03.03.2020 - 25.03.2020

Nowa Planeta - wystawa instalacji i obrazów

Pod wpływem podnoszącej się temperatury, tworzywa sztuczne przybierają kształty organiczne podobne do form ze świata żywych organizmów. Ich szczątki do złudzenia przypominają szczątki żywych stworzeń. Czy archeolodzy w przyszłości znajdą szczątki pozostałe po żywych organizmach naszego czasu oraz naszych plastikowych pojemników?

Zapraszamy na wystawę obrazów i instalacji Karoliny Wojnowskiej-Paterek pt. "Nowa Planeta".

Instalacja artystyczna „Nowa Planeta” pokazuje proces zmiany produkowanych przez nas tworzyw sztucznych, które stają się częścią przyrody – pod wpływem podnoszącej się temperatury tworzywa przybierają formy organiczne podobne do form świata żywych organizmów. Nasza planeta wchłania nowe cząstki i również się przeobraża. Istotną częścią instalacji są filmy z procesu tworzenia. Plastikowe pojemniki pod wpływem ciepła zmieniają formę, przeradzają się w formy organiczne, łączą się ze światem roślin. Każdy fragment prezentowanej rzeźby zbudowany jest ze zużytego plastiku. W instalację wbudowane są również czaszki zwierząt.

 

O ARTYSTCE

Artystka i architektka. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, pracując w Singapurze, brała udział w różnorodnych projektach architektonicznych i artystycznych. W swoim dorobku ma prace malarskie, rzeźbiarskie, jak również eksperymentalne instalacje artystyczne wykorzystujące światło i barwę do tworzenia formy i przestrzeni. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki, ukończyła również Architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Przez lata po studiach zajmowała się zarówno działalnością artystyczną, jak i projektowaniem, stąd interdyscyplinarny charakter pracy twórczej. Instalacja artystyczna „Nowa Planeta” to jedna z ostatnich prac artystki. Powstała po podróży do Indonezji, gdzie urok magicznych, pięknych miejsc znika w oczach, a ocean niesie tony plastiku.

 

WERNISAŻ: 3 marca, godz. 18.00

WYSTAWA CZYNNA: 4-25 marca, godz. 10.00-18.00

WSTĘP: wolny