09.10.2008 - 10.10.2008

Artysci na Helu: SZTUKA (DLA) EKOLOGII

W dniach 9-10 października 2008 Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje w Stacji Morskiej UG oraz fokarium w Helu warsztaty dla artystów „Sztuka (dla) ekologii”. Weźmie w nich udział 10 trójmiejskich artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki: od sztuk wizualnych po muzykę elektroniczną m.in. Maja Ratyńska, Mikołaj Jurkowski, Sławomir Lipnicki oraz Krzysztof Topolski. W programie oprowadzenie po stacji i okolicach, omówienie planów budowy błękitnej wioski, która ma być tworzona także przez i dla artystów, wyznaczenie kierunków współpracy z artystami, wykład na temat specyfiki przyrody Helu.

 

 

 

Nie ma wątpliwości, że Stacja Morska UG ma na polu rozwijania świadomości ekologicznej wielkie zasługi i nie boi się używać  się w tym celu jak najbardziej niekonwencjonalnych środków  - dlatego zaprasza do współpracy artystów wierząc, że pokazanie problemów ekologicznych przez pryzmat ich twórczości znacznie skuteczniej zmobilizuje większość ludzi do działań niż pokazanie im naukowych wykresów.

 

 

 

Przypomnijmy genezę tego projektu. W maju b.r. z inicjatywy Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku odbyła się debata „KULTURALNI dla środowiska” z udziałem przedstawicieli trójmiejskich organizacji ekologicznych, naukowców oraz artystów i działaczy kultury. Biorący w niej udział Profesor Krzysztof  Skóra ze Stacji zauważył, że w centrum uwagi mediów znajdują się zmiany klimatyczne, choć zamieszanie wokół nich jest w dużej części wywołane czynnikiem finansowym i pewną modą. Najważniejszym według niego zagrożeniem ekologicznym jest niszczenie siedlisk przyrodniczych, co powoduje prawdziwe spustoszenie wśród populacji zwierząt i roślin. Trzeba zacząć działać natychmiast, by ochronić przed wymarciem kolejne gatunki. Dlatego też zaapelował do artystów, by przyjechali na Hel i przełożyli problemy ekologiczne na język sztuki.

 

 

 

 

Koordynator:

 

Magdalena Zakrzewska-Duda
Specjalista ds. współpracy międzynarodowej
Nadbałtyckie Centrum Kultury
ul. Korzenna 33/35
80-851 Gdańsk
tel. 58 326 10 13; fax 58 301 19 57,  kom.: 604 944 646
e-mail: magdalena.zakrzewska@nck.org.pl
visit: www.ars-baltica.net
www.nck.org.pl