14.05.2008 - 14.05.2008

Debata "KULTURALNI dla środowiska"

Zewsząd słychać wiadomości o globalnym ociepleniu i jego dramatycznych konsekwencjach – dotyczy to całego świata. A przecież także w naszym najbliższym otoczeniu wciąż napotykamy problemy natury ekologicznej: zakorkowane ulice, zawłaszczanie przestrzeni publicznej: postępująca zabudowa terenów zielonych, realne zagrożenie powodziowe, zanieczyszczenie Bałtyku – lista problemów jest naprawdę długa.


Czy jesteśmy bezradni wobec tych zjawisk? Coraz więcej osób popiera ekologiczny tryb życia, jednak podejmowane działania są niewystarczające. Chcemy to zmienić – spróbujmy zrobić coś razem: KULTURALNI dla środowiska!

Zapraszamy w środę 14 maja na debatę z udziałem przedstawicieli trójmiejskich organizacji ekologicznych, naukowców oraz artystów i działaczy kultury.

Michała Błaut oraz Janusz Waluszko z Obywatelskiej Ligi Ekologicznej i Gdańskiej Kampanii Rowerowej oraz Monika Orzechowska z Nieformalnej Grupy Inicjatywnej „Fosfi” Mopowiedzą o swych działaniach, które z kolei mogą stać się inspiracją dla naszych działań i początkiem pięknej współpracy. Stację Morską UG w Helu reprezentować będzie Profesor Krzysztof Skóra. Przedstawimy projekty artystyczne i kulturalne z Trójmiasta komentujące problemy ekologiczne. Swój udział zapowiedzieli:

•    Maja Ratyńska oraz Konrad Zientara z Pracowni MRKK, których prace, jak sami piszą charakteryzuje: „humanitarny minimalizm -- zastosowanie minimalnej ilości środków wyrazu artystycznego / architektonicznego wystarczającej do spełnienia wymogów funkcjonalnych, symboliczno - znaczeniowych i estetyczno - emocjonalnych   +1....dodajemy: Powinno być zielone i działać na wodę !!!
•    Aleksandra Księżopolska z Gdańskiego Archipelagu Kultury opowie o projekcie „Sztuka Recyklingu”
„to projekt poświęcony promocji zbiórki surowców wtórnych oraz możliwości ich kreatywnego wykorzystania. Poprzez warsztaty z artystami wykorzystującymi ‘śmieci’ w swojej sztuce chcemy pokazać, że śmieci są wśród nas i możemy je wykorzystać w sposób twórczy”.
•    Iwona i Marta Dawickie, ze Sklepu  Hand Made-Pracownia Art-Studio Foto pokażą jak w sposób twórczy wykorzystać to, co zwykle wyrzucamy
•    Kamil Leński reprezentujący Gdański Archipelag Kultury "Wyspa Skarbów" i Nieformalną Grupę Inicjatywną "Fosfi" powie o potrzebach organizacji ekologicznych, możliwościach współpracy z ośrodkami kultury i o wynikających z niej korzyściach dla obu stron.
•    Jowita Kurach z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zaprezentuje działania podejmowane przez Centrum, w tym projekt „Moving the Baltic Sea”
„to międzynarodowy festiwal przemieszczający się na żaglowcu przez wody Bałtyku. Tego lata, we wszystkich miastach, do których zawinie żaglowiec odbędą się: pokazy filmów konkursowych, warsztaty ekologiczne, fotograficzne i dziennikarskie, koncerty lokalnych zespołów oraz dyskusja panelowa z udziałem naukowców, polityków, przedstawicieli organizacji pozarządowych i młodzieży”

Opowiemy także o innych inicjatywach z  Polski i z Europy oraz wskażemy możliwości uzyskania finansowania takich projektów.

Informacje:
e-mail: magdalena.zakrzewska@nck.org.pl

tel. 58 326 10 13

fax 58 301 19 57

kom.: 604 944 646

 

Pobierz:
- podsumowanie debaty [ pobierz ]
- finansowanie projektów ekologicznych [ pobierz ]