22.03.2018 - 22.03.2018

Amber & Leonardo - wystawa

Amber Foundation oraz Art7 - Wojciech Kalandyk serdecznie zapraszają na uroczystość inauguracji projektu Amber & Leonardo. 
START: godz. 14.00 - 19.00 WSTĘP: wolny


AMBER & LEONARDO

Bursztyn i szlaki bursztynowe od niepamiętnych czasów były stymulatorami kontaktów i dialogu kultur Europy.

Celem projektu jest ożywienie najlepszych tradycji tego dialogu.

Idea projektu narodziła się w Gdańsku, mieście nazywanym obecnie światową stolicą bursztynu, miejscu, które przez co najmniej cztery tysiąclecia pozostaje głównym ośrodkiem związanym z bursztynem bałtyckim.

Kuratorzy zaprosili międzynarodową grupę znanych artystów prosząc ich aby zrealizowali wypowiedzi inspirowane tematem “Leonardo da Vinci i Bursztyn” w formie objets d'art (dzieł), wykorzystując w nich bursztyn jako jeden z materiałów. Kolekcja ma być zaprezentowana po raz pierwszy w Gdańsku, w Centrum Św. Jana, podczas targów Amberif 2018 a następnie, jako wystawa podróżująca w galeriach w Polsce i za granicą.

Idea – dlaczego Leonardo i bursztyn?

Bursztyn bałtycki był od tysiącleci jednym z głównych cztynników stymulujących wymianę handlową oraz towarzyszące jej kontakty kultur, przede wszyskim wewnątrzeuropejskie, ale sięgające także aż dalekiego Wschodu.

Renesans był niezwykle znaczącym w historii Europy momentem deklaracji jej jedności kulturowej, zarówno w sensie przestrzennym jak czasowym. Był to okres gwałtownego ożywienia kontaktów pomiędzy europejskimi intelektualistami – filozofami, uczonymi i artystami, tworzącego poczucie wspólnoty w obrębie terytorium naszego kontynentu. Jeddnocześnie odkrycia i fascynacja kulturą starożytnej Grecji i Rzymu dawały odczuć tę wspólnotę wewnątrz continuum czasowego.

Tak więc poszukiwanie wspólnych cech łączących Renesans ze złotem bałtyku, w kontekście europejskiej historii kultury, nabiera konkretnego sensu.

Osobą symboliczną dla epoki Renesansu jest Leonardo da Vinci, jeden z najwybitniejszych twórców tego okresu – wszechstronny geniusz jednoczący świat sztuki i nauki. Jego niezliczone talenty i potężna energia twórcza są do dziś znane i podziwiane na całym świecie. Wiele jego projektów i pomysłów wyprzedzało epokę na tyle, że zostało zrealizowane dopiero całe stulecia później. Obrazy jego pędzla, choć do dziś przetrwały zaledwie nieliczne, pozostają na zawsze wśród największych skarbów kultury, a ich nigdy finalnie nie rozszyfrowane tajemnice i symbole inspirują oraz są przedmiotem ciągłych badań i domysłów historyków sztuki, pisarzy, filozofów, etc.

W trakcie prac badawczych przy realizacji projektu pojawił się nieoczekiwanie bardzo interesujący, dodatkowy bursztynowy trop. Jak wynika z notatek artysty, nie tylko znał on bursztyn, ale także umiał przygotowywać z niego specjalny werniks, którego sam używał. Chociaż, na co narzekają konserwatorzy, warstwy werniksu i farb są u Leonarda, indywidualisty w każdej dziedzinie, inaczej niż u malarzy przestrzegających klasycznych reguł, często zmieszane i przenikające się nawzajem, możemy sobie wyobrazić, że miejscami patrzymy na jego malarskie wizje przez cieniutką szybkę „bursztynowego okna”.

Tak więc twórcom projektu marzy się poprzez odniesienia do kulturotwórczej roli bursztynu oraz europejskiej epoki Renesansu, stworzenie międzynarodowego wydarzenia artystycznego, dobrze osadzonego w realiach współczesnej, zjednoczonej Europy oraz zjawisk globalizacji, a także zainicjowania współczesnego, płynącego z Gdańska, Renesansu bursztynu – jego odrodzenia jako źródła inspiracji i humanistycznych idei.

Wydarzenie towarzysze programowi kulturalnemu międzynarodowych targów bursztynu, Amberif 2018.

 

Organizator: Art7– Wojciech Kalandyk

Kurator: Giedymin Jabłoński

Współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury  Amberif Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich