15-08 06-07.2018

Wystawa prac Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego

Centrum św. Jana

Zapraszamy na wystawę prac Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego, która zostanie otwarta podczas Inauguracji II Kongresu Rodów Pomorza.

Wernisaż: 15 czerwca, godzina 18:00
Wystawa czynna do 8 lipca


Wernisaż uświetni koncert potomków z rodziny Trzebiatowskich: Natalia Trzebiatowska (fortepian), Adam Trzebiatowski (skrzypce) i Miron Łajming (fortepian).

Program koncertu do pobrania.
 

"Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do obejrzenia wystawy malarstwa Janusza Jutrzenka Trzebiatowskiego, wybitnego polskiego artysty, tworzącego w Krakowie Pomorzanina i Kaszuby urodzonego w Chojnicach. Tym razem spośród Jego niezwykle bogatej twórczości prezentowane są prace z cyklu „Cztery żywioły". Janusz Jutrzenka Trzebiatowski prezentuje nam świat Artysty rozdartego pomiędzy Pomorzem i polskimi górami. To studium ognia, powietrza, wody i ziemi. Pretekstem, a zarazem inspiracją jest dziedzictwo Pomorza, położonego na styku słowiańskiego i germańskiego żywiołu. O jego wyjątkowości w dużej mierze stanowi jego różnorodność: kulturowa, etniczna, narodowa i religijna. Bogactwo pomorskiej przyrody, z dominującą rolą morza i lasów oraz zagubionych pośród nich jezior, pól, łąk i miejscowości jest natchnieniem i tworzywem dla artystów. Niniejsza wystawa jest pierwszą z cyklu „Dziedzictwo Pomorza w Sztuce", w którym prezentować się będą artyści z różnych dziedzin sztuki, czerpiący w swej twórczości natchnienie i inspiracje z pomorskiego dziedzictwa, ducha, klimatu oraz pejzażu. Wystawa ma trzy odsłony. Pierwsza, odbędzie się 15 czerwca w Centrum Świętego Jana w Gdańsku, druga 19 lipca w Galerii Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie i trzecia 17 września w Centrum Sztuki Collegium Ars w Chojnicach. Zapraszam Państwa do bliższego poznania artysty Janusza Jutrzenka Trzebiatowskiego i Jego imponującej twórczości, na którą składają się prace malarskie, plakaty, medalierstwo, scenografia oraz doskonale je uzupełniająca - poezja i myśl filozoficzna. Można to uczynić odwiedzając Muzeum Janusza Trzebiatowskiego mieszczące się w średniowiecznej baszcie przy ulicy Sukienników 16 w Chojnicach. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu „Dziedzictwo Pomorza w Sztuce" jest Stowarzyszenie Dziedzictwa Pomorza im. Bogusława X."

Paweł Jutrzenka-Trzebiatowski prezes SDP