Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

Dzieje Kultury Skandynawskiej - promocja książki prof. Zenona Ciesielskiego

NCK - Ratusz Staromiejski, 09-03-2017

           


Zapraszamy na promocję książki

prof. Zenona Ciesielskiego
 
Dzieje Kultury Skandynawskiej


9 marca, Ratusz Staromiejski, godzina 18:00

Spotkanie poprowadzi Magdalena Pramfelt, Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku, Prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej

 

Dzieje kultury skandynawskiej” to obszerna monografia dotycząca historii kultury skandynawskiej od czasów prehistorycznych po współczesność. Pojęcie kultury zostało potraktowane w tym opracowaniu według koncepcji antropologicznej i obejmuje takie dziedziny, jak kultura artystyczna, umysłowa, społeczno-polityczna, mitologiczno-religijna i techniczno-cywilizacyjna. Pojęcie Skandynawii obejmuje takie współczesne państwa, jak Szwecja, Norwegia, Dania, Islandia i Finlandia, a także peryferia tego makroregionu, m.in. Grenlandię, Wyspy Owcze i Laponię. 
Tom I opisuje czasy prehistoryczne, działalność wikingów, wpływ chrześcijaństwa rzymskiego i protestanckiego na rozwój kultury Północy, znaczenie okresu XVI-wiecznej mocarstwowości aż po wpływ idei oświeceniowych w Skandynawii. W tomie II ukazano bogaty okres romantyzmu skandynawskiego, kształtowanie się nowożytnej kultury na Północy w wieku XIX aż po wielostronny rozwój kultury w XX wieku.
Napisana żywym językiem książka wciąga czytelnika w świat skandynawskiej literatury, teatru, muzyki, sztuki i architektury, przystępnie objaśniając zawiłe niekiedy zjawiska społeczno-cywilizacyjne. Pasjonująca i bogata panorama kultury makroregionu Północy zainteresuje studentów, badaczy i historyków, a także wszystkich miłośników dziejów kultury.

[na podstawie materiałów Wydawcy]

 
Prof. Zenon Ciesielski (ur. 1931) – emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, historyk literatury i kultury skandynawskiej, teatrolog, założyciel Katedry Skandynawistyki na UG i jej wieloletni kierownik. Jest autorem m.in. książek poświęconych związkom polsko-skandynawskim i literaturze skandynawskiej: „Historii literatury szwedzkiej” [1990] i „Słownika pisarzy skandynawskich” [red. i współaut., 1991]). Kawaler Krzyża Rycerskiego Orderu Gwiazdy Polarnej nadanego przez Króla Szwecji Karola XVI Gustawa (1985) oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznanego przez Prezydenta Lecha Wałęsę (1995). Doktor honoris causa szwedzkiego Uniwersytetu w Umeå (1988).