08.09.2010 - 08.09.2010

Jazz dla dzieci

Początek: godz. 11.00
wstęp wolny


Jazz dla dzieci
to projekt muzyczny dla najmłodszych i tych trochę starszych. Oryginalnie zaaranżowane jazzowe standardy i utwory autorskie, mają oczarować najmłodszą publiczność przyjemną, melodią, różnorodnością brzmień i zaskakującą dynamiką.
Celem projektu jest m.in. zaproponowanie muzycznej alternatywy dla monotonnych i mało rozwijających popowych propozycji dostępnych na rynku i w mediach. Ma zaprzyjaźnić dzieci z nieco ambitniejszą formą muzyczną, obalić mit o tym, "że jazz musi być trudny i niezrozumiały" a przede wszystkim pokazać, że jazz to muzyka wolności i nieograniczonej fantazji...

Teksty, mówią o bliskich dzieciom sprawach. Oparte są na grze skojarzeń i łączą już znane dzieciom pojęcia z nowymi, trudniejszymi słowami. Zabawa w powtarzanie łatwiejszych fragmentów piosenek, wspólne klaskanie do rytmu, czy zagadki muzyczne, pomagają w rozwijaniu muzykalności małych słuchaczy. Bogate instrumentarium (oprócz tradycyjnych, wybrzmiewają egzotyczne instrumenty perkusyjne i dęte, instrumenty elektroniczne) i elementy improwizacji nadają muzyce barw i pobudzają wyobraźnię.
Całości dopełniają gra świateł, wplecione między piosenki fragmenty bajek, aktorska interpretacja tekstów (pojawiają się też piosenki śpiewane przez kukiełkowych bohaterów) oraz elementy scenografii, dzięki czemu koncert przybiera charakter mini przedstawienia.

Projekt nie ośmiela się odpowiadać na dziecięce pytania. Próbuje podpowiadać im, że w muzyce warto szukać nawet najtrudniejszych odpowiedzi.

ARTYŚCI
Małgorzata Szmuda - głos
Sebastian Ślusarczyk - fortepian, instrumenty klawiszowe
Ireneusz Wojtczak - saksofony
Marcin Bożek - gitara basowa
Grzegorz Sycz - perkusja
Sławomir Rodrigez Porębski - bębny, egzotyczne instrumenty perkusyjne
oraz dzieci , dzieci, dzieci...

MAŁGORZATA SZMUDA
Wokalistka śpiewająca ciepłym altem, absolwentka akademii muzycznej w Gdańsku, specjalność wokal jazzowy. Laureatka wielu konkursów w tym telewizyjnej „Szansy na sukces”. W czerwcu 2007 podczas XII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu jury pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego przyznało jej nagrodę dla najlepszej wokalistki. Pojawia się również na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże. Obecnie głos trójmiejskiej grupy TIO łączącej elementy muzyki etnicznej, jazzowej i funkowej.

SEBASTIAN ŚLUSARCZYK
Pianista, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie Włodzimierza Nahornego, specjalność: fortepian jazzowy. Muzyk współpracujący między innymi z grupami Afropol i Black and White. Obecnie gra na fortepianie i instrumentach klawiszowych w trójmiejskiej grupie TIO.

IRENEUSZ WOJTCZAK
Saksofonista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pracując jako muzyk sesyjny nagrywa dla potrzeb filmu i teatru: nagrania dla trans-opery Sen Nocy Letniej, do muzyki Leszka Możdżera, filmów: Segment 76, w reżyserii Oskara Kaszyńskiego, W stepie szerokim, w reżyserii Abelarda Gizy. W 2004 Irek Wojtczak Quartet nagrał płytę Look to the sky z muzyką Antonio Carlosa Jobima, a w roku 2005 swój pierwszy autorski album Outlook. W roku 2000 jako współtwórca trójmiejskiej grupy Groovekojad otrzymał nagrodę: "FRYDERYK 2000" w kategorii Muzyka Alternatywna, a w roku 2001 nagrodę "POLISH DANCE AWARD 2001" za debiut. W 2008 r. został nagrodzony Złotą Płytą za album Melisa Przemka Dyakowskiego. Jest także laureatem konkursu na Największą Indywidualność Jazzową 2008.

MARCIN BOŻEK
Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej (2003). Od 2005 gra w Orkiestrze Teatru Muzycznego w Gdyni. Gra w spektaklach "Fame", "Kiss me, Kate", "Footloose", "Dracula", "Chicago", "Siostrunie", "Pinokio". Grał również w "Klatce Wariatek", "Janosiku, czyli Na Szkle malowane" oraz w "Roxi Bar". Brał ponadto udział w tournee zagranicznych ze spektaklami "Hair" i "Jesus Christ Superstar" w Szwajcarii. Brał udział w Festiwalach: "IV Olsztyński Festiwal Jazzowy" z Grażyną Łobaszewską (2006), "Buskers Festival" w Ferrarze we Włoszech z zespołem "Cocotier" (2004), "Złota Tarka" w Iławie z zespole "Hot Dixie Society" (2003 i 2004). Jako autor utworów jazzowych i lider zespołów koncertujących zdobył liczne nagrody, m.in.: dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody "Ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w Sieradzu" z zespołem "Pearl Session" (2003, 2004); laureat Trzeciej Nagrody na "Jazz Juniors" w Krakowie z zespołem "Fakimozo Quintet" (2001); dwukrotny laureat Pierwszej Nagrody "Jastrzębskiego Festiwalu Kultury" z zespołem "Sobowojanek Quartet" (2000, 2001); laureat Pierwszej Nagrody "Śląskiej Kuźni Talentów" w Żorach z zespołem "Sobowojanek Quartet" (1999). Był wykładowcą klasy gitary basowej w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej "Nice Noise" w Katowicach (2001-2004).

SŁAWOMIR RODRIGEZ PORĘBSKI
Perkusista od 20 lat aktywnie działający na scenie muzycznej. Członek i założyciel szeregu zespołów (m.in. Leszcze, No Limits, Ikenga, Miriam, Himeros, Hello, Bóm, Wakacje w Rzymie, Samba Picante), instruktor muzyczny (warsztaty bębniarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in.: Warsztaty Teatralne "Ostróda 2003", "Sarnówek 2004", "Ostróda 2004" , Europejskie Warsztaty Integracyjne "Transgraniczne Rytmy" Biały Bór 2004, Warsztaty w Dziecięcej Wiosce Ekologicznej "Zaroślak 2004", Warsztaty Twórczego Współdziałania "Kożyczkowo 2004"), autor tekstów, twórca muzyki teatralnej i filmowej, reżyser spektakli dla dzieci, współpracujący ze znanymi choreografami i aktorami (m.in. Ania Haracz, Krzysztof Baliński, Andrzej Pieczyński).