Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

NCK na "Festiwalu Wisły"

Ciechocinek, Osiek, Toruń, 12-08-2018 - 15-08-2018

NCK na Festiwalu Wisły.

To już drugie spotkanie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku z Królową Polskich Rzek. Po wydarzeniach Roku Wisły zapraszamy na Festiwal Wisły.

Z tej okazji przygotowaliśmy następujący program:

12 sierpnia 2018 r., godz. 15.30, Ciechocinek, przystań, ul. Lipnowska
KONCERT ORKIESTRY MORSKIEGO ODDZIAŁU STRAŻY GRANICZNEJ W GDAŃSKU
W listopadzie 1951 roku ukazał się rozkaz powołujący do życia Orkiestrę Kaszubskiej Jednostki Wojsk Ochrony Pogranicza– późniejszej Kaszubskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza. W 1991 roku Wojska Ochrony Pogranicza zostały przekształcone w Straż Graniczną. Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej liczyła wtedy zaledwie kilkunastu funkcjonariuszy. W początkach istnienia orkiestry repertuar zazwyczaj zapożyczany był z innych orkiestr dętych, gdyż nie było dostępu do nut. Żołnierze przywozili ze śląskich orkiestr walce i czeskie polki. Orkiestra miała w swym repertuarze wiele tańców narodowych takich kompozytorów, jak Stanisław Moniuszko czy Henryk Wieniawski: kujawiaki, polonezy, mazury. Muzykę ludową kaszubską, np. Suitę kaszubską w instrumentacji Kazimierza Wiłkomirskiego, a także wiązanki melodii kaszubskich i innych ludowych melodii. W repertuarze nie zabrakło oczywiście marszy, które stanowią bardzo ważną formę w muzyce wojskowej, a także piosenek żołnierskich.  W latach 90-tych zaczęto wprowadzać do repertuaru muzykę rozrywkową. Dziś orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej poza muzyką marszową ma w swym repertuarze muzykę popularną, filmową, jazzową, a także klasyczną takich kompozytorów jak: Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Johannes Brahms, Modest Musorgski, George Gershwin, Astor Piazzolla.
www.morski.strazgraniczna.pl
APELMISTRZ: kmdr ppor. SG Jarosław Rywalski
SZEF ORKIESTRY: chor. sztab. SG Bartosz Sulkowski
TAMBURMAJOR: bosm. sztab. SG Przemysław Jendrych

WYSPA POETÓW, godz.17.30-19.00
Prozę i poezję „wiślaną”, wg scenariusza Bożeny Ptak przeczyta aktor – Zbigniew Jankowski


13 sierpnia 2018 r., godz. 19.20, Osiek (taras widokowy im. Michała Kokota)
Zgrôwańcë, czyli kapela kaszubskich zgrywusów najlepiej czuję się w otoczeniu wesołych słuchaczy, z którymi zawsze świetnie się bawi. Podczas swoich występów prezentują przede wszystkim kulturę i tradycje regionalne, ale oprócz tego w swym repertuarze posiadają szereg melodii biesiadnych przy których słuchacze zamieniają się w wykonawców zaś przy znanych przebojach muzyki polskiej a także światowej nogi uczestników same rwą się do tańca. W swej twórczości zawsze starają się ubogacić dotychczasową formę, swymi własnymi wtrętami i rozwiązaniami przyjemnymi i ciekawymi dla ucha.
Kapela powstała w 2015 roku i od tego czasu z powodzeniem urozmaica muzycznie imprezy i wydarzenia w rodzinnej Kościerzynie jak i na całych Kaszubach. Zgrywusy są muzykantami z wieloletnim stażem weselnym, którzy zdecydowali się przyjąć formułę prostego grania biesiadno-folkowego „bez prądu”, lecz z wielką, wewnętrzną  energią udzielającą się słuchaczom.  
Skład:
ROLAND – śpiew, diabelskie skrzypce
SYLWEK – śpiew, akordeon
TOMEK – klarnet, saksofon
MUNDEK – śpiew, kontrabas
www.zgrywance.pl

WYSPA POETÓW, godz.17.30-19.00
Prozę i poezję „wiślaną” , wg scenariusza Bożeny Ptak przeczyta aktor – Zbigniew Jankowski


