28.05.2010 - 30.05.2010

Gdańsk - miasto nad wodą

W ramach VIII edycja Bałtyckiego Festiwali Nauki Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza w dniach 28 - 30 maja na projekt  Gdańsk - miasto nad wodą.

PROGRAM:

piątek 28 maja 2010, godz. 17.00–19.30
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Debata z udziałem: Jadwigi Charzyńskiej, Stanisława Flisa, Piotra Lorensa, Bogusława Ruteckiego, Jakuba Szczepańskiego, Wojciecha Targowskiego, Jarosława Załęckiego
moderator: Lucyna Nyka

spotkaniu towarzyszy wystawa Gdańsk – miasto nad wodą

PRZYSTANEK ARTYSTYCZNY

godz. 16.30–21.00
Rzeka słów – instalacja audio prezentująca formy poetyckie napisanych przez młodzież licealną, podczas warsztatów prowadzonych przez Aleksandrę Chomicz.
Punktem wyjścia dla twórczej reinterpretacji symboliki wody stanie się refleksja nad jej historycznym i współczesnym wizerunkiem oraz znaczeniem i funkcją. Zajęcia z improwizacji plastycznej i literackiej skłonią uczestników do osobistych kreacji form artystycznych, związanych z indywidualnym odczuwaniem i przeżywaniem wodnej przestrzeni miasta. Owocem warsztatów będzie prezentacja krótkich form poetyckich, zarejestrowanych przez Macieja Wojcieszkiewicza i zaprezentowanych w nadrzecznej przestrzeni miasta (Kanału Raduni obok Ratusza Staromiejskiego).


Czas prezentacji:
28 maja 2010 - godz. 16.30–21.00
29 i 30 maja 2010 - godz. 10.00–18.00

sobota 29 maja 2010, godz. 10.00–15.00

wędrówka I – Szlak wodny Gdańska
miejsce spotkania: skrzyżowanie ul. Sienna Grobla i ul. Wiesława, przejście wzdłuż Motławy, Wyspy Ołowianki do Stągwi Mlecznych

PRZYSTANKI ARTYSTYCZNE

godz.10.00 - 15.00
Było sobie życie…
  fotoreportaż Piotra Andruszkiewicza o Polskim Haku w Gdańsku, prezentacja fotografii na betonowym ogrodzeniu przy ruinach spichlerzy, pod kwitnącymi kasztanowcami, ul. Na Stępce
Półwysep Polski Hak to obszar niezwykle istotny dla historii Gdańska. W miejscu ujścia Motławy do Wisły, dzięki sprzyjającym warunkom geograficznym, znajdowała się tam niegdyś najważniejsza brama miasta i towarzysząca jej infrastruktura. Pomimo doskonałego położenia, rozpościerającej się stamtąd malowniczej panoramy na całe miasto i stocznię oraz potencjału rekreacyjnego i kulturalnego, dziś miejsce to jest niemal całkowicie zapomniane i wykluczone ze świadomości mieszkańców Gdańska. A przecież kiedyś toczyło się tam życie…
Reportaż nie stwarza fikcji, nie buduje artystycznej kreacji. Poprzez uchwycenie zastanych tam obrazów oraz prostolinijność przekazu prezentuje ducha tego zapomnianego miejsca i przywrócenie go świadomości gdańszczan. Czy powróci tam życie?

czas prezentacji: ul. Na Stępce 28 maja 2010, godz. 10.00–15.00
Ratusz Staromiejski do 9 czerwca 2010, godz. 10.00 - 18.00


ok.godz.13.00, Klub Morza Zejman, ul. Motławska
Temat rzeka
film-reportaż impresyjny Kamili Chomicz, projekcja: Klub Morza Zejman, ul. Motławska, na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Celem realizacji artystycznej jest próba uchwycenia symbolicznego znaczenia rzeki Motławy w przestrzeni Gdańska. Płynąca od zawsze woda rzeki skłoniła artystkę do zbudowania struktury filmu jako swoistego studium czasu. Uchwycenie/utrwalenie zmian natury rzeki w różnych porach roku i warunkach atmosferycznych zostało skorelowane z wypowiedziami mieszkańców. Nasączone historycznymi faktami opowieści, czym Motława była w dawnym Gdańsku, zderzone z obrazem obecnej jej „eksploatacji”, prowokuje do wynurzeń na temat rzeki marzeń. Film to spojrzenie na Motławę, która winna być ważnym składnikiem kulturowego odczytywania miasta.

galeria Spiż 7, ul. Chmielna 113, godz. 10.00 - 15.00
Real Story
wystawa wybranych prac z kolekcji i depozytu Fundacji Tysiąca Najjaśniejszych Słońc, a prezentowanych w galerii Spiż 7 w okresie jej piętnastoletniej działalności. Marek Rogulski – autor wystawy, a jednocześnie założyciel fundacji TNS i galerii Spiż 7, poprzez dobór prac ukazuje artystyczną historię galerii działającej na północnym cyplu Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Zaprezentowana zostanie rzeźba, video, fotografia i dokumenty z działań:
Anna Baumgart I gdy pocałowała żabę / wideo, 1998
Harmer / wystawa 1998
Andrzej Dudek DurerBorder / wideo, 2001
Adam WitkowskiSkull / malarstwo-instalacja, 2003
Grupa Autoawans / wystawa, 2003
Jakub Bielawski – malarstwo z akcji Performance literacko-wizualny / 2003
Radosław DunaszewskiMumonkan / wideo, 2003
Energa – projekt poza postmodernizm / wystawa, 2003
Wideoart z galerii Spiż 7 / wystawa, 2006
Tomasz Kopcewicz – Malarstwo / 2007
Kontrola snów / wystawa, 2008
Marek RogulskiErectusneanderthalsapiens / rzeźba-instalacja, 2009
Die kunst ist toth V / wystawa, 2009
carmen Feliu – Rurki sztuczki – karmienie Duchampa / instalacja, 2009
Siła Rażenia-Art O(u)r History / wystawa, 2009

galeria Spiż 7, ul. Chmielna 113, ok. godz. 14.00
80% wody etiuda filmowa z muzyką na żywo.
Autorzy:
Rafał Dętkoś – muzyka elektroniczna, Karolina Rec – wiolonczela, Julia Mach – tancerka, Kamila Chomicz – reżyseria i realizacja filmu
Bohaterami filmu jest para młodych osób i woda, która raz przelewa się, wylewa i kapie, potem spokojnie stoi tworząc przeźroczystą taflę, wysycha, paruje, mętnieje lub wzburzona płynie z nurtem. Jest odbiciem stanów emocjonalnych i uczuć, jakie pojawiają się pomiędzy bohaterami filmu. Środkiem wyrazu aktorów będzie pantomima, ruch ciała, gesty. Historia zostanie opowiedziana niewerbalnie. Tak, jak człowiek w kontakcie z drugą osobą opowiada swoje historie – w 80% bez słów. Etiuda jest próbą uchwycenia istoty człowieka w kontakcie z drugą osobą, obserwacją człowieka poza formą narzuconą przez słowa. Inspiracją do filmu jest wszechogarniająca obecność wody w przyrodzie i świadomość tego, że komórki ciała człowieka, podobnie jak przyroda której jest częścią, w 80 % składają się z wody. Dopełnieniem filmu będą zdjęcia różnych form wody w naturze.

niedziela 30 maja 2010, godz. 10.00 – 13.00

wędrówka II – Szlak wodny Gdańska

miejsce spotkania: Zielona Brama, przejście Długim Pobrzeżem przez Targ Rybny do ujścia Kanału Raduni do Motławy