07.02.2005 - 07.02.2005

Muzyczne Forum Młodych

Zapraszamy do Sali Koncertowej Akademii Muzycznej ul. łąkowa 1/2 w Gdańsku na trzynasty koncert z cyklu

Muzyczne Forum Młodych.

Wystąpi pianista Maciej Gański.

 

 

W programie koncertu:
F. Chopin - Polnez As - dur op. 53
- Mazurki op.24
nr 1 g - moll
nr 2 C - dur
nr 3 As - dur
nr 4 b - moll
K. Szymanowski - Wariacje b - moll op. 3
S. Prokofiew - III Sonata a - moll op. 28
F. Chopin - Sonata b - moll op. 35
Grave. Doppio movimento
Scherzo
Marche funèbre. Lento
Finale. Presto
F. Liszt - Etiuda Es - dur "Eroica" (ze zbioru Etiud "transcendentalnych")
- XI Rapsodia węgierska

Organizatorzy: Akademia Muzyczna, Filharmonia Bałtycka, Fundacja "Musica Mundi", NCK.

Bilety w cenie 5 i 10 zł do nabycia w kasach Filharmonii (www.filharmonia.gda.pl) oraz na miejscu na godzinę przed koncertem.

 

Maciej Gański (1984), rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku lat 7 w Państwowej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu mgr Mirosławy Pruskiej. W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem naukę w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Obecnie studiuje (II rok) w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem tego samego profesora.Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych w tym: IV nagrody Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych w Warszawie (1997), II nagrody III Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego w żaganiu (1998), III nagrody X Konkursu Pianistycznego w Koninie (1998), I nagrody oraz Nagrody Specjalnej prof. Elżbiety Stefańskiej-Kłyś za najlepsze wykonanie Sonat Scarlattiego na V Ogólnopolskim Konkursie im. Ludwika Stefańskiego w Płocku (1998), III nagrody XI Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (2000), I nagrody V ?ląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu (2001), wyróżnienia na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2001), wyróżnienia na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Wilnie (2003), wyróżnienia na I Międzyuczelnianym Konkursie Chopinowskim im. Miłosza Magina w łodzi (2004).Brał udział w Aomori Music Festival w Japonii (1999), w I Festiwalu Młodych Pianistów w Bielsku-Białej (2001) i w Festival Entre-Deux-Airs we Francji (2003). Otrzymał Nagrodę Artystyczną III Pomorskich Warsztatów Pianistycznych Fermata 2001, wyróżnienie na Warszawskich Warsztatach Pianistycznych 2001 i Nagrodę V Warszawskich Warsztatów Pianistycznych (2004). Występował z orkiestrą Państwowej Opery Bałtyckiej i z orkiestrą Liceum Muzycznego. Nagrywał dla japońskiej telewizji RAB i dla telewizji polskiej. Koncertował w wielu miastach Polski, a także w Japonii, Francji i Niemczech. Brał udział w kursach prowadzonych przez profesorów: B. Ringeissena, E. Indjica, A. Jasińskiego, W. Wojtala, W. Nosinę, J. Stompla, E.Pobłocką, M. Szwajger - Kułakowską, S. Spano, C. Stańczyka i P. Skrzypka w Warszawie, Gdańsku, Zakopanem, Kolbudach i Krynicy Górskiej. W 1999, 2000 i 2002 roku otrzymał Stypendium Artystyczne Ministra Kultury i Sztuki, a w 2002 roku stypendium "Agrafki Muzycznej". W latach 1999-2003 był pod opieką Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci.

 

 

Muzyczne Forum Młodych Gdańsk 2004/2005 powstało w wyniku porozumienia pomiędzy czterema instytucjami: Akademią Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, Filharmonią Bałtycką, Fundacja Barbary Bieleckiej "Musica Mundi" oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury. Celem projektu jest stworzenie nowego cyklu koncertów. Mają one stać na wysokim poziomie artystycznym i służyć promocji młodych artystów, przede wszystkim z Pomorza, ale także z innych części Polski a nawet z zagranicy. Pomysł powstał z przekonania, że młodym muzykom, nawet doskonałym, ciężko przebić się do szerokiej publiczności, a przede wszystkim zainteresować sobą media. Muzyczne Forum Młodych ma ambicję być dla takich osób „bramą do kariery”. Wykonawcy nie będą otrzymywać honorariów za swoje występy, ale w zamian wszystkie koszty organizacyjne i promocję sfinansują cztery działające w porozumieniu instytucje.Koncerty odbywają się trzy razy w miesiącu, zawsze w poniedziałki. Swoje sale koncertowe udostępniły: Akademia Muzyczna, Filharmonia Bałtycka oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Organizatorzy ogłosili plebiscyt publiczności na najlepsze wykonanie. Zwycięzca plebiscytu otrzyma nagrodę specjalną fundowaną przez Fundację Barbary Bieleckiej "Musica Mundi". Będzie nią recital w prestiżowej sali w Londynie, który Fundacja zorganizuje dla artysty w następnym sezonie. Dla wytrwałej publiczności rónież przewidziane są atrakcyjne nagrody. Niespodzianki mogą trafić na koniec sezonu do tych słuchaczy, którzy zagłosowali co najmniej podczas 5 różnych koncertów.