03.07.2011 - 31.07.2011

World Cafe: Demokracja – Sztuka [Otwarty Kurort Kultury]

(…) Trwała zmiana wymaga głębokiej transformacji modelu myślenia, sposobów produkcji, kształtu władzy i relacji społecznych. Jakim alternatywnym rozwiązaniem możemy zastąpić anachroniczne perspektywy cyfrowego feudalizmu? Czy Ruch Wolnej Kultury może zbudować w skali globalnej oddolne i partycypacyjne struktury w społeczeństwie i kulturze - w miejsce odgórnych i zamkniętych struktur opartych na własności?

WSTĘP / IDEA
World Cafe: Demokracja – Sztuka to trzydzieści jeden dni działań artystyczno-obywatelskich  w przestrzeni rzeczywistej i w internecie.
IDEĄ projektu World Cafe: Demokracja – Sztuka jest badanie tkanki miasta w kontekście partycypacji obywatelskiej. Jej podstawy tworzy przesłanie niemieckiego artysty Josepha Beuysa - niestrudzonego orędownika plastyki społecznej i hasła każdy jest artystą. W 1978 r. Joseph Beuys opublikował w opiniotwórczym dzienniku Frankfurter Rundschau swój Apel o Alternatywę (Aufruf zur Alternative). Przedstawił w nim założenia ideologiczne tzw. Trzeciej Drogi. W dużym skrócie była to propozycja nowych modeli uspołecznienia wszystkich sfer życia.
Beuys apelował o JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI. Rozumiał to hasło jako tworzenie form wspólnotowych, które szanując wielogłos i autonomię działania, stworzą nowe społeczeństwo obywatelskie.
- Potrzebna jest nam nowa forma współżycia i współpracy – pisał Beuys. Jednak zanim zapytamy: „Co możemy zrobić?”, powinniśmy się zastanowić nad pytaniem: „Jak powinniśmy myśleć?” Jego zdaniem zacząć należy od samo-opamiętania (Selbstbesinnung): musimy szukać idei, które nam wskażą kierunek postępowania oraz musimy zastanowić się nad pojęciami, zdefiniować na nowo słowa: sztuka, państwo, demokracja. Punktem wyjścia przemian jest w tym ujęciu człowiek, to on jest twórcą rzeźby społecznej.

PRZESTRZEŃ / MIEJSCE
Zakładamy wykorzystanie siedzib instytucji kultury, edukacji i organizacji pozarządowych w Sopocie, jak również miejsca klubowe, lokale usługowe, dworce, place. World Cafe: Demokracja – Sztuka to mobilną struktura, podążającą za wydarzeniami artystycznymi projektu Otwarty Kurort Kultury. W ciągu 31 dni dotrzemy do miejsc, zwyczajowo nie kojarzonych z kulturą (targowisko, apteka, dworzec). I odwrotnie: przestrzenie kultury(np. Państwową Galerię Sztuki czy Muzeum Miasta Sopot) przekształcimy w miejsce obywatelskich debat. Stworzymy metaforyczne Biuro Partycypacji, miejsce spotkań, sporów ideowych i refleksji w wpółczesnym mieście i prawach mieszkańców do jego współtworzenia.

Istotą działań jest przekraczanie definicji takich jak aktywizacja społeczności lokalnej oraz znoszenie granic pomiędzy sztuką, kulturą, nauką, edukacją, polityką. Stawiamy na interdyscyplinarność, usieciowienie miasta, uspołecznienie, otwartość na zmiany, praca zespołowa, przenikanie różnych obszarów i partnerstwo.
Wierzymy w Hansenowską Formę Otwartą, nielinearne narracje niwelujące różnicę między centrum i peryferiami, w ahierarchiczne modele zarządzania.

DZIAŁANIA / METODOLOGIA
Zakładamy, że Beuysowska „rzeźba społeczna” urzeczywistni się lipcu 2011 r. w Sopocie. Proponujemy 4 tematyczne obszary działania, ściśle powiązane z programem artystycznym projektu Otwarty Kurort Kultury:

sztuka i nowe media / wolna (otwarta) kultura / open-source / dostęp do dóbr kultury
sztuka i przestrzeń miejska
sztuka i ekologia
sztuka i demokracja w działaniu

Dotrzemy do miejsc prezentacji działań artystycznych projektu Otwarty Kurort Kultury, proponując różne formy rozmowy. Zależy nam, by znieść granice pomiędzy panelistami / ekspertami a publicznością. Parafrazując przesłanie Beuysa: miasto to społeczne dzieło sztuko a mieszkańcy to artyści.
Formuła spotkań będzie demokratyczna, oddolna, bez odgórnie narzuconego programu. Istotą spotkań i rozmów w World Cafe: Sztuka i Demokracja jest dzielenie się wiedzą, wymiana poglądów, doświadczeń, powszechna dostępność, otwartość, przekonstruowanie znaczeń. Wstęp na wszystkie spotkania będzie wolny i ogólnie dostępny. Każdy z uczestników będzie współtworzył spotkania poprzez wypowiedź, udział w dyskusji, omówienie i przedstawienie pracy artystycznej, krytyczną analizę i refleksję.
Efektami działań będą zatem „dzieła sztuki”, rozumiane jako myśl, rozmowa, akcja sąsiedzka. Wszystkie powstałe „dzieła” będą dokumentowane na wolnych licencjach i oprogramowaniu i na bieżąco w ciągu 31 dni aktualizowane w przestrzeni internetu (Facebook, Twitter, Blip, YouTube itp.).

Organizatorem projektu World Cafe: Demokracja – Sztuka jest Stowarzyszenie Kultura Miejska.

Projekt odbędzie się w ramach koordynowanego przez NCK cyklu wydarzeń Otwarty Kurort Kultury.

Sprawdź szczegóły na oficjalnej stronie Otwartego Kurortu Kultury!