09.10.2010 - 13.10.2010

AfryKamera 2010

AfryKamera to festiwal filmowy prezentujący kulturę oraz współczesne uwarunkowania życia Afryki. Podczas festiwalu zobaczymy najciekawsze filmy afrykańskie: od klasyki, poprzez dokumenty o charakterze społeczno-kulturowym, aż po dzieła współczesne. Zapraszamy również na spotkanie z Leszkiem Bzdylem, który opowie o swoim doświadczeniu Afryki.

PROGRAM
9.10.2010 sobota

18.30 De Voortrekkers (Pionierzy)
pokaz filmu z muzyką na żywo (73 min) – zespół SzaZa (Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski)
Epicki niemy film przedstawia dzieje Wielkiej Wędrówki Burów w XIX wieku zwieńczone legendarną bitwą pod Krwawą Rzeką (1838), gdzie kilkuset Afrykanerów pokonało potężniejsze siły zuluskie. Opowieść dotyczy wycinka historii stanowiącego w istocie najważniejszy mit narodowotwórczy Afrykanerów.

20.00 Oto moja Afryka (50 min) wstęp wolny
Świeży, dziki i innowacyjny dokument, który stworzono po to, by wykraczać poza tradycyjne postrzeganie kontynentu afrykańskiego. 21 znakomitości, związanych duchowo z Afryką, dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami związanymi z tym kontynentem.

21.00 Slajdowisko Afryka Nowaka: wstęp wolny
O Zambii opowie Agnieszka Grudowska

10.10.2010 niedziela

18.30 Bagażowy (90 min)
Film o zjawiskach społecznych dość typowy dla okresu, w którym powstał (1978r.). Portretuje klasę kierowniczą składającą się z wykształconych w zachodniej Europie ludzi, rozdartych między „sprzedawaniem się” a ideałami, które niegdyś im przyświecały. W filmie poznajemy nową burżuazję, pracującą w nowych biurowcach i fabrykach. Widz jest świadkiem zmieniających się relacji rodzinnych, ukazując nową dynamikę społeczną tamtych czasów.

20.00 Pielgrzym El Hadji (37 min)
Film pokazuje hipokryzję i głupotę tytułowego bohatera, który choć zdobył honorowy tytuł "El Hadji", wcale nie nabył mądrości, która się z nią kojarzy. Krótki film Oumarou Gandy był pierwszym zdobywcą głównej nagrody podczas festiwalu filmów afrykańskich w Wagadugu.
Tysiąc jeden rąk (90 min)
Pierwszy film marokańskiego reżysera Souheila Ben Barki jest krytyką podziałów klasowych powodujących, że wśród gorzej usytuowanej społeczności, zarówno dzieci jak i kobiety muszą wykonywać morderczą pracę, aby ich rodziny mogły przetrwać.

11.10.2010 poniedziałek

18.00 Spotkanie z Leszkiem Bzdylem – Oto moja Afryka (wstęp wolny)
Cykl spotkań ze znanymi Polakami zainspirowany filmem Saro-Wiwy pod tym samym tytułem. W Gdańsku - Leszek Bzdyl opowie o swoim doświadczeniu Afryki: najwspanialsze przeżycia, najciekawsze miejsca i spotkani ludzie.

19.00
Djeli, współczesna baśń (92 min)
Para studentów z Wybrzeża Kości Słoniowej, Fanta i Karamoko, snuje marzenia o ślubie. Urodzili się w tej samej wiosce, ich rodziny znają się wzajemnie. Oboje nie wiedzą, że istnieje powód, dla którego ich związek nie ma prawa bytu. Tradycja zakazuje bowiem, by Karamoko, syn griota, wziął za żonę Fantę, córkę przodka sławnego rodu Mandinka. Akcja filmu rozgrywa się w mieście, które ma wkrótce otrzymać status podprefektury i gdzie coraz więcej jest murowanych domów. Widz jednak szybko przekonuje się, że stare, gliniane chaty nadal istnieją, a wraz z nimi ta sama od wieków mentalność ludzi.

20.40 Nie moje dziecko – Muna moto (89 min)
Film o miłości Ugando i Ndomé, którzy pragną ślubu, jednak by do niego doszło chłopak musi uiścić tradycyjną opłatę za narzeczoną. Niezwykły film, w którym intensywność i piękno scen zapierają dech w piersiach, ukazując wielowymiarowo tragedię. Niewiele w nim dialogów, a milczące sekwencje nadają każdemu słowu wagi.

12.10.2010 wtorek

18.30 Pumzi (21 min)
Kenijskie sci-fi. Po III Wojnie Światowej, znanej też jako Wojna o Wodę, natura obumarła, a ludzie zamieszkali w zamkniętych enklawach. 35 lat później Asha, opiekunka muzeum w jednej z enklaw,  podejrzewa, że świat na zewnątrz nie jest do końca martwy. Żeby to sprawdzić, musi złamać prawo.
Szeptem (80 min)
Abu i Tamani to przedstawiciele dwóch totalnie różnych światów - on jest pracownikiem służb specjalnych, a ona zbuntowaną artystką. Jednak tragiczny wybuch bomby w ambasadzie amerykańskiej w Nairobi sprzed 10 lat raz na zawsze związał razem ich przeznaczenia.

20.10 Tunel (30 min)
Opowieść toczy się w latach 80-tych w Zimbabwe podczas masakr Piątej Brygady. Na pograniczu rzeczywistości i dziecięcych fantazji młoda Elizabeth, przezywana 'Królikiem',  opowiada historię tajemniczego zniknięcia jej ojca.
Shirley Adams (92 min)
Niezwykle intymny portret południowoafrykańskiej kobiety, tytułowej Shirley Adams, mieszkającej na biednych przedmieściach Kapsztadu. Film stanowi wnikliwe studium psychologiczne dwójki bliskich sobie ludzi, którym życie i los wydają się nie sprzyjać. Obraz w większości nakręcony zbliżeniami i czasem można odnieść wrażenie "podglądania" życia domowego bohaterów.

13.10.2010 środa

18.30
Nic nie wiesz o Kinszasie (90 min)
Ngangura dedykuje swój dokument 5 milionom i 400 tysiącom ludzi, którzy zginęli w Kongo (dawny Zair) podczas wojny domowej. Film w swej konstrukcji nawiązuje do głośnego „Hiroshima, mon amour” [Hiroszima, moja miłość] Alaina Resnaisa, gdyż w podobny sposób pokazuje wojenne zniszczenie miasta, o którym opowiadają ci, którzy przeżyli. Istnieją na marginesie społeczeństwa, starając się polepszyć swój byt poprzez organizowanie się w grupy, wprowadzając drobne ulepszenia, jak elektryczność czy bieżąca woda.

20.00 Wspólna podróż (50 min)
Fabuła musicalu przenosi nas na gorące bezdroża Senegalu. Sześciu pasażerów rozklekotanej taksówki, jadącej z Dakaru do Saint-Louis, opowiada historie swojego życia. Droga jest długa, upał wszechogarniający, a taksówka czasem odmawia posłuszeństwa.

21.00 - Ogłoszenie wyników Nagrody Publiczności i Jury

bilety:
ulg – 8 zł, nor – 10 zł
karnety 3 seanse – 20 zł
karnety całość – 60 zł