31.03.2010 - 31.03.2010

Koncert wielkopostny Stabat mater

Zapraszamy na koncert wielkopostny Stabat Mater

początek godzina 18.00

Karolina Gorgol-Zaborniak – sopran
Magdalena Rybicka – mezzosopran
Radosław Kurek – fortepian

w programie:
G.B. Pergolesi Stabat mater
J.S. Bach, G.F. Haendel – arie z oratoriów

Bilety w cenie 8 zł i 12 zł do nabycia godzinę przed koncertem

Karolina Gorgol-Zaborniak - sopran Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa prof. Ryszarda Minkiewicza), a także Studiów Podyplomowych w Trinity College of Music (klasa prof. Hazel Wood oraz prof. Alison Wells). Uczestniczka wielu Wokalnych Kursów Mistrzowskich znanych pedagogów (F. Barbieri, H. Lazarska, A. Pierce, I. Kremling, Ch. Elsner). Stypendystka Letniej Akademii Sztuki – Villa Decius/British Polish Chamber of Commers (2002), Dartington Summer School (2003), Trinity College Scholarship Award (2004–2006), TCM Leche Award (2006–2007). Laureatka Nagrody Głównej Piosenki Towarzyskiej w Gdyni (1995), drugiego miejsca w TCM Soloist Competition w Londynie (2005), półfinału Handel Competition w Londynie (2007) oraz nominacji do Złotego Medalu Szkoły TCM w Londynie (2007).
W 2004 roku została zaproszona do wykonania solowej kantaty Tra le Fiamme G. F. Haendla na Greenwich Festival of Early Music, z którą rok później zadebiutowała na Haendel Festival w Londynie. Od roku 2005 artystka współpracowała z London Opera Players, debiutując w Weselu Figara Mozarta, a w 2007 w Mean Time Opera wcieliła się w rolę Frasquity w Carmen. Uczestniczyła w takich wydarzeniach jak: Aix-en Provence Festival (2003), St. Martins-in-the-Fields Recital Series (2005), Schumman Festival (2006), Sundown Recital Series (2007). W październiku 2008 śpiewaczka wcieliła się w postać Zuzi w premierowym wykonaniu opery Verbum Nobile S. Moniuszki, pod patronatem Ambasady Polskiej w Wielkiej Brytanii. Od stycznia 2009 jest solistką Teatru Muzycznego w Lublinie, gdzie występuje w roli Adeli (Zemsta Nietoperza), Krysi (Ptasznik z Tyrolu), Frascity (Carmen) oraz Królowej Nocy (Czarodziejski Flet). Jest odtwórczynią głównych ról, m.in. Blondy, Olimpii, Noriny. W swoim dorobku ma również eksperymenty wokalne, gdzie chętnie miesza muzykę klasyczną z jazzem, a efektem tego był projekt Fundacji Młode Miasto z Trans City Orchestra, uwieńczony koncertem w Kilonii w 2002 roku, a także długoletnia współpraca ze studiem nagraniowym w Gdańsku i w Londynie. W maju 2009 zaśpiewała solową partię z filmu Pachnidło na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a w lipcu 2009 – solową partię z filmu Alien 3 na Festiwalu Muzyki Filmowej Fimucite na Teneryfie.

Magdalena Rybicka – mezzosopran Magdalena Rybicka jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Andrzeja Nanowskiego. Kontynuowała naukę w Opernschule w Karlsruhe, pod kierunkiem prof. Margi Schiml, gdzie również, w roku 2007, uzyskała dyplom. Podczas swoich studiów w Opernschule była stypendystką Bischofliche Studienförderung Cusanuswerk, fundacji wspierającej młode talenty. Mezzosopranistka doskonaliła swoje umiejętności, uczestnicząc w licznych kursach mistrzowskich, pracując między innymi pod kierunkiem Rolando Paneraia, Renaty Scotto, Christiana Elssnera, Katii Ricarelli, Salvatore Fischella, Heleny Łazarskiej, Lucii Bizzi.
Magdalena Rybicka ma w repertuarze liczne partie operowe, przede wszystkim mozartowskie oraz z oper barokowych, m.in. Cherubina z Wesela Figara, Dorabelli z Cosi fan tutte, czy tytułową partię z opery Juliusz Cezar G.F. Haendla. W latach 2007–2008 współpracowała ze Staatsheater w Bonn oraz Opernwerkstatt am Rhein, z którymi po dziś dzień jest związana.
Śpiewaczka prowadzi w Niemczech działalność koncertową, ze szczególnym upodobaniem wykonując oratoryjny repertuar epoki baroku.

Radosław Kurek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki  w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jest laureatem m.in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie (III nagroda, Estonia 2001), Międzynarodowego Konkursu im. Pancho Vladigerova w Shumen (IV nagroda, Bułgaria 2007). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną jako kameralista. Wraz z zespołem (trio) zdobył I nagrodę na XXIX Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych (Wrocław 2003) oraz IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza (Łódź 2004). Radosław Kurek z ukraińskim wiolonczelistą Georgyi’m Lomakovem w 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (Austria). W październiku 2008 r. wystąpił na I Festiwalu Młodych Pianistów im. A. Rubinsteina w Łodzi „Premia Filharmonii Łódzkiej”, gdzie zagrał z orkiestrą „Sinfonietta Cracovia”, a w listopadzie zainaugurował wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 3. Gdańską Jesień Pianistyczną. W marcu 2009 roku na zaproszenie Polsko-Włoskiego Towarzystwa Chopinowskiego wystąpił z recitalem chopinowskim w Rzymie i Watykanie. Swoje umiejętności doskonalił na pianistycznych i kameralnych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem m.in. K. Popowej-Zydroń, E. Pobłockiej, M. Nosowskiej, W. Kwaśnego, Sz. Esztenyi’ego, P. Vernikowa, N. Schmidta, S. Hamanna, K. Sieberta, Maji i Konstantina Weitz, V. Nossiny oraz J.O’Conora. Był stypendystą programu stypendialnego „Agrafka Muzyczna”. Radosław Kurek nagrywał dla wytwórni płytowej DUX i Bayerischer Rundfunk w Monachium.