26 12.2018

Metropolia jest Okey 2018 / Koncert Jublieuszowy Irka Wojtczaka

Radio Gdańsk
Tegoroczny jubilat - Irek Wojtczak świętować będzie swoje 50-lecie w towarzystwie licznych, znamienitych gości. Na koncercie pt. Pół wieku w butach po ziemi i nad... w studio Radia Gdańsk wystąpią m.in.: Krystyna Stanko, Marsija LocoStar, Przemek Dyakowski, Kamil Pater, Tomasz Ziętek, Tomasz Dąbrowski, Piotr Mania, Adam Żuchowski, Kuba Staruszkiewicz, Marcin Bożek, Michał Gos.  Koncert transmitowany na żywo przez rozgłośnię poprowadzi Kamil Wicik.

IREK WOJTCZAK
saksofonista, aranżer, edukator, twórca nieprzewidywalny, wymykający się jednoznacznym definicjom muzyki. Znakomicie wpisał się w polską scenę muzyczną gdzie jako saksofonista nagrał ponad czterdzieści albumów. Od lat jest animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją do jego trzech albumów: „Direct Memory Access”, „Play it again” oraz „Folk Five” z udziałem nowojorskich muzyków The Fonda/ Stevens Group. Album ten został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz i The New York City Jazz Record takich jak: Karl Ackermann, C.Michael Bailey, Budd Kopman czy Ken Waxman. Utwór z płyty Irek Wojtczak Folk Five ukazał się na samplerze dołączonym do brytyjskiego miesięcznika muzycznego The Wire (listopad 2015).
Wystąpił w specjalnym projekcie Tymański Polish Brass Ensemble z towarzyszeniem znakomitego nowojorskiego trębacza Dave'a Douglasa oraz Jamie Baum American - Polish Septet. Koncertował z Fonda/Stevens Group, David Murray, Jim Black, Chris Speed, Herb Robertson, Mitch & Mitch, Pink Freud, Możdżer – Tymański – projekt Chopin. Współtwórca grupy SHMIB – Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem.

Wielokrotnie nagradzany:
Fryderyk (2000) w kategorii muzyka alternatywna
(za album „Smacznego” zespołu Groovekojad)
Polish Dance Awards (2001) Debiut Roku - Groovekojad
Złota Płyta (2008) za album „Melisa” Przemka Dyakowskiego.
Największa Indywidualność Jazzowa konkursu Bielska Zadymka Jazzowa 2008
Wraz ze swoim zespołem PRL KWINTET został wyróżniony na XIV Festiwalu Polskiego Radia Programu 2 „Nowa Tradycja” 2011
Nominowany do Folkowego Fonogramu Roku 2015 za płytę „Folk Five”.


START: godz. 20.05
WSTĘP: dwuosobowe wejściówki na koncert można zdobyć słuchając audycji Radia Gdańsk oraz na portalu Trójmiasto.pl.

*


Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska

Patronat honorowy: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk

Partnerzy festiwalu:
Radio Gdańsk
Klub Parlament
Łączy nas Gdańsk

Patroni medialni:
Trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Polski Portal Kultury O.pl
Pomorskie.eu

Media społecznościowe Festiwalu:
Facebook:
Twitter 
Instagram

Mapa wydarzeń 

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.