13.10.2010 - 13.10.2010

Koncert Agaty Schmidt & Bartłomieja Weznera

Początek: godz. 19.00

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na koncert AGATY SCHMIDT (mezzosopran)
BARTŁOMIEJA WEZNERA (fortepian).

W programie utwory F. Chopina, K. Szymanowskiego, M. Musorgskiego i  P. Czajkowskiego.

Koncert Agaty Schmidt jest nagrodą ufundowaną przez Nadbałtyckie Centrum Kultury dla Laureata Letniej Akademii Śpiewu 2010 -  Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego organizowanego przez ImpressioArt w Sopocie. Agata Schmidt jest zdobywczyną Grand Prix za najlepszą interpretację pieśni Chopina na tymże Konkursie i NCK ufundowało jej nagrodę w postaci dwóch koncertów w Irlandii w ramach programu organizowanego przez nas z okazji Roku Chopinowskiego. Koncerty odbędą się 15 i 17 października w Maynooth i w Dublinie.

Organizatorem koncertów w Irlandii jest Amabasada RP w Dublinie i Art Polonia oraz Uniwesytet w Maynooth.

WSTĘP WOLNY


Agata Schmidt

Urodzona w 1985 r w Toruniu. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w 1991 w PSM im. Karola Szymanowskiego w Touniu w klasie skrzypiec. W 2004 roku ukończyła PSM II stopnia w klasie skrzypiec i śpiewu solowego. W tym roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale wokalno-aktorskim, w klasie śpiewu prof. Hanny Michalak i Violetty Narywskiej . Brała udział w Mistrzowskich Kursach Wokalnych : Teresy Żylis- Gary, Urszuli Kryger, Paula Esswooda, Heleny Łazarskiej, Aliny Garancy, Macieja Witkiewicza, Marka Rzepki, Matjaza Robavsa,Bogdana Makala oraz Kursach Kameralistyki Wokalnej Ewy Pobłockiej, Jerzego Marchwińskiego i Michela Lehmana, Elli Susmanek. W roku 2003 zadebiutowała z Toruńską Orkiestrą Kameralną na estradzie Dworu Artusa w Toruniu, w 2010 roku na estradzie Filharmonii Pomorskiej (IX Symfonia Beethovena, koncert dyplomantów). Debiut seceniczny, w 2007 r w Operze Nova w Bydgoszczy w studenckim przedstawieniu Czarodziejski Flet W. A. Mozarta. W trakcie trwania studiów brała także udział w studenckich pezentacjach operowych na Studenckim Festiwalach Operowym: Dido and Aeneas H. Purcella (Dido, Sorceress), Jasia i Małgosi E. Humperdincka (Jaś), Suor Angelica G. Pucciniego (Zelatrice), oraz teatralnych. W swoim repertuarze ma także liczne dzieła oratoryjne m. in: Stabat mater J. Haydna, Stabat mater G. B. Pergolesiego, Pasja wg Św. Jana J. S. Bacha, z którymi koncertuje z zespołem muzyki dawnej Illo tempore z Bydgoszczy. Na co dzień współpracuje z
pianistą - Bartłomiejem Weznerem. Duet ten wciąż powiększa swój repertuar kameralny i niejednokrotnie doceniony został na konkursach i festiwalach.

Agata Schmidt ma na swoim koncie następujące nagrody:
● II miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi oraz Nagroda Specjalna Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi (2009)
● III miejsce na XVII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2010)
● Nagroda Specjalna za najlepszą interpretację pieśni F. Chopina oraz wyróżnienie 2. Letniej Akademii Śpiewu (2010)
● Wyróżnienie Jury na VIII Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie (2007)
● Nagroda za najlepszą interpretację pieśni P. Czajkowskiego w Międzyuczelnianym Konkursie "W kręgu muzyki Słowiańskiej" w Katowicach (2008)
● Wyróżnienie na Konkursie Pieśni i Arii im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach (2008).

Bartłomiej Wezner (fortepian) urodził się w 1981 roku w Nysie. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2000. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej (2006). W latach 2002-2004 był też studentem prof. Jerzego Sulikowskiego. Równolegle studiował klawesyn u prof. Urszuli Bartkiewicz. Z powodzeniem realizuje się w różnych dziedzinach pianistyki. J

Jako solista zdobył

  • Nagrodę Specjalną na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2004)
  • Wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. L. Janáčka w Brnie (2008, Czechy). Uczestniczył w V Międzynarodowym Konkursie Isidor Bajič Piano Memorial w Nowym Sadzie (II etap – dyplom), (2010, Serbia).

W 2006 roku otrzymał stypendium fundacji Piano Texas Festival and Academy w Fort Worth (USA). Podczas festiwalu wystąpił na szeregu recitali oraz brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Piotra Palecznego, Andrea Bonatty, Támása Ungára. Był zaproszony na specjalny kurs muzyki kameralnej prowadzony przez Maestro Janosa Starkera oraz ENSŌ String Quartet. Uczestniczył w Paderewski Piano Academy, kursie mistrzowskim z profesorami Andrzejem Jasińskim i Ilją Schepsem oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, odbywającym się w Pałacu w Ostromecku (2010). Swoje zainteresowania i zdolności rozwija także w dziedzinie muzyki kameralnej (zarówno instrumentalnej, jak i wokalnej), odnotowując na tym polu liczne sukcesy. W duecie z Agatą Schmidt (mezzosopran) został laureatem III nagrody XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2010). W listopadzie 2007 roku zdobył nagrodę dla najlepszego pianisty podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie. W podobny sposób został wyróżniony w lutym 2008 roku na Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym W kręgu muzyki słowiańskiej w Katowicach, oraz w 2009 roku podczas VII Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi.

  • laureat nagrody dla pianisty II Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie.
  • uczestnik kursów kameralnych, gdzie pracował pod kierunkiem profesorów: Jerzego Marchwińskiego, Teresy Żylis-Gara, Elli Susmanek, Urszuli Kryger, Vadima Brodskiego oraz Kwartetu Śląskiego.

Jest współzałożycielem zespołu BMF Piano Trio, z którym występował na wielu festiwalach w kraju. Koncertował w Polsce, Czechach, Szwecji, Serbii i Czarnogórze oraz Stanach Zjednoczonych. Od października 2008 roku jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.