29.12.2017 - 29.12.2017

Metropolia Jest Okey/ Teatr Tańca

Prezentacje teatrów tańca

19:15 – 19:45
Młody Jan
  –
pokazy solistek grup konkursowych GSA
20:00 – 20:50 Przedmiot nieocenionej wartości
spektakl Sopockiego Teatru Tańca

***

Młody Jan  – pokazy solistek grup konkursowych GSA
W Centrum Świętego Jana, w ramach Dnia Teatru Tańca na festiwalu Metropolia Jest Okey 2017 zobaczymy 7 solistek w 10 choreografiach, oraz w pokazy improwizacji. Każda z choreografii to osobna historia, oparta na technice tańca jazzowego lub contemporary. Zobaczymy m.in. historie pewnego snu, współczesną opowieść o czerwonym kapturku, choreografię inspirowaną oskarowym musicalem Lalaland, usłyszymy fragment słynnego listu Marthy Graham do Agnes de Mille... Na koniec tancerki zaprezentują sie w pokazie improwizacji. Są to solistki z  tanecznych grup konkursowych Gdańskiej Szkoły Artystycznej, których głównym trenerem, choreografem i opiekunem artystycznym jest Dorota Julkowska.


Przedmiot nieocenionej wartości - spektakl Sopockiego Teatru Tańca

Scenariusz, choreografia, reżyseria: Joanna Czajkowska
Współpraca choreograficzna i kreacja postaci:
Jacek Krawczyk, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Magdalena Laudańska, Kamila Maik, Maciej Sheva Mołdoch
Kostiumy:
Adam Królikowski
Scenografia:
Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz
Muzyka:
Mariusz Noskowiak
Wizualizacje, plakat:
Katarzyna Teresa Turowska
Światła:
Artur Aponowicz / Rico

W spektaklu artyści STT odnoszą się do innowacyjności w kontekście obrazu CIAŁA, fizyczności, a także historii polskiego teatru tańca. Można więc powiedzieć, że ośrodkiem zainteresowania jest tu CIAŁO człowieka, jako skafander dla ratio i psyche, jako transmiter treści, czy jako środek komunikacji.
Obok fragmentów inspirowanych pracami Jarzynówny-Sobczak, Conrada Drzewickiego i Ewy Wycichowskiej spektakl zawiera sceny z zupełnie autorską choreografią. Narratorami opowieści jest Odkrywca i jego Alter Ego. Sopocki Teatr Tańca snuje opowieść o ciele tańczącym, ciele czującym i myślącym, o ideale oraz o drogach i kodach tańca, a niektórzy miłośnicy malarstwa, widzą w Przedmiocie nieocenionej wartości odniesienia do obrazów Degas, a znawcy fotografii do zdjęć Davida Hamiltona.

Sopocki Teatr Tańca został założony w 1998 roku przez parę dyplomowanych tancerzy i choreografów Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka.
Teatr ma w swoim dorobku pięćdziesiąt spektakli m.in. Alchemik Halucynacji, D-KOD-R, DALI, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w Polsce i za granicą m.in. w Republice Czeskiej, Portugalii, Niemczech, na Litwie, w Republice Białoruskiej, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach.
Oboje założyciele teatru otrzymali od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe Zasłużony dla kultury polskiej. Jacek Krawczyk jest laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005, a Joanna Czajkowska Sopockiej Muzy 2015. Jako twórcy są zainteresowani tworzeniem teatru w którym wartość intelektualna, wizualna i ruchowa stanowią pełnię. Nie odżegnują się też od emocji. Z STT pracuje stały zespół tancerzy, a przy teatrze działa Grupa Projektowa, która stanowi swego rodzaju preludium do zespołu głównego.START: godz. 19.00
WSTĘP: wolny. Ilość miejsc ograniczona


Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska
Patronat honorowy: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk
Partnerzy festiwalu: Radio Gdańsk Klub Parlament Łączy nas Gdańsk RamTamTam Kulmiasto
Patroni medialni: Trojmiasto.pl Radio Gdańsk Polski Portal Kultury O.pl Pomorskie.eu

Mapa wydarzeń 
Media społecznościowe Festiwalu: Facebook: bit.ly/MJOFacebook Twitter: bit.ly/MJOTwitter Instagram: bit.ly/MJOInstagram
Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

Image removed.
Image removed.