17.07.2015 - 19.07.2015

Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat"

Film promujący 9. edycję Festiwalu Kultur Świata Okno na Świat

IX Festiwal Kultur Świata „Okno na świat”

Festiwal Kultur Świata Okno na świat jest cyklicznym (co dwa lata) wydarzeniem kulturalnym, powołanym by promować hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie „innością” i by tę „inność” oswajać. Festiwal postawił na zderzanie gatunków muzycznych i zaskakiwanie nimi, w różnych twórczych kombinacjach, na mieszanie tradycji z nowoczesnością. Stawia na artystyczne kooperacje, projekty międzynarodowe, artystów tworzących w innych krajach niż te, w których się urodzili. Publiczność ma okazję poznać twórców z różnorodnych kręgów kulturowych, artystów, którzy tworzą w krajach odległych od swoich ojczyzn, albo też takich, dla których inspiracją są inne, egzotyczne kultury.

Co nas wyróżnia
Festiwal Kultur Świata nie jest kolejnym festiwalem muzyki etno, folk lub „world music”. O jego unikalności świadczy bowiem fakt, iż muzyczny program Festiwalu jest zbudowany w oparciu o ideologię społeczną, która odzwierciedla hasło danej edycji. Muzyka na festiwalu prezentowana jest nie tylko od strony estetycznej, ale również jako narzędzie do walki społecznej, jako ważne medium w dialogu międzykulturowym.

Idea
9. edycja Festiwalu stawia w centrum uwagi aktualne tendencje i zjawiska muzyczne związane z zagadnieniem imigracji i odbędzie się pod hasłem „Imigracja/ Integracja”. Wystąpią muzycy - przedstawiciele różnych narodów i grup etnicznych, zamieszkujących nie tylko Europę, którzy wywodzą się z różnych kontynentów, a których łączy wspólny status społeczny imigranta. Gwiazdą festiwalu będzie Aurelio Martinez, muzyk, wokalista, działacz społeczny i polityk pochodzący z Hondurasu kultywujący muzyczną spuściznę grupy etnicznej Garifuna, pochodzącej z Ameryki Środkowej. Dodatkowo zaprezentują się: młoda gwiazda KC Nwokoye, wychowany w Polsce, pochodzący z Nigerii wokalista i kompozytor grający r&b, jazz, pop i reggae; Ikenga Drummers polsko- nigeryjski zespół łączący tradycyjną muzykę gospel z Afryki Zachodniej, z polską muzyką ludową, czy Pad Brapad z Francji, zespół prezentujący muzykę romską i klezmerską w nowoczesnej odsłonie tzw. Urban Tzigan Music. Wyjątkowym wydarzeniem będzie występ młodego zespołu Songhoy Blues pochodzącego z Mali w Afryce Zachodniej, a tworzącego w Europie. Prezentuje on tzw. desert blues połączony z elementami muzyki rockowej. Songhoy Blues do tej pory jeszcze nie gościł w Polsce podobnie jak Pad Brapad. Podczas Festiwalu, polska publiczność będzie miała okazję do zapoznania się z ich debiutanckim albumem wydanym w kwietniu 2014 r. i będzie to premierowy koncert promujący ich płytę w Polsce.
Migracja, wędrówka, podróż to nie tylko obraz naszej rzeczywistości, nie tyko mieszanie się nacji i korzeni, ale równie z bardzo istotna tendencja w muzyce współczesnej – gatunki podróżują, mieszają się, tworzą czasoprzestrzeń, w której widzowie mogą swobodnie podróżować zmysłami.    

Program


17 lipca 2015
– scena plenerowa na Targu Węglowym

    19.00 Ifi Ude (Nigeria/ Polska) 
    20.00 Pad Brapad (Francja) 
    21.30 Ikenga Drummers (Polska/ Nigeria) 
    22.30 Aurelio (Honduras) 

18 lipca 2015
– Centrum św.Jana, ul. Świętojańska 50

    19.00 KC Nwokoye (Nigeria/ Polska) 
    20.30 Mamadou i Sama Yoon (Polska, Senegal) 

19 lipca 2015
- Centrum św.Jana, ul. Świętojańska 50
  
    19.00 Songhoy Blues (Mali) 

Wydarzenia towarzyszące
Oprócz koncertów muzycznych zaplanowano także warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy oraz pokazy filmowe.. Część muzyczna Festiwalu Kultur „Okno na świat”  odbędzie się w lipcu 2015r. (17-19) na Targu Węglowym i w zabytkowym Centrum św. Jana (unikalnym miejscu łączącym sacrum i profanum) www.centrumjana.pl

