Akademia Mistrzów 2.0

Sztuka to nie tylko to, co klasyczne, wzniosłe, bądź niezrozumiałe. Sztuka otacza nas na co dzień. Wielu ludzi ma wpływ na wygląd naszej przestrzeni prywatnej oraz wspólnej. Zazwyczaj jednak nie zastanawiamy się, ile osób przyczyniło się do zaprojektowania noszonych przez nas spodni, biurowego krzesła, mijanych w drodze do pracy rzeźb plenerowych czy ceramicznego kubka z naszą herbatą. 

„Akademia Mistrzów” to dwuletni projekt edukacyjny, którego celem była popularyzacja dziedzictwa narodowego Pomorza, w tym cennych obiektów znajdujących się w zasobach muzealnych i przestrzeni miasta/wsi. Wraz z przewodnikiem Gdańska i okolic, pasjonatem historii regionu - Ryszardem Kopittke oraz doświadczonym realizatorem filmów - Robertem Suszko stworzyliśmy materiały filmowe przybliżające niecodzienne codzienne obiekty.

Wraz z ekipą realizatorką odwiedziliśmy: Centrum Designu oraz firmę Tabanda w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz jego oddział — Zamek w Kwidzynie, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie — Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, firmę odzieżową Kukukid, Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach, pracownię Czesław Podleśnego, prywatną kolekcje dzieł syna Alfreda Łosowskiego, Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim — Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku,  Muzeum w Lęborku, Dwór Artusa - oddział Muzeum Gdańsk, pracownię Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie.  Dzięki zaangażowaniu jednego z partnerów projektu — Fundacji Siódmy Zmysł, każdy z filmów opatrzony został napisami, audiodeskrypcją i tłumaczeniem PJM.

Wszystkie zrealizowane dostępne materiały znajdziecie na naszym YTCeramika/Rzeźba/Portret, Grafika/Mebel/Moda 

Filmom w pierwszej odsłonie projektu towarzyszyły  scenariusze warsztatowy, który stanowi bazę do przeprowadzenia działania edukacyjnego inspirowanego filmem.  

Scenariusz do filmu Ceramika - Faktury

Scenariusz do filmu Portret - Collage

Scenariusz do filmu Rzeźba - Mobile

Wykonaliśmy również audiodeskrypcję dzieł sztuki, które znalazły się w filmach. Playlista dostępna jest pod tym linkiem: www.soundcloud.com/akademia_mistrzow lub na dole strony. Mamy nadzieję, że udostępnione materiały posłużą edukatorom i odbiorcą, zachęcając ich do poznawania różnorodnych dzieł sztuki oraz twórczej ekspresji. 

Partnerami projektu było: Stowarzyszenie Okno na Świat, Fundacja Siódmy Zmysł, Ośrodek Szkolno-wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 z Gdyni oraz Fundacja Kultury Bez Barier. 

logotypy partnerów

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

logotypy ministerstwo

NCK Gdańsk · Audiodeskrypcja dzieł sztuki - Akademia Mistrzów