14.08.2014 - 16.09.2014

„W podróży po Polsce – w domu w Europie. Mój prywatny Trójkąt Weimarski” - WYSTAWA

W podróży po Polsce – w domu w Europie. Mój prywatny Trójkąt Weimarski
Unterwegs in Polen – in Europa zu Haus. Mein privates Weimarer Dreieck

Każda poszczególna granica jest przekraczalna. Nieprzekraczalne jest tylko istnienie granicy  /L. Kołakowski/

Projekt składa się z dwóch równoległych komunikatów: wizualnego – wystawy malarstwa Wielanda Zeitlera (14 sierpnia–12 września 2014), oraz werbalnego, czyli forum dyskusyjnego Quo Vadis Trójkącie Weimarski z udziałem przedstawicieli dyplomacji Polski, Niemiec i Francji, władz regionu pomorskiego i mediów (15 września 2014).

Powstanie w 1991 Trójkąta Weimarskiego było zainicjowaniem działań Polski, Niemiec i Francji skierowanych na przyszłość, w której cele społeczne i kulturalne uzupełniałyby się z polityką zagraniczną i europejską. Wieland Zeitler to artysta tworzący i żyjący na styku trzech kultur – niemieckiej, francuskiej i polskiej. W latach 1964–1971 studiował malarstwo, historię sztuki, filozofię w Hochschule der Künste w Berlinie; doskonalił się w klasie mistrzowskiej pod kierunkiem Freda Thielera. Mieszka w Berlinie i w Gard (Francja).

W kontekście tegorocznych jubileuszów: 10-lecia wejścia Polski do EU, 25-lecia (prawie) wolnych wyborów w Polsce, projekt jest głosem w otwartej debacie na temat tożsamości europejskiej oraz stanowi spójny przekaz o wyjątkowej aktualności idei Trójkąta Weimarskiego wobec żywych europejskich wyzwań i zagrożeń. Kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiła na Szczycie Weimarskim w 2006 roku: Trójkąt Weimarski powstał nie tylko w celu umożliwienia spotkań politykom, ale także, by pozwolił zbliżyć się społeczeństwom.

Projekt W podróży po Polsce – w domu w Europie. Moj prywatny Trójkąt Weimarski jest atrakcyjnym, a jednocześnie ważnym głosem w definiowaniu tożsamości europejskiej otwartej na świat, rozumianej nie statycznie, jako zbiór cech, lecz dynamicznie – wyróżniającym różnorodność jako element spajający wspólnoty, zwracający uwagę na społeczną i kulturotwórczą rolę lokalnych doświadczeń w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. W oparciu o powszechne dziesięcioletnie doświadczenie europejskości, kierujemy nasz projekt do odbiorców lokalnych oraz międzynarodowego grona turystów.

Biografia Wielanda Zeitlera:

Wieland Zeitler urodzony w niemieckiej Frankonii / Bayreuth/, zadomowiony we Francji /Gard/, berlińczykiem został z wyboru. Zachwycony bliskim sąsiedztwem Berlina z Polską, z dużym powodzeniem wystawiał swoje prace we Wrocławiu, Brzegu, Warszawie oraz Olsztynie. Zapytany o sąsiadów zza Odry, odpowiada z humorem " Polacy to doskonalsza wersja Francuzów".

Zeitler, narrator i malarz wędrujący po Europie, wciąga nas w dialog odkryć nowych, estetycznych punktów widzenia i jego własnych decyzji, co z przeszłości należy zachować dla przyszłości.

W pierwszym momencie na wielkoformatowych płótnach widzimy barwny, górzysty krajobraz, mniej lub bardziej realistyczny, często zmieniony  przez artystę niemal na granicy abstrakcji. Dopiero później uważny widz odkrywa coraz dalej idący namysł artysty nad sposobem widzenia rzeczywistości.

"Nie tłumaczę sensu istnienia świata, nie wypowiadam absolutnych prawd. Chciałbym, żeby w moich obrazach widoczny byl ruch relacji, nieustanna metamorfoza znaczeń, przestrzeni  płaszczyzn czasowych" - powiada.

Wieland Zeitler w latach sześćdziesiątych studiował w berlińskiej HdK malarstwo, historię sztuki i filozofię. Jako wybitnie utalentowany był dyplomantem /masterclass/ słynnego informelisty, profesora Freda Thielera i stypendystą FACIT-Stiftung. Jego prace zostały zakupione przez galerie państwowe i prywatnych kolekcjonerów.

Wernisaż wystawy odbędzie się 14.08.2014 o godzinie 19:00.

Patronat honorowy nad wystawą objęli:
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku
Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej
Rotary Club Berlin Mickiewicz

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Kuratorka wystawy: Magda Potorska, Galerie der Ort, Berlin
Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Galerie der Ort, Berlin (www.derort-art.de)

Wystawę można zwiedzać od 15.08.2014 do 16.09.2014 w godzinach od 10:00 do 18:00 / wstęp bezpłatny

Finisaż wystawy połączony z forum dyskusyjnym "Quo Vadis Trójkącie Weimarski?": 16.09.2014 18:00