Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Wydarzenie

Noc Muzeów w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana, 20-05-2017

Program wydarzeń Nocy Muzeów w Nadbałtyckiem Centrum Kultury:

„RATUSZ W ROLI GŁÓWNEJ!” | Korzenna 33/35, Gdańsk | WSTĘP: bezpłatny
Godz. 18.00–23.00

Mapka

W tym roku NCK obchodzi 25 rocznicę swojego powstania. Wszystkie wydarzenia tej nocy będą związane z historią zabytkowej siedziby NCK lub z działalnością naszej instytucji. W czasie tegorocznej edycji Nocy Muzeów chcemy przybliżyć zwiedzającym niezwykłą historię Ratusza Staromiejskiego, siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Oto atrakcje jakie przytowaliśmy dla Państwa w Ratuszu Staromiejskim:
•    film: 25-lecie Nadbałtyckiego Centrum Kultury
•    interaktywna gra/zabawa „Ratusz tajemnic”, której uczestnicy poznają niezwykłą historię ratusza, jak też czasy współczesne, związane z Nadbałtyckim Centrum Kultury
•    Galeria NCK – wystawa Małgorzaty Krakowiak pt. „Biologia świadomości”, obiekty tkackie. Są one swoistym zapisem kilkuletnich poszukiwań tak w materii organicznej, jak i duchowej. Powstałe ze splotu tych dwóch wątków formy tkackie zapraszają do wejścia w stan UWAŻNOŚCI.
Małgorzata Krakowiak – absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ze specjalizacją tkanina artystyczna; obecnie prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa dla Młodzieży w Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Była stypendystką ASP w Perpignan (Francja) oraz w Kleinssesen (Niemcy). W 2009 otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, a w 2017 – Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Zajmuje się tkaniną unikatową i malarstwem; wystawiała m.in. w Warszawie, Paryżu, Łodzi i Trójmieście.
•    Spróbuj swoich sił w planszówkach – gry planszowe firmy Rebel w Galerii NCK
•    Prezentacja i nauka podstawowych kroków tańców historycznych / godziny prezentacji: 18.30, 19.30, 20.30
w wykonaniu: Marty Krzysztoń, Klary Rekowskiej, Bartosza Kawczyńskiego (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku)
opiekun-pedagog: Agnieszka Jędrzejczak-Bigus
 

Centrum św. Jana | ul. Świętojańska 50, Gdańsk |  WSTĘP: bezpłatny
Godz. 19.00–24.00
Mapka

„KOŚCIÓŁ ŚW. JANA I REFORMACJA”
Kościół św. Jana w Gdańsku o ponad 650-letniej historii jest obiektem, który dopiero w ostatnich latach, po konserwacji i adaptacji na centrum kultury, powrócił na szlak gotyckich zabytków miasta. W tym czasie do kościoła powróciły także szczęśliwie ocalone z pożogi wojennej dzieła sztuki sakralnej, z których większość pochodzi z czasów, gdy świątynia – od roku 1559 – była parafią protestancką. W związku z przypadającą w tym roku 500. rocznicą reformacji, w trakcie zwiedzania będzie można zapoznać się z historią dzieł sztuki z tego okresu, takich jak epitafium pierwszego pastora kościoła św. Jana – Johanna Hutzingusa, czy diakona Wawrzyńca Fabriciusa.

A to atrakcje w Centrum św. Jana:
•    zwiedzanie kościoła św. Jana szlakiem zachowanych dzieł sztuki z okresu reformacji
•    wejście na wieżę kościoła, gdzie z poziomu 32 m n.p.m. można podziwiać panoramę Gdańska, ale też zobaczyć oryginalny dzwon zegarowy z 1543 r., a także współczesne garderoby dla artystów.
•    gry planszowe firmy Rebel.
•    Pieśni z okresu reformacji zaprezentuje Chór Mieszczan Gdańskich / godziny prezentacji: 20.00, 21.00, 22.00

Począwszy od 1524 roku, kiedy Gdańsk opowiedział się za protestantyzmem, dla samego miasta, ale również dla kultury muzycznej Gdańska rozpoczyna się całkiem nowy „złoty” okres – obejmujący wiek XVI i pierwszą połowę wieku XVII. Był on napędzany koniunkturą, którą miasto zawdzięcza ruchowi Reformacji i wartościom pielęgnowanym przez protestantów, a wśród nich: pracowitością, skromnością i zamiłowaniem do zdroworozsądkowego bogacenia się. Kluczową rolę w muzyce kościelnej pełnił wówczas chorał protestancki.

Dawne chorały, pisane w duchu Marcina Lutra, który przykładał niezwykłą wagę do modlitwy poprzez śpiew, charakteryzują się ogólną skromnością, czytelnością i prostotą pod względem melodyczno-rytmicznym, dzięki zastosowanej technice nota contra notam i metrum 4/4. Nawiązują do tekstów biblijnych, lub innych popularnych tekstów religijnych. Utrzymywano je zgodnie z duchem Reformacji w języku ojczystym – niemieckim, by były zrozumiałe dla wiernych, a ich melodie powierzano sopranowi, a nie tenorowi, jak to się działo w Kościele rzymskokatolickim. Dzięki temu zabiegowi w zbiorowym śpiewie mogła uczestniczyć cała gmina protestancka. Takie właśnie proste w formie są dwa anonimowe chorały, odnalezione w bibliotece Zachariasza Zappio, mieszczącej się niegdyś w kościele św. Jana w Gdańsku.

Pierwszy z nich, „Ein feste Burg ist unser Gott” (Bóg naszą opoką), jest reprezentacyjnym chorałem ewangelickim, pochodzącym z oryginalnego psalmu 46 Deus noster refugium, napisanym do parafrazy melodii Gloria z mszy De Angelis. Drugi chorał to: „Herr Gott dich lobem alle wir”.

W kolejnej odsłonie usłyszymy: „Meine Seel er erhebet den Herren” H. Schütza (1685–1672), uważanego wówczas za najlepszego organistę w Niemczech. Będzie to siedemnastowieczne opracowanie tego chorału z kościoła św. Jana.

Dzięki prosperity Gdańska, do miasta ściągali zdolni niemieckojęzyczni muzycy tamtego okresu: C. Büthner (1616–1697), J.V. Meder (1649–1719), F. Mohrheim (1719–1780) czy bracia Freisslich, którzy pełnili również funkcje kapelmistrzów przy kościele Mariackim.
Jako ostatni usłyszymy chorał jednego z braci Freisslichów – Johanna Balthasara (1687–1764), pod tytułem: „Herr straf mich nicht in deiner Zorn” (Nie karz mię w gniewie Twym Panie) – z Psalmu Dawidowego nr 6.
(Oprac. Olga Snarska)

ZAPRASZAMY!

Rozkłady jazdy:
Autobusy i tramwaje (Gdańsk)
SKM

Więcej informacji o Nocy Muzeów