05-08 11.2013

„Arabski Impuls” - konferencja 8. Festiwalu Kultur Świata "Okno na Świat"

Centrum św. Jana, Ratusz Staromiejski, Europejskie Centrum Solidarności, CSW Łaźnia

Arabski Impuls - konferencja 8. Festiwalu Kultur Świata Okno na Świat
ZAREJESTRUJ SIĘ! (formularz zgłoszeniowy poniżej)

Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie Integracji Kultur i Sztuki  Jeden Świat, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Europejskie Centrum Solidarności oraz
Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na Konferencję z cyklu SPOTKANIA ZE ŚWIATEM ARABSKI IMPULS

Pod honorowym patronatem:
Bogdana Borusewicza – Marszałka Senatu RP
Mieczysława Struka – Marszałka Województwa Pomorskiego
Pawła Adamowicza – Prezydenta Miasta Gdańska

Idea:
Basen Morza Śródziemnego – transkulturowe miejsce zderzenia trzech kontynentów, trzech największych religii świata, kolebka cywilizacji i demokracji jest dziś regionem najbardziej zaognionych konfliktów. Zamieszki, określane w Europie mianem Arabskiej Wiosny, ogarnęły Bliski Wschód i Północną Afrykę, przykuwając uwagę światowej opinii publicznej, w tym polskiej.
Jaka jest geneza i specyfika Wiosny arabskich ludów? Czy można Arabską Wiosnę określić mianem  Kobiecej rewolucji? Jak świat, w tym Polska reaguje na te przemiany?

Wymiar przemian wywołanych przez arabski impuls – ogarnięcie złożoności procesu politycznych i cywilizacyjnych transformacji– wymaga szerokiego i interdyscyplinarnego spojrzenia, a także pewnej dozy pokory i rozwagi w europejskich interpretacjach i ocenie jej znaczenia i skutków.

Do rozmów o problemach związanych z wyżej wspomnianymi transformacjami, widzianymi w szerszych kontekstach międzynarodowych, zaprosiliśmy do Gdańska ekspertów - naukowców, dziennikarzy i aktywistów z Polski i zagranicy, którzy na bieżąco śledzą procesy odzyskiwania wolności w tym regionie świata i podzielą się swoimi przemyśleniami podczas paneli dyskusyjnych w dniach 6-7 listopada 2013 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, przy ul. Korzennej 33/35.

Konferencji towarzyszyć będzie wiele spotkań, wykładów koncentrujących się na rzeczywistych liderach tych przemian: mediach, sztuce zaangażowanej. Zapraszamy także młodzież na cykl spotkań zatytułowanych Prawo do wolności, prawo do dialogu i dzieci , na wykład w ramach spotkań Okienka na świat, podczas którego postaramy się odpowiedzieć na niezwykle trudne pytanie: Kto rządzi światem?

Uroczysta inauguracja Konferencji odbędzie się we wtorek, 5 listopada 2013 r. o godz. 17.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku, a rozpocznie ją wykład inauguracyjny Sihem Bensedrine – laureatki Duńskiej Nagrody Pokojowej przyznanej wybitnej aktywistce i dziennikarce w uznaniu zasług na rzecz praworządności i demokracji Tunezji oraz budowania sieci kontaktów między działaczami na rzecz Praw Człowieka w Arabskim Świecie.
Inaugurację uświetni  również występ syryjskiego duetu: światowej sławy klarnecisty – Kinana Azmeha oraz wizualisty - Kevorka Mourada, którzy przedstawią performens artystyczny (światowa premiera) komentujący dramatyczne wydarzenia w Syrii.
Podczas inauguracji konferencji Arabski Impuls odbędzie się  także wernisaż wystawy Syria sz(t)uka wolności, z udziałem ośmiu syryjskich twórców. Ich prace wideo stanowią emocjonalny komentarz do obecnej sytuacji w tym kraju. Osobistą refleksję na temat  prac syryjskich gości przedstawi w swej instalacji gdańska artystka tworząca pod pseudonimem artystycznym Kate van Dallas.

Program Konferencji dostępny jest na stronie: www.ugwu.artportal.pl, www.festiwalkulturswiata.pl
WSTĘP WOLNY
Rejestracja do 04.11.2013r. :  http://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/2033/arabski-impuls-konferencja-8-festiwalu-kultur-swiata-okno-na-swiat

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych 
Partnerzy projektu:  NInA, CSW „Łaźnia”, Fundacja Nova Arte, Musik der Jahrhunderte, Fundacja im.  Anny Lindh, Akademia Muzyczna w Gdańsku

PROGRAM KONFERENCJI do pobrania poniżej
Program konferencji Arabski Impuls (pdf)

Publikacja o konferencji:

 

ZAREJESTRUJ SIĘ!

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (doc)

1. Pobierz, wypełnij i prześlij na adres sekretariat@nck.org.pl
lub
2. Wypełnij poniżej

Formularz HTML

Imię/ First Name:

Nazwisko/ Family Name:

Organizacja/ Organisation:

E-mail:

Strona www/ Webpage:

Uwagi:
Treść wiadomości

Projekt współfinansowany ze środków