23.05.2011 - 05.06.2011

"Blue Morph" - instalacja Victorii Vesny i Jamesa Gimzewskiego

Instalacja Blue Morph, którą będziemy mieli przyjemność już wkrótce zaprezentować w zabytkowym kościele św. Jana w Gdańsku, to owoc współpracy artystki i naukowca, Victorii Vesny i Jamesa Gimzewskiego.

Victoria Vesna (http://victoriavesna.com) jest profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz dyrektorem niedawno otwartego UCLA Art/Sci Center oraz UC Digital Arts Research Network. Jej prace, takie jak Mood Swings (2006), Water Bowls (od 2006), Blue Morph (od 2007), czy Hox Zodiac (od 2009), można zdefiniować jako eksperymentalne, twórcze poszukiwania na styku wielu dyscyplin naukowych i technologii. Ich celem jest podnoszenie kwestii stosunku człowieka do systemów naturalnych, uświadomienie zależności człowieka od natury.

Szkocki naukowiec polskiego pochodzenia, James Gimzewski – profesor w Katedrze Chemii i Biochemii na Uniwersytecie Kalifornijskim – jest wybitnym specjalistą w dziedzinie nanotechnologii oraz laureatem licznych nagród. Ten artystyczno-naukowy duet przedstawi gdańskiej publiczności swoje unikalne i nowatorskie w skali światowej prace, powstające właśnie przy wykorzystaniu nanotechnologii.

Blue Morph to ich najnowsza wspólna interaktywna instalacja – uświadamia nam, jak nanotechnologie zmieniają nasze postrzeganie świata. Nanotechnologia jest nowoczesnym podejściem badawczym, które odnosi się do zrozumienia właściwości materii w skali nano – czyli do pojedynczych cząsteczek. Za enigmatycznym tytułem instalacji kryje się nazwa gatunku motyla, który od dawna fascynował uczonych, m.in. ze względu na subtelną optyczną inżynierię. Instalacja Blue Morph stworzona została właśnie przy użyciu obrazów w skali nano oraz dźwięków towarzyszących metamorfozie gąsienicy w motyla. Artyści obserwowali owada w wymiarze nano. Dostrzegli, że piękny błękitny kolor jego skrzydeł to nie pigment, lecz występujące tam wzory i struktura. W wyniku tej pracy powstała artystyczna fuzja dźwięków, światła i interaktywnej sztuki/nauki.

Wybór miejsca prezentacji nie jest przypadkowy: w czerwcu tego roku odrestaurowany i zmodernizowany gotycki kościół św. Jana zostanie ponownie otwarty dla publiczności, stąd idea przekształcania się poczwarki w motyla ma wyjątkowy dla organizatorów, symboliczny wyraz w kontekście tego ważnego dla gdańszczan miejsca.

Wernisaż odbędzie się 22 maja 2011 r. o godz. 20.00 (wstęp wolny).
Instalację oglądać będzie można do dnia 5 czerwca 2011r. w godzinach: poniedziałek-sobota 10.00-18.00, niedziela 14.00-19.00.
BILETY: 5 zł (ulgowy), 10zł (normalny).

Kurator: prof. Ryszard W. Kluszczyński
Koordynacja i produkcja: Anna Zalewska
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Prezentacja instalacji zorganizowana została przy współpracy z CSW Łaźnia oraz Narodowym Centrum Kultury w ramach projektu Art & Science Meeting.

Zapraszamy również na:
 

15.04 – 26.06.2011
Monika Fleischmann & Wolfgang Strauss
Performing Data

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

29.04 – 26.06.2011
György Kepes i Frank J. Malina na skrzyżowaniu sztuki i nauki

The Pleasure of Light.
Zielona Brama – Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku

23-25 05.2011
Międzynarodowa konferencja naukowa: W stronę trzeciej kultury. Koegzystencja sztuki, nauki i technologii
Dwór Artusa