22.05.2015 - 22.05.2015

Musicalia Baltica - dzień czwarty - 22.05

MISTRZ i… mistrz. Bach i Müthel

Johann Gottfried Müthel znał Jana Sebastiana Bacha zaledwie przez kilka miesięcy, bowiem po nauki do lipskiego kantora udał się dopiero w 1750 roku. Prawdopodobnie miał jednak zaszczyt zanotować kilka ostatnich dzieł niewidzącego już mistrza, m.in. Fantazję Chromatyczną i fragmenty Orgelbüchlein. Po śmierci wielkiego Jana Sebastiana, przejął też na 9 tygodni jego funkcję w Lipsku.

Styl Müthela więcej miał wspólnego z twórczością innego Bacha, Carla Philippa Emanuela. Ci dwaj kompozytorzy współtworzyli idiom protoromantycznej estetyki „burzy i naporu”. Rytmiczna żywiołowość oraz melodyczna i dynamiczna kapryśność ich utworów służyła wzmożonej ekspresji emocjonalnej. Wykonania muzyki Johanna Gottfrieda Müthela, realizowane przez Arte dei Suonatori, należą w Polsce do pionierskich.
[za: http://www.polskieradio.pl/8/383/Artykul/879214,Ostatni-uczen-Bacha-w-Studiu-Lutoslawskiego]

Program:
Johann Gottfried Müthel – Koncert klawesynowy D-dur
Johann Sebastian Bach – III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068
Johann Gottfried Müthel – Koncert klawesynowy c-moll

Wykonawcy:
Marcin Świątkiewicz – klawesyn
Orkiestra Arte dei Suonatori w składzie:
skrzypce I: Aureliusz Goliński – lider, Martyna Pastuszka, Karin Samuelsson;
skrzypce II: Ewa Golińska, Jesenka Balic-Zunic;
altówka: Anna Nowak-Pokrzywińska; wiolonczela: Tomasz Pokrzywiński;
kontrabas: Stanisław Smołka

Partner koncertu: Fundacja Arte dei Suonatori

START: godz.19.00
WSTĘP: bilety 10 zł normalne, 5 zł ulgowe

Marcin Świątkiewicz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich klawesynistów młodego pokolenia. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historycznych instrumentów klawiszowych, improwizacji w dawnej i współczesnej stylistyce, a także kompozycji. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów, a także na historycznych fortepianach i organach. Kształcił się w Królewskim Konserwatorium w Hadze i w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą; w 2014 r. obronił pracę doktorską.

Jako solista, kameralista i lider zespołów koncertuje w Europie, obu Amerykach i Azji, regularnie współpracując z Rachel Podger i prowadzonym przez nią zespołem Brecon Baroque, a także orkiestrą Divino Sospiro (Enrico Onofri), Capellą Cracoviensis, Arte dei Suonatori, {OH!} Orkiestrą Historyczną, Bassociation, Polską Orkiestrą XVIII Wieku, Śląską Orkiestrą Kameralną i Scroll Ensemble.
W marcu 2015 r., nakładem wytwórni BIS, ukazała się nagrana z orkiestrą Arte dei Suonatori podwójna płyta zawierająca komplet koncertów klawiszowych J.G. Müthela. Poprzednie solowe nagranie: Musikalisches Vielerley z niemiecką barokową muzyką klawiszową, zostało wydane przez Polskie Radio Katowice w 2008 roku.
Marcin Świątkiewicz dokonał również nagrań kameralnych dla m.in. Channel Classics, Accent, Alpha, Linn Records, DUX oraz rozgłośni radiowych w całej Europie.

Marcin Świątkiewicz jest finalistą I Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wolkońskiego w Moskwie (2010) i Międzynarodowego Konkursu im. Telemanna w Magdeburgu (2007) oraz laureatem programów stypendialnych Ministra Kultury („Młoda Polska”), Marszałka Województwa Śląskiego i Rządu Holenderskiego (Huygens).

Orkiestra Arte dei Suonatori jest na międzynarodowej scenie muzycznej najlepiej rozpoznawalną polską orkiestrą barokową. Jej ogromny repertuar to zbiór ponad 600 kompozycji powstałych od chwili wykształcenia się barokowej muzyki do początków romantyzmu, aż po utwory współcześnie dedykowane orkiestrze. Arte dei Suonatori w swej 20-letniej historii wydało 17 płyt na 13 albumach wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną takimi odznaczeniami jak: Gramophone Award – the best Baroque recording in 2003 for Violin Concerti “La Stravaganza”, Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique (wielokrotnie), Luister 10, 10 de Repertoire, Classics Today, Classic CD, Tokkata-Alte Musik aktuell: “CD of the Month” (wielokrotnie), Month’s BBC Music Magazin choice, Classic FM Magazin, Prelude Classical Music Awards 2009 – the best orchestral CD for 12 Concerti grossi op. 6., BBC Music Magazin Editor’s choice (wielokrotnie), Telerama ffff. Zespół ma także na koncie liczne nagrania dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. BBC, Radio Duńskie DR, Program 2 PR, Radio SWR, a także rejestracje telewizyjne dla polskich stacji TVP3, TVP Kultura, TVP1.

Jednakże istotą działalności orkiestry jest kontakt, wręcz więź z publicznością, słuchaczem żywym i obecnym, stąd jej intensywna działalność w kraju oraz obecność w salach koncertowych w niemal całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Zespół zaproszony został na największe festiwale muzyki dawnej na świecie, reprezentował również Polskę na koncertach otwierających prezydencję Polski w Unii Europejskiej. Orkiestra jest twórcą i stałym gospodarzem całorocznego festiwalu „Muzyka Dawna – Persona Grata”, w ramach którego od 2000 roku organizuje kilka dużych projektów rocznie, zapraszając do współpracy największe nazwiska w branży muzyki dawnej z całego świata.