18 lipca 2015 - Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, Sala Mieszczańska
     12.00 Romski Pstryk - warsztaty fotografii otworkowej dla młodzieży oraz interpretacje         fotograficzne wierszy pisarza romskiego Jana Mirgi
     17.00 Romski Pstryk -  wernisaż wystawy oraz rozmowa z autorami projektu
19 lipca 2015
     12.00 Gdanski koMIKS kulturowy – warsztaty komiksowe, Ratusz Staromiejski w Gdańsku,         ul. Korzenna 33/35, Sala Mieszczańska
     18.00 Haiti – Królestwo malarstwa naiwnego - wernisaż wystawy, Centrum św. Jana,
      ul. Świętojańska 50

26 - 29 października 2015

     Spotkania ze światem: Świat Cyganów, problemy Romów - KONFERENCJA


Romski Pstryk

Rzeźbiarka Małgorzata Mirga-Tas i fotograficzka Martushka Fromeast prowadzą projekt już od ośmiu lat. Ich wielkim marzeniem jest zmiana sposobu postrzegania Romów i kultury romskiej. Artystki przygotowują we współpracy ze społecznościami romskimi ilustracje do baśni i poezji pisanych przez pisarzy pochodzenia romskiego. Projekt był prezentowany w 2011 roku w Pawilonie Romskim Call the witness podczas 54. Międzynarodowego Biennale Sztuk w Wenecji.

  • WARSZTATY FOTOGRAFII OTWORKOWEJ; wspólnie z prowadzącymi, uczestnicy warsztatów nauczą się jak działa fotografia otworkowa. Przygotują własne camera obscura oraz scenografię do zdjęć, a następnie stworzą interpretacje fotograficzne wierszy Jana Mirgi, które wywołają w specjalnie przygotowanej ciemni. Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 10 - 16 lat.
  • WERNISAŻ WYSTAWY; w czasie, gdy na pierwsze strony gazet trafił konflikt polsko-romski w Andrychowie, dwie artystki oraz grupa aktywistów pochodzenia romskiego wyruszyli na osiedla romskie w Małopolsce, by przygotować zdjęcia inne niż te pokazujące stereotypowy obraz biedy i wykluczenia. Wystawa będzie prezentowana do 31 sierpnia 2015 r., w godz. 10.00 - 18.00
     

Gdański koMIKS kulturowy
Warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych, podczas których porozmawiamy o wielokulturowym obliczu dzisiejszego Gdańska - czy w dzisiejszej przestrzeni widzimy ślady dawnej wielokulturowości? Czy jest ona częścią tożsamości miasta? Co wiemy o dzisiejszych mieszkańcach i mieszkankach Gdańska? Kim są? Skąd pochodzą?
Warsztaty są skierowane do osób niemających wcześniejszego doświadczenia z komiksem, ale również do tych, którzy już trochę rysują. Zostaną poprowadzone przez rysowników Beatę Sosnowską oraz Jacka Frąsia.

Haiti - Królestwo malarstwa naiwnego
Co sprawia, że haitańska sztuka naiwna znana jest na całym świecie, a jej przykłady znajdują się w muzeach Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji?
Znany francuski himalaista Andre Malraux stwierdził, że jest to jedyne w swoim rodzaju malarstwo magiczne XX wieku. W obrazach naiwistów miesza się świat demonów i ludzi, rytuały voodoo przenikają się z chrześcijańską liturgią i nie brak w nich wątków z życia codziennego, scen z targu, ulicy, pracy w polu czy uśmiechniętych kobiet.
Z kolekcji Joanny Lambert i Gerarda Harrisa przedstawiamy obrazy i rzeźbę w metalu, utalentowanych artystów takich jak: Saint Jean Saint Juste, Paul Lionel "Onel", Kean Exavier, Hevre Montreuil, Vixamar, Jonas Reginald, Jarome Kader, Serge Jolimeau, Paul Montes, Junior Garnier, Herld Vielle.
Wystawa będzie prezentowana do 31 sierpnia 2015 r. w godz. 10.00 - 18.00

Spotkania ze Światem: Świat Cyganów Problemy Romów
Projekt ma za zadanie wskazać ważne nurty badań nad kulturą Romów. Podjąć opowieść etnograficzną o bogatym „świecie Cyganów” i współczesnych społecznie problemach Romów; ich obyczajowości i mitologii, w tym roli wierzeń, tradycji, zwyczajów i tabu tej kultury; a także refleksję w perspektywie socjologicznej – pytając o romską / cygańską tożsamość, wewnętrzną wielokulturowość, możliwość transkulturowości, problemy wykluczenia, stygmatyzacji i siły stereotypów.

