13.05.2010 - 13.05.2010

Subkultury NCK – Słup Kultury

Sztuka tworzona na żywo pod okiem widzów.

13 maja o godz. 18.00 ul. Świętojańska 50, słup ogłoszeniowy przy kościele św. Jana - w ramach akcji ,,Subkultury NCK - Słup Kultury'' publicznie, na żywo będzie malował swój obraz prof. Henryk Cześnik z Gdańskiej ASP.

Nowy cykliczny projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury zaadoptuje słup ogłoszeniowy dla potrzeb Artysty. Ta akcja artystyczna pozbawia artystów intymności tworzenia przez co prace zyskują świadków powstawania dzieła, energia tworzącego jest poddana wpływowi obserwujących. Obserwujący artystę mogą rozmawiać z nim w trakcie jego pracy pod warunkiem że artysta będzie miał na to ochotę. Może być i tak że artysta stworzy jakiś element swego dzieła pod wpływem sugestii widzów.

Akcja ,,Subkultury NCK Słup Kultury No.1'' nawiązuje w swym przesłaniu zarówno do działań ,,Akcjonistów Wiedeńskich'' ( gdzie twórca i widz są w stanie ,,mentalnie '' się zmiksować podczas powstawania dzieła) jak też do formy ,,Teatru Otwartego '' Jerzego Grotowskiego (z naciskiem na dzieła plastyczne).Powstawanie dzieła plastycznego: poza obszarem zamkniętym , dodatkowo determinowanego pogodą , zachowaniem widzów oraz duchem starej tkanki miasta wokół miejsca akcji z pewnością może być ciekawą przygodą artystyczną zarówno dla widzów zorientowanych w akcji jak też i przypadkowych przechodniów.

W takim wypadku misja artysty i powstawanie jego działa będzie miało obok metafizycznego także wymiar dydaktyczny. Chcemy prezentować artystów plastyków, których dorobek został już doceniony jak też i wybitne twórczo jednostki plastyczne, funkcjonujące poza oficjalnym obiegiem. Zaczynamy od profesora Henryka Cześnika którego obrazy znajdują się w zbiorach malarskich na wszystkich kontynentach świata.

prof. Henryk Cześnik ur.1951 w Sopocie
Malarz, rysownik, scenograf, aktor, pedagog
Studiował w PWSSP w Gdańsku, dyplom zrobił w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego 1977
Aktualnie pracuje na macierzystej uczelni - ASP w Gdańsku, gdzie jest profesorem zwyczajnym, prowadząc dyplomową pracownie malarstwa.
Miał ponad sto wystaw indywidualnych na całym świecie. Prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m.in. Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Sofii, Dreźnie oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
Odbył wiele podróży artystycznych, uczestniczył w kilkunastu plenerach krajowych i międzynarodowych.
Brał udział jako aktor w filmach: „Sztos” (1997) oraz „Chłopaki nie płaczą” (2000)

Jest laureatem wielu nagród, m.in.

  • I nagrody na Biennale Sztuki Gdańskiej (1983)
  • I nagrody na Biennale Sztuki Gdańskiej (1987)
  • Nagrody artystycznej im. C.K. Norwida (1988)
  • Pobytu stypendialnego w Worpswede (1989)
  • Sopockiej Muzy (2006)
  • Nagrody Rektorskiej I Stopnia za wybitne osiągnięcia artystyczne (2008)
  • Nagrody Prezydenta Gdańska (2009)
  • Został odznaczony Krzyżem Św. Stanisława – order honorowy, za zasługi na rzecz krzewienia kultury polskiej za granicą (2008)