14 sierpnia 2018 r., godz. 11.00-21.00, Toruń, Bulwar Filadelfijski
Warsztaty rodzinne
Małgorzata Bądkowska - urodziła się Gdańsku, gdynianka z wyboru. Artysta – plastyk, przedsiębiorca i pedagog. Właścicielka Księgarni Kaszubsko-Pomorskiej CZEC. Prowadzi pracownię artystyczną Art-Baranek, czerpiąc z bogactwa kulturowego Kaszub i Pomorza. W swej działalności łączy tradycyjne metody rękodzieła Kaszub, Kociewia i szerzej Pomorza z nowoczesnymi technikami plastycznymi z różnych stron świata. Autorka wielu projektów kaszubskich, borowiackich i kociewskich związanych z przedmiotami użytku codziennego. Laureatka e-Gazeli Biznesu 2016 – w kategorii dynamicznie rozwijających się firm e-commerce w Polsce. Wykładowca i trenerka Akademii Kształcenia Zawodowego w Gdańsku – specjalizuje się w tematyce e-commerce.
Strony i marki:
Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC www.czec.pl
Pracownia Art-Baranek www.art-baranek.com

WYSPA POETÓW, godz.17.30-19.00
Prozę i poezję „wiślaną” , wg scenariusza Bożeny Ptak przeczyta aktor – Zbigniew Jankowski


15 sierpnia 2018 r. godz. 12.45 – 13.30, Toruń, Bulwar Filadelfijski
Prezentacja Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna".
Zespół rozpoczął działalność jesienią 1974r. przy Kościerskim Domu Kultury im. Józefa Wybickiego. Jego twórcą i pierwszym dyrektorem był mgr Stanisław Kroskowski. 0 jego powstaniu zadecydowała potrzeba zaprezentowania bogactwa tradycji i sztuki regionu. Program wyrósł na podbudowie wielkich tradycji śpiewaczych i folklorystycznych ziemi kościerskiej, a ich autorami byli i są jej mieszkańcy. Suita pt. Kaszubska zabawa to pieśni będące odzwierciedleniem kolorytu i bogactwa regionu. Suita morska My od morza wywodzi się z kultury regionu nadmorskiego, środowiska rybaków i marynarzy. W jej układzie znalazły się pieśni o tematyce morskiej i rybackiej od archaicznego folkloru po twórczości współczesnych kompozytorów w regionie. W 1984 r. Zespół zostaje wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Radę Państwa. Co roku uczestniczymy zarówno w imprezach rejonowych jak i tych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Główny repertuar oparty jest na kulturze kaszub oraz prezentujący tradycje związane z rybacka częścią życia mieszkańców Kaszub. Obecnie kierownikiem zespołu jest Anna Lideke-Konert, kierownikiem muzycznym jest Maciej Burandt.
www.kdk-koscierzyna.pl


15 sierpnia 2018 r., godz. 16.30 – 17.00, Toruń, Bulwar Filadelfijski
KONCERT Weroniki Korthals
Absolwentka dyrygentury chóralnej i wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pierwszy ważny telewizyjny występ to Szansa na Sukces z Violettą Villas, podczas którego piosenka pt. Nie ma miłości bez zazdrości przyniosła Jej zwycięstwo. Potem kolejna wygrana w Szansie, po której otrzymała angaż do musicalu Metro w teatrze Buffo w Warszawie. Z zespołem Ha-Dwa-O! nakręciła pierwsze profesjonalne teledyski, oraz nagrała płytę pt. Cud, występowała na opolskich Premierach, i w preselekcjach do Eurowizji. Na Festiwalu w Opolu pojawiła się również z repertuarem Kabaretu Starszych Panów w towarzystwie Pawła Kukiza i Macieja Maleńczuka. W swoim dorobku posiada różnorodne płyty, m.in.: Na wiedno, Velevetka, W darënkù na Gòdë ściśle związane są z ukochanymi Kaszubami. Szczególnym sentymentem darzy płytę pt. On z poezją ks. Jana Twardowskiego.
Muzycy:
Mirosław Hałenda - instr. klawiszowe
Aleksander Kamiński - saksofon, klarnet
Grzegorz Lewandowski - perkusja
Krzysztof Paul - gitary
Konrad Żolnierek - bas, kontrabas
www.weronikakorthals.com

WYSPA POETÓW, godz.17.30-19.00
Prozę i poezję „wiślaną” , wg scenariusza Bożeny Ptak przeczyta aktor – Zbigniew Jankowski

Pozostały program na stronie: www.festiwalwisly.pl