Goście/ Artyści
Artyści zaproszeni do udziału w 9 edycji Festiwalu stanowią doskonały obraz muzycznego świata i jego nowych trendów:

SONGHOY BLUES (MALI) - to zespół młodych artystów z Timbuktu w Mali grających muzykę w stylu desert blues i punk. W 2013 roku w czasie zamieszek w Mali, podczas pobytu w Bamako, grupa otrzymała od muzyków z Africa Express propozycję wspólnej realizacji nagrania w klubie młodzieżowym „Maison des Jeunes”. Od tej pory grupa koncertuje w wielu krajach. Debiutancki album zespołu, „Music in Exile”, którego producentem jest Nick Zinner (Yeah Yeah Yeahs), został wydany w lutym 2015 r.

PAD BRAPAD (FRANCJA)
- grupę tworzy sześciu muzyków wywodzących się z różnych gatunków muzycznych (od jazzu poprzez muzykę elektroniczną i klasyczną po indie rocka). Do brzmienia tradycyjnych instrumentów z kręgu muzyki cygańskiej (skrzypce / akordeon / altówka / kontrabas / perkusja) dodali rytm bębnów i dźwięk 'oldskulowego'  gramofonu.

AURELIO (HONDURAS) - muzyk, kompozytor, działacz społeczny i polityk pochodzący z karaibskiego wybrzeża Hondurasu. Kultywuje w swojej twórczości spuściznę Garifuna, grupy etnicznej z Ameryki Środkowej, potomków Karibów, Arawaków i afrykańskich niewolników sprowadzonych na tamtejsze plantacje. Twórczość Aurelio łączy muzykę latynoską, karaibska oraz afrykańską. Jest pierwszym czarnoskórym członkiem Kongresu Narodowego Hondurasu. Współpracował m.in. z Orchestra Baobob z Senegalu czy z Youssou N’Dour.

MAMADOU I SAMA YOON (SENEGAL/POLSKA) to polsko-afrykański projekt prowadzony przez Mamadou Diouf, muzyka i instrumentalistę pochodzącego z Senegalu i mieszkającego w Polsce. Śpiewa w ojczystym języku wolof, w którym Sama Yoon oznacza  “moja droga”, lub “mój wybór”. Nagrał wiele płyt, m.in. z zespołem Voo Voo, Tam Tam Project i Włodzimierzem Kiniorskim (African Snow, 1994). W zespole występują muzycy znani z takich legendarnych zespołów jak: Daab, Hey, T.Love, Asunta, Kayah, Kapela ze Wsi Warszawa, Trebunie Tutki czy Budka Suflera.

IKENGA DRUMMERS (NIGERIA/ POLSKA)
- zespół założony w 1997 roku w Sopocie przez Lawrence'a Okey Ugwu, nigeryjskiego muzyka i kompozytora. Prezentuje afrykańską muzykę gospel w połączeniu z polską muzyka ludową oraz jazzem, funkiem czy afrobeatem. Grupa występowała na wielu festiwalach w kraju jak i za granicą. Ma na swoim koncie płytę pt. Lustereczko nagraną w Studiu Radia Gdańsk m.in. z takimi muzykami jak Zbigniew Namysłowski czy Leszek Możdżer. W tym roku ukaże się ich drugi album pt. "Movement for the Future" z którego materiał zaprezentują na festiwalu.

KC NWOKOYE (NIGERIA/ POLSKA) - nigeryjski wokalista, kompozytor oraz autor tekstów od kilku lat mieszkający w Polsce. Znany m.in. z programu "X-Factor". Łączy rhytm and blues, reggae, jazz oraz pop. Obecnie artysta promuje swój drugi album pt."Shine".

IFI UDE (NIGERIA/ POLSKA) - niezależna polska artystka nigeryjskiego pochodzenia. Producentka muzyczna, autorka tekstów i muzyki, wokalistka. Nominowana do nagrody FRYDERYK 2014 za debiut roku. Dzięki wsparciu fanów wydała niezależnie debiutancką płytę IFI UDE. Szerokiej publiczności dała się poznać dzięki udziałowi w programie Must Be the Music oraz nagraniu covera popularnego szlagieru "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka" z afrykańskimi muzykami. Występowała na: Open'er Festival, Fjúzn Festival (Słowacja), Art Geni Festival (Gruzja), Ethno Jazz Festival, Festiwal Transkaukazja.

BILETY:
Koncert plenerowy – wstęp wolny
Koncerty w Centrum św. Jana – bilety 20 zł, do nabycia na www.interticket.pl, w księgarni PWN w Ratuszu Staromiejskim (Korzenna 33/35) i na godzinę przed koncertem w Centrum św. Jana
Warsztaty – zapisy www.festiwalkulturswiata.pl
Wystawa – wstęp wolny