i Textil – sztuka włókna”; funkcję wydawcy i redaktora naczelnego pełnił do 1998; od 1992 r. – członek komitetu redakcyjnego „Fibres & Textiles in Eastern Europe”.
W l. 1994–2008 kierował Pracownią Tkaniny Artystycznej w ASP w Gdańsku. Z Politechniką Łódzką jest związany od 1997 roku, obecnie w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Tytuł profesora uzyskał 2002 roku, od 2008 r. w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi prowadzi Pracownię Tkaniny Unikatowej na Wydziale Tkaniny i Ubioru.
Jest laureatem nagrody Międzynarodowego Sekretariatu Wełny na II Międzynarodowym Konkursie Tkaniny w Kyoto w 1989 roku. W 1995 otrzymał medal Związku Artystów na 8. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Zdobywca Grand Prix na12. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi w 2007 r. W 2010 nagrodzony brązowym medalem na 6th International Fiber Art Exhibition, „From Lausanne to Beijing”, Henan Art Museum, Zhengzhou, Chiny. Jest jurorem międzynarodowych konkursów oraz autorem kilku publikacji.