Abstrakcyjny obraz
10.11.2021 - 10.11.2021

Gdzie się podziała linia horyzontu? Spotkanie z dr Krystyną Rybicką

Miejsce wydarzenia: Ratusz Staromiejski 

Start: godz. 18.00

Wstęp: wolny

Zapraszamy dorosłych i młodzież, którzy interesują się sztuką, ilustracją, książką obrazkową.

Gdzie się podziała linia horyzontu?

Ile jest krańców świata i gdzie ich szukać? Tego częściowo dowiedzieliśmy się podczas Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, a resztę podpowiada nam wyobraźnia.

A jak to jest z linią horyzontu? Czym ona jest i czy dla każdego patrzącego znajduje się w tym samym miejscu?
Co oznacza horyzont w świecie sztuki? Czy oraz jak to pojęcie zmieniało się na przestrzeni lat? A czy kiedykolwiek myślelibyście o linii horyzontu, podziwiając ilustracje JANA MARCINA SZANCERA, JERZEGO SROKOWSKIEGO lub BOHDANA BUTENKI? I… ?

Pytania, pytania, pytania… a odpowie na nie dr Krystyna Rybicka, historyczka sztuki z wykształcenia, kuratorka wystaw i pedagożka z zawodu oraz kolekcjonerka książek i ilustracji dziecięcej z zamiłowania!
……………………………………
KRYSTYNA RYBICKA – doktor historii sztuki, zainteresowana relacjami zachodzącymi pomiędzy słowem a obrazem, tak w sztuce współczesnej, jak i w książkach dla dzieci. Starsza kustosz, kuratorka ponad dwustu wystaw polskich i ukraińskich ilustratorów w ramach Galerii 31 i Ośrodka Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Wielokrotna jurorka w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Pedagożka, egzaminatorka maturalna z historii sztuki.

 

„Aby rozpocząć rozważania o kreacjach przestrzeni w sztuce XX wieku, może warto przypomnieć, jakie poruszenie nie tylko w nauce wywołała teoria względności Alberta Einsteina. Od czasów zastosowania renesansowej, harmonijnie uporządkowanej perspektywy liniowej stabilny, widzialny świat nagle zawirował, podbił kosmos. Najważniejsze dzieła sztuki powstałe na podstawie struktury liniowej, poruszone w czasie, usankcjonowane w przestrzeni i regenerujące kolejne wymiary, zapowiedziały rzeczywistość wirtualną.

Linia horyzontalna skonfrontowana z dynamiką linii pionowej, wertykalnej, przyniosła Siatkę (Grid), oświeceniową koncepcję porządkowania przestrzeni. Ponownie stała się reprezentatywnym środkiem ekspresji w sztuce XX wieku. Struktura siatki z zagwarantowanego terytorium geometrii wstąpiła w przestrzeń symbolu, mitu. Przełożona na język współczesnego miasta okazała się skutecznym narzędziem do badania jego tkanki, niezbędnej fragmentacji obrazu, swobodnego poruszania się pomiędzy wymiarami”.

 

Brzmi naukowo? To tylko pozory! Przekonajcie się sami.