09 12.2018

Koncert dla Mikołaja

NCK - Centrum św. Jana
Koncert charytatywny projektu "Kompleta" na znak solidarności z gdańskimi dominikanami w związku z zamknięciem Bazyliki pw. Świętego Mikołaja.

Dochód z kwesty przeprowadzonej po koncercie zostanie przeznaczony na ratunkowy remont dominikańskiej świątyni.

Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia będzie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Pani Agnieszka Kowalska i prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów o. Paweł Kozacki.

Kompleta to opierający się na tekście modlitwy brewiarzowej utwór, napisany przez Stefana Wesołowskiego na dwa głosy, kwartet smyczkowy i elektronikę. To niezwykła próba odnalezienia współczesnego języka dla wyrażenia treści liturgicznych, przy zachowaniu głębi i mistycznego średniowiecznego śpiewu chorałowego. Autor sięga w szczególności do chorału mozarabskiego - w którym współistaniały tradycje całkiem odmiennych kultur i religii - łącząc improwizujące głosy ze współczesną harmoniką kwartetu smyczkowego i przestrzeniami generowanymi elektronicznie, "usakralniając" tym samym nowoczesne narzędzia do tworzenia dźwięków.
Do realizacji warstwy elektronicznej artysta zaprosił Michała Jacaszka, którego wrażliwość idealnie wpisała się w ideę tego utworu, oraz niezwykle charyzmatyczną wokalistkę Maję Siemińską.

START: godz. 20.00
WSTĘP: bilety-cegiełki będą dostępne od poniedziałku (3 grudnia) w zakrystii kościoła św. Mikołaja.