14.09.2010 - 14.09.2010

Żuławy 2010 - Gotyk

Początek: godz. 17.00
wstęp wolny

Po wakacyjnej przerwie powraca cykl spotkań o Żuławach.

Tematem przewodnim sesji będzie „Gotyk”.

W programie:
- wykład  Ceglana modlitwa – architektura sakralna – dr Dariusz Piasek
- wykład Rzeźba średniowieczna na Żuławach – Wiesława Rynkiewicz-Domino
- wystawy i opowieści:  Gotyk na Żuławach – Marek Opitz i Ślady na cegłach gotyckich - Grzegorz Gola
- prezentacja multimedialna z pleneru na Żuławach W poszukiwaniu gotyckich śladów – Ewa Cichocka i Magda Pannert
- koncert Nieszpory gregoriańskie w wykonaniu Schola Cantorum Gymevensis pod dyrekcją Eligiusza Machlusa
- kiermasz wydawnictw żuławskich

Schola Cantorum Gymevensis

Jeden z niewielu chórów gregoriańskich w kraju (o ile nie jedyny!!!) składający się z amatorów świeckich. W chwili powstania, czyli 15 lat temu, był jednym z pierwszych amatorskich świeckich chórów gregoriańskich. Zauroczenie melodią chorału i niekonwencjonalnym brzmieniem skal modalnych nawiązującym do tradycji muzyki kościelnej, zainspirowało byłego dyrygenta chóru Pana Augustyna Rąbałę oraz obecnego prezesa zamku Pana Jarosława Struczyńskiego wraz z Panem Jerzym Krause do założenia chóru w styczniu 1991 r.
Chór znalazł stałe miejsce na zamku w Gniewie, którego architektura i sceneria sprzyja tej muzyce, a śpiew wykonywany w kaplicy sprawia wrażenie przenosin w czasie. To tutaj – w kaplicy zamkowej gniewskiego zamku, słowa Tomasza Mertona, amerykańskiego poety, prozaika i mistyka, następnie zakonnika Trapisty, żyjącego w latach 1915-1968, znajdują swoje potwierdzenie:

„…Ta muzyka wciąga Cię w głąb, gdzie kołysze w skupieniu i pokoju i gdzie odnajdujesz Boga. Spoczywa w Nim i On cię uzdrawia swoją ukrytą mądrością”.

Od 1991 roku chór – wykonał około 300 koncertów (msze kościelne, koncerty publiczne, specjalne zlecenia firm).
- maj 1996r. nagranie kasety magnetofonowej przez firmę „Image" Studio Nagrań Radio i TV. Teatr - Krzysztof Duda Gdynia w Kościele Parafialnym w Gniewie.
- 1997 r. Sopot, współudział w nagraniu płyty kompaktowej pt. - Gregorian Angels Blues - Firma „Image" i Firma Wydawnictwo Muzyczne - Futurex.
- 2002 rok dzięki pomocy Zakładów Farmaceutycznych „Polpharma” w Starogardzie Gd. oraz zamku w Gniewie, nagranie płyty CD – „Cantemus Domino”

Dyrygentem chóru jest Pan Eligiusz Machlus, absolwent Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy oraz Ogniska Muzycznego w Gniewie, od kilku lat również cały czas aktywnie działający członek w scholii. Chór zdobywa serca słuchaczy, a poprzez ciężką pracę śpiew utrzymywany jest na najwyższym poziomie – znajdując zainteresowanie wśród miłośników dobrego śpiewu. Głównym celem pozostaje chorał gregoriański i umiłowanie jakim go darzą członkowie i słuchacze chóru, co pozwala wciąż doskonalić umiejętności, propagować ten mający około 1000-letnią historię śpiew, wprowadzać swoich słuchaczy podczas wykonywania, w tę wspaniałą atmosferę, która mu towarzyszy.