12.07.2014 - 27.07.2014

32. Festiwal "Dźwięki Północy" - WYSTAWY

32. Festiwal Dźwięki Północy - WYSTAWY

W ramach tegorocznej edycji festiwalu zapraszamy na dwie wystawy

16 - 27 lipca 2014 r., godz. 10.00 - 18.00
Wystawa prac - efektów Plenerów Artystów Ludowych Pomorza w Bytoni
Zaprezentowane zostaną hafty, malarstwo na szkle oraz rzeźby. Do tej pory odbyło się 7 Plenerów. Celem organizatorów jest upowszechnianie sztuki ludowej Kociewia; malarstwa, rzeźby, haftu i plecionkarstwa oraz wymiana doświadczeń pomiędzy twórcami ludowymi. Tegoroczna 8. edycja odbędzie się w dniach 17 - 26 lipca.


16 - 23 lipca 2014 r. godz. 10.00 - 18.00

Wystawa pt. Made in Kaszëbe. Nowoczesne wzory kaszubskie, autorstwa Małgorzaty Walkosz-Lewandowskiej

Małgorzata Walkosz-Lewandowska. Studia artystyczne odbyła na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku (obecnie ASP) w latach 1985-91, pod kierunkiem prof. Hugona Laseckiego i prof. Włodzimierza Łajminga. Dyplom pod kierunkiem prof. Włodzimierza Łajminga 91 r. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Od 1996 r. mieszka, pracuje i tworzy na Kaszubach, w których jest niezmiennie zakochana. Uprawia projektowanie, w tym graficzne; grafikę wydawniczą, malarstwo, rysunek, monotypię, fotografię, wzornictwo.
2013 r. Stpendystka Marszałaka Województwa Pomorskiego.
Fascynacja Kaszubami przekłada się na zainteresowanie tradycją i kulturą ludową Kaszubów. Jest ona dla artystki inspiracją do tworzenia nowego Kaszëbë - nowoczesnego stylu, inspirowanego kaszubskimi haftami i kulturą materialną Kaszubów.
Inspiracji szuka nie tylko w licznych szkołach kaszubskiego haftu. Tradycyjna stylistyka kaszubska, jej ograniczona paleta barw, jest zbyt uboga, dlatego w swoich inspiracjach sięga również do źródeł, do haftów liturgicznych i czepcowych sióstr norbertanek z pobliskiego Żukowa (szkoła żukowska), haftów sióstr benedyktynek z Żarnowca (szkoła pucka), szkoły wdzydzkiej – T. i I. Gulgowskich, ale także do artefaktów kaszubskich, zamkniętych i zapomnianych w muzeach, i tak innych od siedmiokolorowej stylistyki Maksymiliana Lewandowskiego, że wydają się nie być kaszubskie.
Artystka odnajduje te zapomniane wzory, stylizuje je i ubiera w nowy kontekst i przywraca do życia. Malatura z modlitewnego obrazka pt. św. Barbara (MKK), w stylizacji artystki staje się bożonarodzeniowym obrusem. Motyw owocu granatu z liturgicznej serwety - Palki (MKK), u p. Małgorzaty przybiera motyw nowoczesnego deseniu.
Artystka Inspiruje się m.in.: malaturami na szkle, meblach, skrzyniach wiannych, papierowe kołtrynach z przełomu XVIII/XIX w., czy zeszyty Haftu Kaszubskiego, wydawane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.