12.04.2012 - 12.04.2012

Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko? - spotkanie z P. Sarzyńskim

To zupełnie niepojęte, że w kraju położonym w centrum Europy do dziś nie poradziliśmy sobie w podstawowym stopniu z największymi wyzwaniami 'wrzeszczącej przestrzeni' dwóch ostatnich dekad: chaosem architektonicznym i urbanizacyjnym, śmieciami, zalewem reklam, niszczeniem dorobku materialnego przeszłości, nieporządkiem komunikacyjnym, dewastacją natury – napisał Piotr Sarzyński w książce Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?. Teza ta stanowić będzie punkt wyjścia do dyskusji z autorem książki podczas spotkania w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Rozmowę przeprowadzi dr Jacek Friedrich.

START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny.
Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.

Jak pisze wydawca, Wrzask przestrzeni to książka dla tych, którzy atakowani na co dzień przez brzydotę w różnych postaciach – bezguścia, tandety, pseudoelegancji – nie chcą się z tym pogodzić. Publikacja spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem, że autor postanowił poprowadzić blog pod tym samym tytułem. Mamy nadzieję na burzliwą dyskusję również w Gdańsku - tematów na pewno nie zabraknie.

Piotr Sarzyński (ur. w 1955 roku), z wykształcenia socjolog. Pracował kolejno jako: asystent na Wydziale Socjologii UW, nauczyciel w szkole wiejskiej w Wetlinie, urzędnik. Jako dziennikarz, początkowo w Radarze (od 1985) i w Polityce (od 1986 roku do dziś), zajmuje się problematyką kulturalną, a szczególnie popularyzacją sztuki. W latach 1988-1996 współautor i prowadzący liczne programy w TVP, m.in. Studio Otwarte, Kawa czy herbata?, Zapis, Stoper. Napisał cztery książki: Przewodnik po rynku malarstwa, Kronika śmierci przedwczesnych, Leksykon samobójców i wydaną ostatnio przez POLITYKĘ SP Wrzask w przestrzeni. Nagrody: Medal im. Krzysztofa Komedy, Nagroda Artystyczna Hestii, medal Gloria Artis.

Dr Jacek Friedrich. Historyk sztuki. Pracę magisterską napisał pod kierunkiem prof. Piotra Krakowskiego (UJ 1989), a rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. Romana Wapińskiego (UG 2000). Od 2000 r. adiunkt w Zakładzie (obecnie Instytucie) Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, wcześniej asystent w tej placówce, związany z nią od początku jej istnienia. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1945 r.; dzieje ochrony zabytków; nowożytną i nowoczesną architekturę gdańską; związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX w., a także ilustrację książkową w Polsce po 1945r. Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej.

Spotkanie autorskie jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji TOŻSAMOŚĆ, OCHRONA I KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU W EDUKACJI SZKOLNEJ. PRZESTRZEŃ WOKÓŁ NAS. Gdańsk, Nadbałtyckie Centrum Kultury, 12 kwietnia 2012 r., godz. 9.30-16.30