29.09.2010 - 29.09.2010

Promocja kwartalnika "Bliza" 3 (4) 2010

Początek: godz. 18.00

Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wydawca i Redakcja gdyńskiego kwartalnika artystycznego "Bliza" serdecznie zapraszają na promocję numeru 3 (4) 2010 "Blizy".

Promocję poprowadzi Paweł Huelle.

Mecenasem pisma jest Miasto Gdynia, wydawcą Leszek Kopeć z Centrum Kultury w Gdyni.

Czasopismo redagują:
Paweł Huelle (redaktor naczelny),
Adam Kamiński (sekretarz redakcji),
Piotr Millati (esej),
Wojciech Boros (poezja)

"Bliza" - gdyński kwartalnik artystyczny

Pierwszy w historii magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Mecenasem jest Miasto Gdynia. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. Nazwa "Bliza" z języka kaszubskiego oznacza latarnię morską. Opracowanie graficzne nawiązuje do tradycji modernistycznych Gdyni. "Bliza" stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych — gdyńskich — zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

 AUDIOBIBLIOTEKA "BLIZY"
Wraz z pierwszym numerem zainaugurowana została seria audiobiblioteki gdyńskiego kwartalnika artystycznego "Bliza". Celem przedsięwzięcia jest stworzenie serii audioksiążek — zbiorów utworów literackich — czytanych przez samych autorów. Płyta CD z serii audiobiblioteki jest darmowym dodatkiem do numeru.

DZIAŁANIA "BLIZY"
Redakcja "Blizy" włącza się także w animowanie środowiska artystycznego. Wraz z pierwszym numerem rusza Scena Literacka "Blizy" w Bohema Jazz Club w Gdyni. Planowane są także wystawy, warsztaty, konkursy, panele dyskusyjne, szersze działania wydawnicze.

Temat najnowszego – 3 (4) 2010 – numeru „Blizy” brzmi „Po Sierpniu”.
Na blok tematyczny składają się teksty Tadeusza Stegnera „Gdyńskie strajki” i Piotra Millatiego tekst „Akcja pod pisuarem”, liczne rozmowy: Pawła Zbierskiego z postaciami z Europy (Aleksandr Milinkiewicz, Róża Thun, kardynał Miloslav Vlk, Constantin Chirac, Frederik Francois, Basil Kerski), Dariusza Dobrzańskiego z Henrykiem Wujcem, Piotra Millatiego z Jerzym Keilingiem.
Esej Tomasza Tomasika „Katyń – mit w cieniu katastrofy” i trzy eseje o poezji Pawła Próchniaka.

Proza: Jarosława Kroplewskiego „Drzwi” i Krzysztofa Rutkowskiego, „Dar Anioła”.

Wiersze Joanny Lech, Marty Kapelińskiej, Aleksandry Perzyńskiej i Moniki Milewskej.

Fragmenty „Stolicy bólu” Paula Éluarda w tłumaczeniu Macieja Niemca.

Poza tym m.in. rozmowa Piotra Sobierskiego z Maciejem Korwinem, rozmowa Zbigniewa Gacha z Przemkiem Dyakowskim, rozmowa z Julianem Skelnikiem, teksty o życiu literackim i literaturze Basi Piórkowskiej, dwa teksty muzyczne Joanny ‘froty’ Kurkowskiej, zapiski Adama Wiedemanna i Marka Gajdzińskiego, teksty o kinie i filmach Krzysztofa Kornackiego, Moniki Samsel-Chojnackiej i Sylwii Kornaczewicz, historie o miejscach i ludziach Sławomira Kitowskiego i Adam Kamińskiego.

I inne smaczki.
Jako dodatek – audiobook Dawida Majera „Popielniczka”. Miłej lektury!