24.04.2016 - 24.04.2016

Metropolia Jest Okey w Radiu Gdańsk - A'FreAk-KomEdA Project

Do naszego cyklu powraca jazz! I to w jakim wydaniu! Wojciech Staroniewicz wystąpi wraz z przyjaciółmi jako A'freaK-aN Project!

 

A'freaK-aN Project” Wojciecha Staroniewicza to projekt muzyczny inspirowany muzyką czarnego lądu. Jest to wirtualna podróż do Afryki. Posługując się własnym językiem i wyobraźnią, artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu.

 

W programie koncertów znajdują się utwory, których nazwy pochodzą od imion w różnych językach ołudniowoafrykańskich. „Asale” jest kobiecym imieniem, które można przetłumaczyć jako czasownik „mówić” w języku Yao (Malawi); „Dingane” to męskie imię, które oznacza „tego, który poszukuje” w języku Zulu (RPA); „Chisisi” znaczy „sekret” w języku Yao (Malawi); Muchaneta oznacza „poczujesz się zmęczony” w języku Shona (Zimbabwe); „Chenzira” oznacza „urodzony

w podróży” w języku Shona (Zimbabwe); „Utni” to „życie” w języku Yao (Malawi) i w końcu „Dakarai” to „radość” w języku Shona (Zimbabwe). Imiona te definiują każdy utwór ze strony muzycznej, wizualnej i interpretacyjnej. Niektóre kompozycje są bardzo dynamiczne, wielowątkowe (mp. „Muchaneta”), grane w szybkim tempie. Inne natomiast (np. „Chisisi”) utrzymane są w mrocznej tonacji, gdzie dźwięki pojawiają się w trójwymiarowej przestrzeni, różnych rejestrach, barwach

i skrajnej dynamice. Ważnym elementem każdego występu jest improwizacja oraz wzajemna inspiracja muzyków, która powoduje, że każdy koncert jest zupełnie inny, niepowtarzalny.

 

Nowy program zespołu zdominowany jest przez utwory, które zostały zarejestrowane na płycie pod tytułem „A'FreAk-KomEdA Project”. Są to, oprócz kompozycji Staroniewicza, utwory Krzysztofa Komedy utrzymane w stylistyce „A'Freak-aN”, takie jak: „Kattorna”, „Moja Ballada” znana z filmu „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna czy „Crazy Girl” i „Cherry” z „Noża w wodzie” Romana Polańskiego.

 

Do wspólnego grania muzyki, która zawarta jest stylistycznie w szeroko pojętym idiomie jazzu i muzyki etnicznej, Wojciech Staroniewicz zaprosił znanych i cenionych muzyków ze środowiska trójmiejskiego. Łatwo się zorientować, że taki dobór muzyków jest gwarancją, z jednej strony bardzo wysokiego poziomu wykonawczego, a z drugiej permanentnej zmienności i nieprzewidywalności tego, co będzie się działo na scenie w czasie koncertu.

Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Gminy Miasta Sopotu.

 

Skład zespołu:

Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy

Przemek Dyakowski - saksofon tenorowy

Darek Herbasz - saksofon barytonowy

Marcin Janek - saksofon tenorowy, sopranowy

Dominik Bukowski - marimba, wibrafon

Janusz Mackiewicz - gitara basowa

Roman Ślefarski - perkusja

Larry Okey Ugwu - instrumenty perkusyjne

 

Strona intenetowa 

Facebook 

 

*

 

Transmisja radiowa koncertu na antenie Radia Gdańsk (częstotliwości: http://bit.ly/1eMbQcC / internet: http://bit.ly/1ScTv5g), początek 20:05

 

WSTĘP: Bezpłatne, dwuosobowe wejściówki można zdobyć słuchając audycji Radia Gdańsk, oraz na portalach Trójmiasto.pl i Co Jest Grane.

 

Organizatorami cyklu są Radio Gdańsk (www.radiogdansk.pl) i Nadbałtyckie Centrum Kultury (www.nck.org.pl).

Festiwal dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska (www.gdansk.pl)