08 06.2019

Koncert Adama Suski (skrzypce) i Marty Kur (fortepian)

Ratusz Staromiejski

Program koncertu:

H. Wieniawski Wariacje na temat własny op. 15

K. Szymanowski Driady i Pan op. 30

D. Szostakowicz Koncert skrzypcowy  a -moll op. 77 (99)

*

Biografie artystów:

Adam Suska - 18-letni skrzypek wywodzący się z gdańskiego środowiska artystycznego. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Z. Brzewskiego w Warszawie kształcący się w klasie skrzypiec pod kierunkiem prof. dr hab. Magdaleny Szczepanowskiej.

Laureat wielu nagród i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach muzycznych, w tym między innymi: nagrody Grand Prix na 21 Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. B. Warchala w Dolnym Kubinie (Słowacja),  I-go miejsca w Konkursie Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie, III-go miejsca na Międzynarodowym konkursie Triomphe de l'Art w Brukseli (Belgia), II-go miejsca na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, laureata w 16-th International Masterclasses Schola Arvensis w Dolnym Kubinie (Słowacja) oraz wielu innych prestiżowych wyróżnień i nagród specjalnych, w tym za wyjątkowe interpretacje muzyczne.

Adam Suska regularnie koncertuje w kraju oraz za granicą jako solista i kameralista. Uczestnik wielu prestiżowych wydarzeń artystycznych między innymi: w Sztokholmie (Szwecja),  w Öhningen (Niemcy), w Bratysławie (Słowacja) czy w Londynie (Wielka Brytania) oraz w: Gdańsku, Łańcucie, Olsztynie, Krakowie, Warszawie.

Stypendysta: Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Klubu Rotary GSG. Otrzymał stypendium „Drzwi do Kariery”. Obecnie pozostaje pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Fundacji Edu Art Kultura.

Marta Kur - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Grażyny Fiedoruk - Sienkiewicz (dyplom z wyróżnieniem), u której kontynuowała studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku - na studiach licencjackich, następnie magisterskich, zwieńczonych dyplomem z wyróżnieniem w 2012 roku.

Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej i solowej – m. in. II nagrody i nagrody specjalnej za wyróżniającą interpretację utworu Johannesa Brahmsa na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku, III nagrody ex aequo na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Oleśnicy, szeregu nagród na młodzieżowych konkursach wykonawczych w Polsce oraz dyplomów za wyróżniający akompaniament podczas krajowych i zagranicznych konkursów wykonawczych.

Koncertowała w miastach Polski i za granicą jako solistka i kameralistka.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku przez wszystkie lata studiów.

Od 2012 roku zatrudniona w macierzystej uczelni w charakterze wykładowcy na Wydziale Instrumentalnym.

W 2018 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka.
 

Czas koncertu ok. 1.15
Początek: 18:00
Wstęp wolny