21.10.2019 - 27.10.2019

"Kara Remusa" czyli Pomorze w podróży

W ramach nowego projektu NCK "Kara Remusa, czyli Pomorze w podróży" służącego promocji kultury i sztuki Pomorza w Karlskronie zaprezentowana zostanie wystawa "Gdańsk Press Photo 2019".
Wydarzenie stanowi część programu World Heritage Days 2019 w Karlskronie.

Na wystawę składa się wybór najlepszych fotografii autorstwa pomorskich reporterów, nagrodzonych w konkursie im. Zbigniewa Kosycarza*. To wieloaspektowe spojrzenie na życie Pomorzan na przełomie lat 2018/ 2019, uchwycone w kadrach przez uznanych fotografików, ale też zdolnych debiutantów.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 października o godz. 18.00

Wernisażowi towarzyszyć będzie pokaz filmu „Przygody Remusa” (2019, 30’) – animacji poklatkowej wykorzystującej rzeźby Ireny Brzeskiej, artystki tworzącej na Kaszubach**. Film jest impresją na temat powieści „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, najważniejszego dzieła literatury kaszubskiej. 

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu NCK pt. „Kara Remusa, czyli Pomorze w podróży”, służącego promocji kultury i sztuki Pomorza. Stanowi część programu World Heritage Days 2019 w Karlskronie.

 

*Zbigniew Kosycarz (1925-1995) - był jedną z najpopularniejszych postaci  polskiego Wybrzeża. Przyjechał do Gdańska w 1945 roku i od pierwszych dni tworzył fotograficzną kronikę regionu. Mówiono o nim „latający fotoreporter”. Żadne wydarzenie nie mogło się odbyć bez niego. Dokumentował też życie codzienne, nie rozstając się nigdy z aparatem fotograficznym. Fotografia prasowa stała się dla niego nie tylko pracą, ale również hobby wypełniającym całe życie.

** Kaszuby – region kulturowy należący do Pomorza.