24.01.2014 - 24.01.2014

Ukraina – stara władza kontra nowe społeczeństwo

Co masowe protesty w Kijowie powiedziały nam o ukraińskim społeczeństwie? Czy istnieją szanse na konstruktywny dialog? Jak będzie się rozwijać sytuacja geopolityczna Ukrainy po niepodpisaniu przez prezydenta Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską? – o tym będą dyskutować w Gdańsku uczestnicy wydarzeń na Majdanie i analitycy polityczni.

W nawiązaniu do refleksji o przyszłości Ukrainy, jaka została podjęta podczas międzynarodowej konferencji Europa z widokiem na przyszłość w listopadzie 2013 roku, Europejskie Centrum Solidarności serdecznie zaprasza na debatę publiczną Ukraina – stara władza kontra nowe społeczeństwo. Dyskusja będzie się toczyć wokół ostatnich wydarzeń na Ukrainie – decyzji władz o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, masowych protestów w Kijowie i innych aglomeracjach ukraińskich, brutalnego tłumienia demonstracji przez władze oraz braku konstruktywnego dialogu ze społeczeństwem.

Podczas dyskusji eksperci postarają się zanalizować obecną sytuację, zastanowią się nad modelem relacji społeczeństwo — władza, nad strukturą ukraińskiego establishmentu i poszukają odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać przyszłość Ukrainy — bilateralne relacje z Rosją, dialog z Unią Europejską, przyszłość ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego. Punktem wyjścia do dyskusji
będzie relacja uczestników protestów w Kijowie, którzy odniosą się też do relacji medialnych z wydarzeń na Majdanie.

program debaty

18.00 prezentacja multimedialna Majdan — sztuka protestu
Andriy Lyubka, ukraiński poeta, prozaik i publicysta
dr Eugeniusz Sobol, ukraiński literaturoznawca i krytyk literacki

Partner — zespół filmowy #Babylon '13

18.20 debata
Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel NSZZ „Solidarność”
Andriy Lyubka, ukraiński poeta, prozaik i publicysta
Igor Lyubashenko, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

debatę poprowadzi
Małgorzata Nocuń, zastępczyni redaktora naczelnego dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia

START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny