14.12.2017 - 07.01.2018

Metropolia Jest Okey/ Wystawa "W drodze..."

W drodze... XII spotkanie z autorskiego cyklu wystaw zbiorowych Danuty Joppek

Udział biorą:
Alicja Bach
Danuta Joppek
Mariusz Kułakowski
Monika Sobczak–Konca

Wernisaż: 14 Grudnia 2017 r., godz. 18.00. wstęp wolny

W drodze... żyjemy - tym samym nasze życie jest w drodze.
W drodze jest nasza twórczość.
I ta wystawa jest też w drodze - przyjechała tutaj i wywędruje stąd w kilka różnych miejsc.
Skład wystawy jest w drodze - jedni przychodzą inni odchodzą...
Każdy z nas podąża swoim traktem, wytycza własny szlak.
Czasem chcemy się spotkać, aby kawałek drogi przebyć wspólnie.
I to, to właśnie - „... aby kawałek drogi przebyć wspólnie”
jest pretekstem spotkania naszych postaw twórczych na tej wystawie.
Bo z marszu, z ruchu, ze spotkania, wymiany myśli i energii COŚ wynika.
I o to COŚ nam właśnie chodzi.


Biogramy:

Alicja Bach
ur. 1961r. w Gdyni. 1989 r. studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu . Należy do ZPAP. Obecnie zajmuje się głównie  rysunkiem. Zaprezentowała się na licznych wystawach i konkursach w kraju i za granicą.
2008 - Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie
2010 - Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie
2012 - Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie
2009 - Międzynarodowy konkurs na rysunek im. Andriollego - Nałęczów
2012 - Międzynarodowy konkurs na rysunek im. Andriollego - Nałęczów
2012 - Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno,  Honorowy Certyfikat       Najwyższej Jakości - Short List
2013 - Centrum Bavaria Bohemia in Schönsee,
2014 – Wystawa pokonkursowa Międzynarodowe Biennale Miniatury, Częstochowa
2014 – Międzynarodowy Konkurs na Pejzaż, Częstochowa
2014 – Wystawa pokonkursowa Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilzno
2016 – Międzynarodowe Biennale Rysunku Skopje, Macedonia – katalog
2016 – Konfrontacje Szuki, Warszawa, Galeria TEST, wystawa
2016 – Międzynarodowe Biennale Rysunku, Prijedor, Bośnia Hercegowina
2016 – Gdańskie Biennnale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk

Danuta Joppek
1989 - dyplom PWSSP Poznań. Wydział: Wychowanie Plastyczne. Promotor prof. W.Twarowski
1990 – dyplom PWSSP Gdańsk. Wydział: Malarstwo i Grafika. Promotor prof. W. Łajming
Malarka. Zajmowała się też scenografią teatralną i architekturą zieleni. Kuratorka i współorganizatorka wystaw w kraju i za granicą, w tym autorskiego cyklu ekspozycji zbiorowych "W drodze..." oraz cyklu "Grunt to Rodzinka".
Autorka tekstów krytycznych o sztuce.
Laureatka konkursów plastycznych. Jej malarstwo wielokrotnie inspirowało twórczość pisarzy i poetów.
Kilkudziesiąt wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych.
W Gdańsku m.in.: Muzeum Narodowe Pałac Opatów, Galeria Żak, Galeria Punkt GTPS, Galeria ZPAP, Filharmonia Bałtycka, Ratusz Głównomiejski Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Stągwie Mleczne, Galeria Miejska im. Guntera Grassa.
Państwowa Galeria Sztuki Sopot,
Galeria El Elbląg, Galeria Refektarz Kartuzy, Galeria Arsenał Toruń, Galeria Na Zamku Lidzbark Warmiński, Galeria Rękawka Kraków, Fabryka Sztuki Tczew.
We Francji m.in.: Muzeum Miejskie Saint-Paul de Vence, Les Arsenaulx Marsylia, Ratusz Hawr, Vieux Moulin Bendejun, Addagio Cagnes sur Mer. Pokaz prywatny w Turcji. Galeria Brama Karlsruhe Niemcy. Litwa m.in. Galeria V.K.Jonynasa Druskienniki, KKC Olita. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Pomorskiego. Trzy razy Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Biogram w Encyklopedii Gdańskiej Gedanopedia
Monograficzne wydanie dwumiesięcznika "Autograf" styczeń – luty 2016.
O jej twórczości pisali i analizowali m.in.: A.Verdet (Fr), A.Pawlak, J.Kotlica, P.Kawiecki, T.Skutnik, T.Kawiak (Fr.),  J.Janowski, M.Kułakowski, H.Wrożyński (USA), Lucy Bonnefous (Fr.), M.Gaudet (Fr.), M.Ratajczak, S.Seyfried, R.Radwański.
(...) delikatna, krucha, jak woal; ona czuje dotyk pędzla, czuje tkankę malarską i presję płótna. Wrażliwa, pracowita, myśląca – prawdziwa artystka. Bardzo ją lubię, popieram sercem (...) - fragment wypowiedzi prof. Kazimierza "Kacha" Ostrowskiego zanotowanej przez Jacka Kotlicę w lutym 1998.
Krytyk sztuki Adam Pawlak określił jej malarstwo jako "abstrakcję liryczną".
(...) w jaki sposób artystka osiąga opalizujące barwy? (...) - T.Skutnik
Cezurą w biografii artystycznej D. Joppek było spotkanie w 1996 roku Andre Verdeta i wspólna z nim wystawa La Peinture et la Poesie a Quatre Mains w Musee Municipal w Saint-Paul de Vence we Francji. (A. Verdet – poeta, filozof sztuki, rysownik, rzeżbiarz. Przyjaciel, współpracownik i egzegeta takich artystów, jak: P. Picasso, F.Leger, M. Chagall, H. Matisse, J. Prevert, J.Cocteau, I. Strawiński, Jon Anderson (Yes) i inni.).

Mariusz Kułakowski (ur. 15 czerwca 1961 r. w Gdańsku) – polski malarz, autor tekstów     o sztuce i pedagog (nauczyciel plastyki).
Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku); dyplom w 1987 r., w pracowni prof. Włodzimierza Łajminga. Jest laureatem kilku ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów malarskich.
Maluje systematycznie, bez względu na okoliczności, często idąc pod prąd nowym trendom w sztuce. Sztuka jest dla niego pomostem, narzędziem do ostatecznego zespolenia z „absolutem”. Artysta, zafascynowany procesem malowania i możliwościami kreacyjnymi, z upływem czasu nabrał dystansu do nowinek w sztuce. Około roku 2008 artysta zdeterminowany „Przyspieszeniem upływającego czasu”, dokonuje oczyszczenia języka malarskiego, poszukuje nowego „niemożliwego” wyrazu plastycznego. Powstają minimalistyczne, jednorodne formalnie, bez wyraźnie wydzielonych elementów dzieła.    Tak powstał najbardziej rozpoznawalny cykl artysty „Prześwity”. Malarz  wprowadza nową perspektywę patrzenia na zjawiska natury, dając odbiorcy narzędzia do współtworzenia dzieła. Zrozumiał, że wszystkie formy tego świata obracając się lub poruszając,  zyskują nowy, abstrakcyjny wizerunek. Czasem świadomie i prowokacyjnie używa zapożyczeń, starając się rozszerzyć i pogłębić środki wyrazu. Twierdzi, że sztuka zachodnia zawsze powstawała jako ciąg przekazywanych wzajemnie doświadczeń artystycznych. W takiej „rzeczywistości sztuki” nie może być mowy o całkowitej niezależności artysty i budowaniu całkowicie nowego języka wypowiedzi.  Obrazy artysty stają się wieloznaczne, przez swoje uproszczenie i zarazem niezwykle naturalistyczne. Następuje połączenie skrajnych tendencji: abstrakcji i realizmu. Następuje tu przełamanie tradycyjnej koncepcji abstrakcyjnej w sztuce. Artysta nie  „tworzy nowych form”, zdecydowanie przetwarza rzeczywistość, wykorzystując jej własne reguły.

Monika Sobczak-Konca studia na Akademii Sztuk Pięknych Gdańsku na wydziale malarstwa i grafiki, specjalizacja formy ceramiczne. Dyplom uzyskała w 1991 roku. Jest autorką scenografii do spektakli baletowych i teatralnych.
Wykonywała detale malarskie przy Ołtarzu Papieskim w Sopocie. Zaprojektowała i wykonała ołtarze polowe i malarstwo ścienne w Matemblewie. Prowadzi warsztaty plastyczne dla młodzieży, i nauczycieli poszukujących nowych form pracy w szkole. Obecnie pracuje jako kurator w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

WSTĘP: wolny
Wystawa czynna codziennie w godz. 10.00 - 18.00

 

Festiwal Metropolia Jest Okey dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska
Patronat honorowy: Marszałek Woj. Pomorskiego Mieczysław Struk
Partnerzy festiwalu: Radio Gdańsk Klub Parlament Łączy nas Gdańsk RamTamTam Kulmiasto
Patroni medialni: Trojmiasto.pl Radio Gdańsk Polski Portal Kultury O.pl Pomorskie.eu
Media społecznościowe Festiwalu: Facebook: bit.ly/MJOFacebook Twitter: bit.ly/MJOTwitter Instagram: bit.ly/MJOInstagram
Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa oraz ekipę filmową w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.



Usunięto obraz.
Usunięto obraz.