Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Wydarzenie

Benefis 60+

Ratusz Staromiejski, 28-12-2012

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na Benefis 60+. Spotkamy się z pokoleniem twórców, którzy urodzili się w roku 1952. To wyjątkowo dobry „rocznik” – to generacja ludzi pióra, która kreowała nowe widzenie Polski od lat 70., która angażowała się w działalność opozycyjną, a potem – w kreowanie rzeczywistości tu i teraz. To ludzie, którzy nigdy nie odsuwali się na zasadzie „to mnie nie dotyczy”. Zaangażowanie społeczne to ich wyznacznik. I choć ważnych dla Pomorza artystów urodzonych w latach 1950–1954 jest znacznie więcej, ze względu na ograniczoną pojemność Sali Mieszczańskiej zdecydowaliśmy się uhonorować tylko 60-latków.

Bohaterami naszego wieczoru będą:
Bożena Ptak, pełniąca jednocześnie funkcję gospodyni spotkania, również z racji funkcji: jest wiceprezesem ZG SPP, wcześniej – wieloletnim prezesem Gdańskiego Oddziału SPP,
Mieczysław Abramowicz
, lalkarz, historyk Gdańska i teatru gdańskiego, prozaik;
Stanisław Esden-Tempski, poeta i prozaik, dziennikarz;
Aleksander Jurewicz, także poeta i prozaik, laureat licznych nagród literackich;
Antoni Pawlak, poeta, który wydał właśnie kolejny „Mroczne tajemnice małych dziewczynek”
Andrzej Grzyb – poeta kociewski, pisarz i senator RP.
Zaprosiliśmy także dwoje „nauczycieli” – starszych o 10 lat, od których nasi Benefisanci się uczyli: podczas studiów na Uniwersytecie Gdańskim od prof. Ewy Nawrockiej, w życiu lub epizodach dziennikarskich – od Edmunda Szczesiaka, dziennikarza legendarnego „Politechnika”, autora pierwszej relacji ogólnopolskiej ze strajku Sierpnia 80, byłego redaktora naczelnego „Pomeranii”.

Wystąpią dla nich m.in. zespoły Ajagore, Hevelis Brass, The Barbershop Quartet oraz Ewa Szwajlik, Tomasz Krezymon, Mirosław Baka, Florian Staniewski, Violetta Seremak-Jankowska, Magdalena Kropidłowska, Tomasz Jaworski, Tadeusz Woźniak.


Mieczysław Abramowicz

Absolwent Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Białymstoku. Jego książka „Każdy przyniósł, co miał najlepszego”, wydana w 2005 r., zdobyła nominacje do nagród literackich Nike, Angelus i Gdynia w roku 2006. Na podstawie opowiadania „Ulica Sieroca” Polskie Radio Gdańsk nagrało słuchowisko, nagrodzone na sopockim festiwalu „Dwa Teatry” w 2005 r. Autor wielu prac naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska, jest także rzecznikiem prasowym gdańskiej gminy żydowskiej.
Osobowość Radia Gdańsk 2010. Wraz z Iwoną Borawską w radio realizuje cykl audycji „Zwykłe i niezwykłe dni Gdańska”.

Stanisław Esden-Tempski

Poeta, prozaik, dziennikarz. Studiował psychologię na UW, nast. filologię polską na UG, gdzie w latach 70. XX w. współtworzył aktywne środowisko młodych pisarzy o poetów – mi.ni z AJ, AP. Debiutował wraz z nimi w „Literach” publikując wiersze opatrzone wspólnym tytułem Muzea samowiedzy oraz wspólną deklaracją twórców. Wydał 5 tomów poetyckich oraz 5 powieści – najgłośniejsza wśród nich to Między Sierpniem a młotem.

Andrzej Grzyb

Poeta, prozaik, publicysta, działacz samorządowy, senator RP. Ukończył filologię polską na UG. Debiutował jako poeta „Pieśnią o chacie” (Pomerania 1973, nr 2). Publikował wiersze w prasie wybrzeżowej, a także ogólnopolskiej, m.in. „Tygodniku Kulturalnym”. Był współtwórcą i redaktorem „Litterariów” – literackiego pisma studentów UG, które odegrało ważną rolę w kształtowaniu ówczesnego środowiska młodych pisarzy Wybrzeża. W 1975 r. ukazała się jego pierwsza książka – tomik poetycki „Skrajem lasów”. W 1976 podpisał manifest Grupy Sytuacyjnej Poetów i Artystów Wspólność (razem m.in. z A. Czekanowicz, Z. Joachimiakiem, W. Zawistowskim, S. Chazbijewiczem, B. Ptak). Następne lata to intensywna praca zawodowa i działalność społeczna, równolegle kontynuował twórczość literacką, mocno związaną z Ziemią Kociewską. Wydał 25 książek, publikuje wiersze, utwory prozatorskie oraz artykuły publicystyczne, głównie w prasie pomorskiej. Wiersze A.G. były tłumaczone na język rosyjski, niemiecki, arabski.

Ewa Nawrocka
Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, członek Zarządu Fundacji im. S. Fleszarowej-Muskat. Ur. w 1942 roku, mieszka w Gdańsku od 1945 roku, absolwentka filologii Polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej, gdzie zaraz po studiach podjęła pracę naukowo-dydaktyczną. Kontynuowała ją w powołanym w 1970 r. Uniwersytecie Gdańskim. Wtedy też stała się mentorką pokolenia ’52 – wspierała ich twórczość literacką i naukową. Została także przewodniczką kolejnych pokoleń studentów UG. Wprowadzała ich w tajniki literatury polskiej – m.in. w historię polskiego romantyzmu, dzieje dramatu polskiego, a także krytykę literacką i te