30.12.2014 - 30.12.2014

Metropolia jest Okey - dzień piąty

Metropolia jest Okey - dzień piąty


KONCERTY

NCK-Ratusz Staromiejski / Gdańsk


I. Część oficjalna  - wręczenie nagród przez Marszałka Województwa Pomorskiego

II. Część koncertowa:
W.A. Mozart: Kwartet fortepianowy g-moll KV 478
Bohuslav Martinů - cz. I (Poco Allegro) Kwartetu fortepianowego nr 1
Johannes Brahms - cz. IV (Rondo alla Zingarese) I Kwartetu g-moll op. 25

Wykonanie: AKME Piano Quartet
Kwartet powstał w 2010 roku w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie całej Polski: występował min. na koncercie w ramach podpisania umowy Akademii Muzycznej w Gdańsku z Międzynarodowym Uniwersytetem w Walencji, czy koncercie w ramach XIX Międzynarodowej Konferencji EAS, XII i XIII Festiwalu Muzyki Kameralnej w Gdańsku, cyklu koncertów w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, czy w Studio Polskiego Radia Gdańsk podczas Inauguracji X Bałtyckiego Festiwalu Nauki, podczas Koncertu Festiwalowo – Konkursowego w Poznaniu, na koncercie Estrada Młodych w Łodzi oraz na Festiwalu Letnie Wieczory Muzyczne w Dziekance w Warszawie. W maju 2012 kwartet reprezentował Polskę w XXI Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Muzyki Kameralnej w Tallinie, a w kwietniu 2014 na Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Muzyki Kameralnej w Wilnie.
        AKME zdobył IV Nagrodę oraz cztery nagrody specjalne: Nagrodę Gubernatora Kaługi, Nagrodę Biblioteki Konserwatorium w Moskwie, Nagrodę za Najlepsze Wykonanie Utworu Współczesnego oraz Nagrodę Publiczności na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. S. Taniejewa w Kałudze (Rosja, 2011), III Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną „Haffner – Wettstein” w VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2012), I Nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. M. K. Ogińskiego w Smorgoni (Białoruś, 2013), I Nagrodę, Złoty Medal oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kwartetu J. Brahmsa na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria 2014).

Skład zespołu: Paula Preuss (skrzypce), Karol Sienkiewicz (altówka), Maria Wiśniewska (wiolonczela), Ewa Sarwińska (fortepian)

START:
godz.18.00
WSTĘP: wolny

TEATR TAŃCA

Centrum św. Jana / Gdańsk

Święty Jan tańczy - Dzień Tańca

1. Suita Chopinowska - duet klasyczny Witold Biegański, Paulina Magier
2. Ofelia Remix - teatr Amareya & Guests
3. Jesteśmy tacy jak inni - spektakl w reżyserii Anny Steller.

W tym roku w obejrzymy Suitę Chopinowską – duet tancerzy baletu klasycznego Witolda Biegańskiego i Pauliny Magier; spektakl teatru Amareya Ofelia Remix oraz spektakl w reżyserii Anny Steller Jesteśmy wszyscy tacy sami z udziałem Magdaleny Jędry, Urszuli Zerek, Tatiany Kamienieckiej, Krzysztofa Dziemaszkiewicza oraz Anny Steller.

Suita Chopinowska to występ pary solistów, absolwentów szkoły baletowej: solistki zespołu „Fryderykiana” Pauliny Magier oraz Witolada Biegańskiego tancerza, między innymi, Opery Narodowej w Warszawie, solisty Teatru Wielkiego W Łodzi oraz założyciela zespołu „Fryderykiana”. Para wykona oryginalne impresje baletowe do muzyki Fryderyka Chopina, w konwencji baletu klasycznego. Będą to wybrane fragmenty spektakli realizowanych przez zespół „Fryderykiana” .

Ofelia_remix to spektakl  teatru „Amareya” na podstawie W. Shakspeara i H. Müllera -  Hamlet i Die Hamletmachine- ale jest to próba wyodrębnienia z tych tekstów postaci kobiecych. Tytułowy „remix” dotyczy nie tylko faktu „remiksowania” przez artystki elementów dotychczasowych realizacji,  jest to także próba „zremiksowania” stereotypów i kobiecych przyzwyczajeń do własnych ograniczeń,  w celu ukazania triumfu kobiety, poszukującej dialogu w społeczeństwie. „Ofelia_remix” to kolejna odsłona projektu performatywnego trójmiejskich artystek działających wspólnie jako kolektyw „Amareya Theatre & Guests”. Do kolektywu należą: Dorota Androsz, Joanna Duda, Anna Kalwajtys, Agnieszka Kamińska, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska.

Spektakl Jesteśmy wszyscy tacy sami w reżyserii Anny Steller, jest luźno inspirowany filmem Piera Paolo Pasoliniego Teorema. Spektakl zrealizowany jest w oparciu o ruch, taniec, słowo i śpiew performerów. Jest to współczesna przypowieść o człowieku rozdzieranym namiętnościami, uwikłanym w dualizm ciała i duszy, cierpienia i ekstazy. Anna Steller o spektaklu mówi tak: cichy jęk wydobywa się z mych ust, jęk rozkoszy i zatracenia, osuwam się powoli na ziemię, prąd przepływa przez mą skórę, świętość spływa na me członki, faluję na powierzchni, moje ciało odradza się w rozkoszy, moje ciało staje się świątynią, anioły nadpływają z góry grając na trąbach, otwiera się nieboskłon i ekstaza jak ból przebija włócznią moje ciało...moje boskie ciało...

Popularyzując taniec jak nowoczesny i awangardowy środek wyrazu, przygotowaliśmy widowisko rozpięte między estetyką baletu, teatru post-dramatycznego i sztuki performance. Niesamowite wnętrze XIV wiecznego kościoła mieszczącego Centrum Świętego Jana pomoże sprawić by widzów festiwalu Metropolia jest Okey czekała wyjątkowa intelektualna i duchowa uczta.

START: godz. 19.00
WSTĘP: wolny

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.