Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Ogłoszenie

Jesień w FilmNecie

29-01-2019

NCK chętnie bierze udział w działaniach międzynarodowych. Jednym z realizowanych przez naszą instytucję projektów jest FilmNet (więcej informacji tutaj). W 2018 r. rozpoczęliśmy współpracę z nowymi organizacjami z Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji, które - mamy nadzieję - staną się naszymi partnerami w wielu przyszłych działaniach.
 
Rok 2018 upłynął nam pod znakiem wizyt studyjnych u partnerów, lepszym poznawaniu ich struktury i działalności oraz planowaniu wspólnych działań na rok bieżący.
 
W październiku 2018 r. odwiedziliśmy Szczecin Film Festival. Razem z pozostałymi partnerami braliśmy udział w festiwalowych projekcjach oraz spotkaniu z lokalnymi organizacjami z branży filmowej (m.in. Akademia Sztuki, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy, Film Szczecin). Odwiedziliśmy też niezwykłe miejsce – galerię sztuki dla dzieci i młodzieży „TWORZĘ SIĘ”, gdzie przyglądaliśmy się działalności organizacji oraz sami doświadczyliśmy zabawy z filmem i techniką video.
 
W połowie listopada wzięliśmy udział (jako jedyna organizacja z Polski) w konferencji „Mixed Reality Scandinavia”, odbywającej się w Ystad w Szwecji. Jeśli lubicie skandynawskie kryminały (my tak!) to z pewnością kojarzycie Ystad z cyklu powieści i filmów o inspektorze Wallanderze. Tematem konferencji była turystyka filmowa - w programie umieszczono prezentacje o szlakach turystycznych miejscami lokacji filmów i seriali, takich jak irlandzki szlak „Gry o Tron” czy mapa Szwecji ułożona na podstawie dzieł Ingmara Bergmana. Ponadto zaprezentowano garść porad i dobrych praktyk oraz przegląd trendów i nowinek technologicznych (np. aplikacja do zwiedzania miast szlakiem miejsc znanych z książek). Dla nas jednak niezapomniana była możliwość zwiedzenia studia filmowego w Ystad, gdzie kręcono serial o Wallanderze z Kennethem Branaghem oraz duńsko-szwedzki hit „Most nad Sundem”.
 
Pod koniec listopada ponownie odwiedziliśmy Szwecję – tym razem byliśmy z wizytą w Växjö w siedzibie naszego partnera - FilmRegion Sydost. W trakcie pobytu spotkaliśmy się z lokalnymi kinami, podglądaliśmy filmowe lekcje w szkołach i zrobiliśmy sporo planów na rok 2019.


 
______________________
 
 
Partnerzy projektu FilmNet:
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” (Elbląg, Polska), Centrum Kultury (Gorżdy, Litwa), Instytut Nowych Mediów (Rostock, Niemcy), Filmregion Sydost (Vӓxjö, Szwecja) oraz Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (Elbląg, Polska).
 
Projekt jest współfinansowanego w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk.
Cel działania to poprawa współpracy transgranicznej instytucji i organizacji z sektora filmu i edukacji filmowej.