17.05.2014 - 17.05.2014

Noc Muzeów w NCK

Noc Muzeów w NCK

Żyjemy w świecie, który można opisać za pomocą czterech wymiarów, trzy z nich opisują przestrzeń i są to: długość, szerokość i wysokość, natomiast czwartym wymiarem jest czas. Przestrzeń i czas są ściśle ze sobą związane i tworzą tak zwaną czasoprzestrzeń, czyli zbiór zdarzeń zachodzących w określonym miejscu i czasie.

Czas mierzymy w sekundach, minutach, godzinach i wydaje nam się, że wszędzie czas płynie jednostajnie. Ale tak naprawdę jest on względny i zależny od przestrzeni.

Czasoprzestrzeń to także otaczający nas wszechświat. Przed Wielkim Wybuchem znana nam czasoprzestrzeń nie istniała. Jak się więc narodziła?

Tegoroczna Noc Muzeów w Ratuszu Staromiejskim i Centrum św. Jana odbędzie się pod hasłem Czasoprzestrzeni.  Zaproponujemy Państwu podróż w głąb przeszłości, eksperymentowanie z czasem, a także wspólne odkrywanie przestrzeni. I to zarówno tej architektonicznej jak i postrzeganej jako coś nieograniczonego, niepojętego, kosmicznego… Ukażemy także przestrzeń niezaistniałą, pozostającą jedynie w sferze wyobraźni.

A nad naszymi działaniami czuwać będzie duch Jana Heweliusza.

PROGRAM

Alchemia znikania - czyli kolorowe eksperymenty.
Zapraszamy na cykl pokazów „zegarowych” reakcji chemicznych. Wspólnie z chemikami z Politechniki Gdańskiej uczestniczyć będziemy w doświadczeniach i obserwować czasowy przebieg zachodzących w nich procesów.
Godzina: pokazy w godz. 18.00-21.00, w odstępach 20 min.
Miejsce: stanowisko przy wejściu do Ratusza Staromiejskiego
Prowadzenie: Sekcja Studencka Oddz. Gd. Polskiego Towarzystwa Chemicznego „Hybryda”

***

Gdańsk niezaistniały – wystawa przedpremierowa
W przestrzeni Gdańska wiele projektów architektonicznych i urbanistycznych pozostało jedynie w sferze wizji i marzeń twórców i nigdy nie zostało zrealizowanych. Wystawa zaprezentuje najciekawsze projekty powstałe w okresie od końca XVIII wieku po dzień dzisiejszy.
Zapraszamy również na wernisaż wystawy, który odbędzie się podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki!
Godzina: 18.00-23.00
Miejsce: Hall Ratusza Staromiejskiego

***

Muzyczna podróż w czasie i przestrzeni
Największa rozterką początkującego twórcy komponującego muzykę jest fakt, że utwór mógłby trwać w nieskończoność. Dlatego tak ważnym ograniczeniem jest czas. Jak zmieniał się on na przestrzeni epok?
Czas w muzyce, czyli muzyczna podróż po epokach w roku 2014 – ogłoszonym Międzynarodowym Rokiem Altówki, z udziałem studentów klasy altówki prof. I. Albrecht i as. Krzysztofa Tymendorfa
prezentacja I - dzieła solowe Bacha i Regera
prezentacja II - duety Haydna
prezentacja III - dzieła kameralne (na zespół altówek)
Godzina: 19.30, 21.00, 22.00
Miejsce: Ratusza Staromiejski i scena plenerowa przed Ratuszem

***

Przestrzeń filmowa
Projekcja filmu biograficznego, nagrodzonego Srebrnym Smokiem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów CISESEP 2012 Johannes Hevelius Dantiscanus w reżyserii M. Juszczakiewicza, prod. Fundacja Gdańska
Godzina: godz. 19.00 – pokaz filmu, po projekcji komentarz reżysera oraz dyskusja
Miejsce: Ratusz Staromiejski

***

Stwórz z nami gwiazdozbiór
Wspólnie z uczestnikami zbudujemy strukturę nieboskłonu, a każdy będzie mógł umieścić na nim własnoręcznie zrobioną i nazwaną przez siebie – „gwiazdę”. Instalacja stanie się ciekawym elementem w przestrzeni wokół pomnika Jana Heweliusza.
Przygotowanie i realizacja: BUA: Brygada Urbanistyczno-Architektoniczna, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.
Godzina: 19.00 – 23.00
Miejsce: Ratusz i przestrzeń wokół pomnika J. Heweliusza
Prowadzenie: BUA: Brygada Urbanistyczno-Architektoniczna, Wydział Architektury PG

***

Przestrzeń Centrum św. Jana – historia i teraźniejszość
Pokaz prezentacji dotyczących przestrzeni i historii kościoła św. Jana, zniszczeń wojennych, prac konserwatorsko-adaptacyjnych w latach 2009-2012. Oprowadzanie po kościele z pracownikiem NCK i opowieść nt. wykonanych prac: odkrytych oryginalnych polichromii, powrotu historycznego wyposażenia i adaptacji zabytkowego obiektu. Możliwość zobaczenia niedostępnych na co dzień miejsc – wejście na wieżę, gdzie zamocowany jest dzwon zegarowy z 1543r., który w dzień wybija godziny. Dla dzieci przygotowane zostały zagadki – poszukiwanie elementów w kościele, o których będzie mowa w trakcie oprowadzania.
Godzina: 19.00 – 24.00
Miejsce: Centrum św. Jana

***

Turmmusik - wędrowny koncert dawnej muzyki wieżowej

Zespół Tubicinatores Gedanenses, czyli specjaliści od trąbek barokowych: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Wojciech Brzozowski i Emil Miszk wspólnie z carillonistką Moniką Kaźmierczak podejmą się odtworzenia wędrownego koncertu trębaczy wieżowych określanego mianem TURMMUSIK. Ten historyczny szlak (nie ukrywajmy, nieco wysiłkowy biorąc pod uwagę liczbę stopni, które trębacze muszą pokonać), obejmie prezentacje z wież:
Kościoła św. Katarzyny - godz. 20.30
Kościoła św. Jana – godz. 21.30
Ratusza Głównego Miasta – godz. 22.30

TURMMUSIK jest kontynuacją wydarzenia „Schopenhauer była kobietą” które będzie miało miejsce dzień wcześniej w Centrum św. Jana (godz. 20:00)

Aranżacji i opracowania chorałów, które w części zasilały kiedyś zbiory m.in. muzykaliów Biblioteki św. Jana stworzonej przez Zachariasza Zappio oraz pieczy nad całością cyklu podjął się Paweł Hulisz. Oba powyższe wydarzenia towarzyszą V Międzynarodowej Konferencji Muzykologicznej MUSICA BALTICA (organizator: Instytut Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku).

W tym roku konferencja skupi się na Muzykowaniu w miastach bałtyckich– formy, miejsca, repertuar, wykonawcy, instrumenty, a jednym z podejmowanych wątków będzie właśnie muzyka wieżowa.


Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Partnerzy: Sekcja Studencka Oddz. Gd. Polskiego Towarzystwa Chemicznego „Hybryda”, BUA: Brygada Urbanistyczno-Architektoniczna, Wydział Architektury PG