29 12.2018

Metropolia Jest Okey 2018 / Metropolia dla dzieci

NCK - Ratusz Staromiejski
16:00 / Ratusz Staromiejski

OPERA JAK Z BAJKI - spektakl operowy dla dzieci

Opera to baśń dla dorosłych. Są w niej księżniczki i rycerze, królowie, rusałki i przebierańcy. Nawet gdy akcja toczy się wśród zwykłych śmiertelników, nie brakuje wielkich czynów, gorących uczuć i zawiłych nieporozumień.
Chcemy, na powrót, opowiedzieć o tym wszystkim dzieciom! Sięgniemy do ich języka zachowując jednocześnie całą muzyczną treść. Pojawią się arie, duety i tercety: królewien, czarownic, Jasia i Małgosi, czy brzydkich sióstr Kopciuszka.
Na scenę zaprosimy również naszych najmłodszych widzów - spektakl z ich pomocą nie może się nie udać!
„Opera jak z bajki” to kolaż operowy – spektakl złożony z fragmentów oper różnych kompozytorów, którym została nadana nowa, spójna fabuła.

Przedstawienie, na wzór „prawdziwej” opery, składa się z IV aktów.

Każdy dotyczy innego opowiadania. Aby arie, duety i tercety były zrozumiałe, oryginalny tekst zastąpiłyśmy autorskimi tekstami w języku polskim. Wszystkie dialogi, zarówno te z dziećmi jak i na scenie, są w postaci improwizowanych recytatywów (śpiewnej melodeklamacji), również w języku polskim.
W programie celowo wykorzystałyśmy fragmenty oper o tematyce baśniowej. Sięgnęłyśmy do rarytasów literatury operowej, dzięki czemu spektakl jest równie atrakcyjny dla dorosłych wyjadaczy tej dziedziny sztuki. „Opera jak z bajki” miała swoją premierę w kwietniu 2017 roku w Sali Prób Stowarzyszenia „Przystań na Sztukę” w Pruszczu Gdańskim. Następnie spektakl wystawiany był na Festiwalu Baśni w Kościanie, w Centrum Onkologii Dziecięcej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w ramach projektu „Dźwiękomalowanie – Muzyka dla ucha Malucha” we współpracy z Elbląską Orkiestrą Kameralną w Elblągu.


Les Femmes
to zespół muzyki klasycznej stworzony w 2011 r. w Gdańsku. Jest twórcą nowej formy: kolażu operowego – spektaklu muzycznego zbudowanego z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy
kontekst interpretacyjny. To oryginalne zestawienie tworzy nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno–muzyczne. Cechą charakterystyczną grupy są przedstawiania nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie.

W swoim dotychczasowym dorobku, Les Femmes posiada ponad 250 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Współpracował m.in. z: Filharmonią im. Romualda Traugutta w Warszawie; Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonią Koszalińską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Domem Polskim w Wilnie czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Brał udział w licznych festiwalach, w tym: w Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, Bydgoskim Festiwalu Operowym (Operowe Forum Młodych), Festiwalu Konfrontacji Sztuki Kobiecej w Słupsku, Kościańskim Festiwalu Baśni (spektakl dla dzieci), Festiwalu „Wieczory Muzyczne u Luteranów” w Zielonej Górze (koncert inaugurujący), XXXV Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach (koncert inaugurujący) czy Fete de la Musique na okręcie francuskiej fregaty De Grasse w Gdyni.

Les Femmes stałe współpracuje z pianistami: Arkadiuszem Farkowskim, Sebastianem Godzińskim, Łukaszem Jankowskim, Ignacym Wiśniewskim oraz Anną Rocławską; z Zespołem Piotra Jamioła oraz z Orkiestrą Kameralną Św. Pawła. W 2017 r. śpiewaczki zaprosiły do współpracy blogerkę operową Nadię Attavanti.

WSTĘP: wolny


*

Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska

Patronat honorowy: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk

Partnerzy festiwalu:
Radio Gdańsk
Klub Parlament
Łączy nas Gdańsk

Patroni medialni:
Trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Polski Portal Kultury O.pl
Pomorskie.eu

Media społecznościowe Festiwalu:
Facebook:
Twitter 
Instagram

Mapa wydarzeń 

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.