28.12.2017 - 28.12.2017

Metropolia Jest Okey/ Muzyka klasyczna

Metropolia Jest Okey/ Muzyka klasyczna

Podczas koncertu muzyki klasycznej zobaczymy i usłyszymy Aleksandrę Dąbrowską w dwóch odsłonach: jako pianistkę i jako wokalistkę.

Koncert uświetni uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury.


Część I       
W. A.  Mozart Giunse anfin il momento… – aria  Zuzanny z opery Wesele Figara
G. Puccini Quando m’en vo’  – aria Musetty z opery Cyganeria
G. Bizet L'amour est un oiseau rebelle  (Habanera) -  aria z opery Carmen
Ch. Gounod Je veux vivre -  aria Julii z opery Romeo i Julia
L. Bernstein I feel pretty - aria  z musicalu West Side Story
F.  Lehár Meine lippen sie küssen so heiß... – aria z operetki Guiditta
J. Offenbach Arietta (Aria ze śmiechem)  – z operetki La Perichola
F. R. Loewe Przetańczyć całą noc – aria z musicalu My Fair Lady

Wykonawcy:

Julia Pruszak – sopran
Aleksandra Dąbrowska - fortepian

***


Część II 

autorskie utwory Aleksandry „Odette” Dąbrowskiej
Dance
Doll
Plastic Chase
Pies
Kropka
Talent


Wykonawcy:

Aleksandra „Odette” Dąbrowska – wokal, fortepian
Marcin Gałązka – gitara
Przemysław Bartoś – gitara basowa
Tomasz Koper - perkusja


Julia Pruszak
Absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu dr hab. Ewy Marciniec (dyplom z wyróżnieniem). Umiejętności aktorskie rozwijała pod opieką  Doroty Kolak,  Magdaleny Boć,  Marty Jankowskiej, Cezarego Morawskiego oraz Dariusza Szymaniaka. Brała aktywny udział w kursach wokalnych prowadzonych przez Krassimira Stoyanova, Kaludi Kaludov, Izabella Kłosińska oraz Helena Łazarska. Jeszcze w czasie studiów brała udział w wielu ważnych wydarzeniach artystycznych i koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, w tym pierwsze swoje sceniczne doświadczenie zdobyła dzięki realizacji partii Lucille/Irene w operze A. Campry „Les Fêtes Vénitiennes” we wspólpracy ze specjalistami z Genewy. Wykreowała również postać Pierwszej Damy w operze "Czarodziejski flet" pod batutą Sylwii Janiak w Centrum św. Jana w Gdańsku oraz tytułową partię „Alciny” G.F. Haendla w towarzystwie Capella Gedanensis pod dyrekcją Przemysława Stanisławskiego.
Laureatka V Międzynarodowego Konkursy im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju (III miejsce) oraz Ogólnopolskiego Konkursu „Bella Voce” w Busku Zdroju (I miejsce). Wzięła udział w VI Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej "Bel canto per sempre" w konkursie " W drodze do La Scali" o wybór Bursztynowej Struny na którym zdobyła Nagrodę Główną. Jest również laureatką VII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Impressio Art (III miejsce).
We wrześniu 2016r. zadebiutowała na scenie Opery Bałtyckiej podczas Gali Otwarcia a w grudniu wykreowała partię Mimi w " La Boheme" G. Pucciniego.

Aleksandra Dąbrowska/ Odette Dąbrowska
Urodzona w 1990 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w klasie mgr Mirosławy Pruskiej. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im F. Nowowiejskiego w Gdańsku. W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem studia I st. w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W latach 2011/2012 doskonaliła swoje umiejętności w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Joan Havill.

Aktualnie pianistka jest absolwentką studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza i as. Macieja Gańskiego. Od października 2015 pełni funkcję pedagoga w swojej macierzystej Uczelni.

Pianistka ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym. Laureatka tegorocznej FAMY w kategorii Muzyka. Jest dwukrotną laureatką Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego w Łomiankach oraz jedyną polską laureatką Nagrody Instytutu F. Chopina w Brukseli, co umożliwiło pianistce wyjazd na staż muzyczny do Francji, gdzie pracowała pod okiem wybitnego pianisty, pedagoga i jurora Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli – Jean'a Claude'a Vanden Eyndena. W 2008 r. została stypendystką Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej i Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, debiutując w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ponadto jest beneficjentką programu stypendialnego Erasmus, dwukrotną stypendystką Kammersmusikkurs w Niemczech oraz stypendystką belgijskiej Fundacji im. F. Chopina, na zaproszenie której zagrała w czerwcu 2012 r. w Ambasadzie Polski w Brukseli.

Od roku 2013 aktywnie współpracuje z Programem Trzecim Polskiego Radia jako pianistka, kompozytorka i wokalistka przy spektaklach oraz audycjach muzycznych. W roku 2014 została uhonorowana nagrodą dla Najlepszego Studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, oraz wyróżnieniem w VI Edycji konkursu dla najlepszego studenta w Polce „Studencki Nobel 2014”. W styczniu br. została przyjęta w charakterze pianisty - akompaniatora do prestiżowego programu „Akademia Operowa” działającego przy Teatrze Wielkim w Warszawie, a w czerwcu została laureatką I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Val Tidone” we Włoszech.

Koncertuje w Polsce i zagranicą. Na swoim koncie ma liczne występy dla międzynarodowej publiczności we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Można było usłyszeć ją m.in w Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie czy w słynnej Barbican Hall w Londynie. Współpracowała z takimi muzykami jak Lee Kum Sing, Tigran Alikhanov, Johnson Graham, Jean Claude Vanden Eynden, Therese Fahy, Robert Irvine, Ivan Klansky, Michael Vaiman. Uczestniczyła również w kursach prowadzonych przez Martina Katza, Ivari Iija, Imoge Coopera, Paula Lewisa, Richarda Goode'a, Stevena Kovacevicha, Aguiles Delle Vigne, Johnsona Grahama, Dinę Yoffe, Katarzyne Popową-Zydroń, Waldemara Wojtala, Dang Thai Sona, Alberto Nose, Stevena Osbourne'a.

Jest czterokrotną stypendystką Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny

 

Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska
Patronat honorowy: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk
Partnerzy festiwalu: Radio Gdańsk Klub Parlament Łączy nas Gdańsk RamTamTam Kulmiasto
Patroni medialni: Trojmiasto.pl Radio Gdańsk Polski Portal Kultury O.pl Pomorskie.eu
Media społecznościowe Festiwalu: Facebook: bit.ly/MJOFacebook Twitter: bit.ly/MJOTwitter Instagram: bit.ly/MJOInstagram
Mapa wydarzeń

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

Image removed.
Image removed.