26-05 07-08.2019

Kociewie ART

NCK - Ratusz Staromiejski

Kociewie ART to wystawa prac artystów z trzech kociewskich powiatów w Nadbałtyckim Centrum Kulturyul. Korzenna 33/35. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 26 lipca do 5 sierpnia. Oficjalny wernisaż odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 16.00 podczas Święta Kociewia. W tym roku zobaczymy prace pięciu artystów:

Jarosław Kukowski – pochodzący z Tczewa malarz współczesny, którego prace były wystawiane w muzeach i galeriach na całym świecie m.in. w Oddziale Muzeum Narodowego - Królikarni, Salonach Domu Aukcyjnego Rempex, Muzeum Galicji, Bunkrze Sztuki, Voergaard Castle, Art Expo w Nowym Jorku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych współczesnych twórców z kręgu surrealistów. We wczesnym okresie twórczości klimat jego prac, przesycony jest dramatyzmem i smutkiem. W następnym okresie Kukowski zdecydowanie rozjaśnił swoją paletę. W kolejnej fazie twórczości artysta nawiązał do swoich pierwszych prac, lecz mimo jaśniejszych tonacji jego obrazy stawały się coraz bardziej ironiczne i prowokacyjne.

Agnieszka Krawczyk-Powierza – utalentowana fotografka. Prace artystki cechuje spora dawka dynamiki, ale i zamiłowanie do detali. Eksperymentowanie oraz poszukiwanie nowych form dają wiele możliwości, z których fotografka chętnie korzysta. Brała udział w wystawie Biennale fotograficzne Fot.ON 2014, Biennale fotograficzne Fot.ON 2016 oraz Biennale fotograficzne Fot.ON 2018. Laureatka konkursu fotografii ulicznej, organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2017.

Michał Pietruszka – artysta ze Świecia, rysownik, animator, grafik 3D, twórca ilustracji. Jego główną inspiracją jest komiks oraz fantastyka, która jak twierdzi sam autor „daje mu dużą swobodę w rozwijaniu kreatywności”. Rysowanie jest dla niego odskocznią i pozwala wyrażać myśli.  Od niedawna zajmuje się animacją poklatkową, współpracował przy tworzeniu animacji do teledysków.

Zofia Sumczyńska – malarka, witrażystka, ilustratorka i bajkopisarka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Założycielka Galerii Autorskiej 24B w Starogardzie Gdańskim, którą utworzyła    z części swojego domu w 2012 r. Jej twórczość była tematem pierwszego seminarium naukowego na wydziale Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce           oraz zagranicą. Autorka i wykonawca monumentalnych witraży w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi              w Nowym Dworze Gdańskim. Inspiruje ją najbliższe otoczenie oraz malarstwo mistrzów renesansu.

Piotr Tyborski – artysta urodzony w Skórczu, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych                  w pracowni prof. Franciszka Duszeńki. Swoje prace wystawiał zarówno na terenie Kociewia jak i całej Polski. Przez lata tworzył różne pomniki i rzeźby. Z jego warsztatu pochodzą m.in. pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej w Pączewie, rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego w Skórczu, rzeźbione drzwi do kościoła             w Lizakach koło Kościerzyny.

Wernisaż wystawy odbędzie się przy akompaniamencie Pawła Ratajka – akordeonisty, absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej w Starogardzie Gdańskim oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendysta Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Obecnie Paweł Ratajek jest studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.